Game of Thrones, karakterlerine uzun soluklu bel bağlanılabilecek bir dizi değil. Bunu şimdiye kadar birçok örnekle birinci elden hepimiz deneyimlemişizdir. “Bu adam asla ölmez” dediğimiz karakterler yeri geldi iki bölüm sonra hayata gözlerini yumdular, yeri geldi “Bu adam iki bölüm yaşamaz” dediğimiz insanlar yedi sezondur hiçbir riske girmeden yaşıyorlar. Yani anlayacağınız, kime ne olacağı hiç belli değil. Büyük final sezonunun başlamasına saatler kala, sizler için, Game of Thrones dizisinde şimdiye kadar gerçekleşen ölümlerin bir listesini hazırlayalım istedik. Bu listeyi hazırlarken bizleri en az etkileyen ölümden, bizleri en çok yaralayana doğru bir yol izleme kararı aldık.

1. En Masumane Ölüm – Üstat Aemon

Bu kadar kanlı ölümlerin olduğu bir dizide eceliyle ölebilen şanlı birkaç insandan biri herhalde, Deli Kral olarak bilinen Aerys Targaryen’in amcası olan Üstat Aemon’dur. Hem Jon Snow’a hem de Samwell Tarly’e akıl hocalığı yapmış koca yürekli üstat, dizinin 5. sezonunun 7. bölümünde, kendi yatağında, yaşlılıktan ölmüştü. Bu nedenle listemizin en tepesinde yer almayı hak ediyor diye düşünüyoruz.

2. Boşuna Bir Ölüm – Tommen Baratheon/Lannister

Tommen’in ölümü aslında oldukça trajikomik. “Bir ölüme nasıl komik diyebilirsiniz” demeyin, zira sahnenin çekiminde hiç ses olmaması, Tommen’in kamera açısından çıktıktan sonra bir anda geri girerek atlaması, bize göre oldukça komik. Tommen, 6. sezon 10. bölümde Kızıl Kale’den intihar ederek, kendi yaşamına son vermişti.

(İlk iki ölüme ne sevindik ne de üzüldük diye düşünüyoruz.)

3. Ne Dilediğine Dikkat Et – Viserys Targaryen

1. sezon 6. bölümde de geçmiş olsa, bizce, bu dizinin bu zamana kadar ki en yaratıcı ölümü buydu diye düşünüyoruz. Malum birini eritilmiş metallerden yapılma “altın bir taç” ile öldürmek, hem acımasızca hem de oldukça yaratıcı. Viserys bu kadar vahşice bir ölümü hak etmiş miydi emin değiliz malum ondan daha çarpık zihinli kötü adamlar daha merhametlice öldürülmüşken, onun sonunun böyle olması pek adil gelmedi bize.

4. Aşk Her Şeyi Affetmez – Shae

Shae’yi aslında son olaylarına kadar, herkes sevmiştir diye düşünüyoruz. Lakin, herhalde Tyrion’a yaptıkları (onu arkasından bıçakladıktan sonra babası ile yatması ve ona da ‘aslanım’ demesinden bahsediyoruz) nedeniyle 4. sezonda neredeyse herkesin nefretini toplamıştır. O yüzden ölümü hak ettiğini düşünüyoruz. Ölümünde bizi en çok üzen nokta ise, 4. sezon 10. bölümde Tyrion tarafından öldürülmüş olması. Lakin yanlış anlamayın Shae’ye üzülmedik, burada Tyrion’a üzüldük.

https://www.youtube.com/watch?v=oYE-L-1ZbAo

5. Hak Yerini Buldu – Ser Meryn Trant

Syrio Forrel’in ölümünde aktif rol oynadığı için Arya’nın ölüm listesinde yeri olan, Ser Meryn Trant, bizlere göre hak ettiğini çok güzel buldu. Gerek Sansa’ya olan tavırları olsun, gerek genelevde reşit olmayan kızlarla ilişkiye girmesi olsun, Meryn Trant’ın ölmesi gerekiyordu zaten. Celladının da 5. sezon 10. bölümde Arya olması bu ölümü efsaneleştirdi.

6. Hor Gördüğün İnsana Dikkat Et – Tywin Lannister

Tywin, dizi boyunca Tyrion’a kötü davranması ve zalimce tavırlarıyla pek çok kişinin nefretini kazanmıştı. Gerçekten görüp görebileceğimiz en kibirli karakterlerden biriydi. Sizler de, tıpkı bizim gibi “Bir baba oğluna nasıl bunları yapabilir?” diye düşünmeden edememişsinizdir. O yüzden ölümünün 4. sezon 10. bölümde, en az kibirli olabileceği yerde (tuvalette), sürekli hor gördüğü oğlunun elinden olması içimize sular serpti desek yeridir.

https://www.youtube.com/watch?v=yMoNv6yOSCQ

7. Bum! – Baelor’da Ölen Herkes

Dizinin efsane sahnelerinden biriside, Yüce Baelor Septi’nin 6. sezon 10. bölümde havaya uçtuğu sahnedir. Cersei’nin çılgın planları sonucunda yüzlerce insan, bu binanın patlaması ile binbir parçaya bölünmüştü. Sanırsak Game of Thrones dizi tarihinde bu sahnenin yeri hep ayrı kalacak.

8. Geç Gelen Adalet – Stannis Baratheon

Stannis belki de dizide izleyiciye en karmaşık duyguları hissettiren karakterlerden biridir. Zira kendisini yeri geldi sevdik, yeri geldi ölümünü dört gözle bekledik. Lakin, önce kendi kardeşini öldürmesinin, sonra karısını aldatmasının, en sonunda ise bir savaşı kazanmak umuduyla kendi öz kızını diri diri yaktırmasının bir cezası olması gerekiyordu. Bu cezanın ise 5. sezon 10. bölümde, onu öldürmeye ant içmiş Tarth’lı Brienne’den gelmesi, bizlere göre Westeros’un ilahi adaleti oldu.

9. Artık Her Şeyi Biliyorsun – Jon Snow

Jon Snow her ne kadar 5. sezon 10. bölümde ölse de bildiğimiz üzere kendisi Melisandre sağ olsun, dirilmişti. Jon’un ölümünün bu listede yer almasının nedeni ise, Kara Kale’de çıkan bir isyan sonucunda, kardeşim dediği Gece Bekçileri tarafından soğukkanlılık ile öldürülmesi.

10. Toplu Katliam – Kızıl Düğün’deki Herkes

Böyle toplu mezarlığa neden olan bir ölüme bu listede yer vermesek olmazdı. Hepimiz favori karakterlerimizin ölmesinden korkarken dizi 3. sezon 9. bölümünü yayımlayarak, herkesi şoka uğratmıştı. Malum Kuzeydeki Kral, doğmamış bir çocuk ve beş çocuk annesi bir kadın Kızıl Düğün’de zalimce öldürülmüştü. Ne günlerdi! Özellikle Robb’un başına kurt kafasını takmalarını asla unutamayacağız…

11. Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar – Ned Stark

Her zaman doğru bildiğinin peşinden koşan Ned, yalancılar şehrindeki tek dürüst ve onurlu adam olduğu için, hükmü verip kılıcı savuramayan bir çocuk tarafından 1. sezon 9. bölümde ölüme mahkum edilmişti. Ned’in bu listede olmasının asıl sebebi ise nasıl bir dizi izleyeceğimizi ilk olarak onun ölümü ile anlamıştık. Yani herkesin ölebileceğini bizlere Ned göstermişti.

12. Yumurtaya Döndü – Oberyn Martell

Ah be Oberyn, hala içimizde bir yarasın. Tam koskoca Dağı devirecekken ukalalığın zamanı mıydı? Oberyn’in ölümüne tabi ki de sevinmedik, aksine hala yastayız. Bu listede olmasının nedeni ise hak ettiğini bulması değil, bizleri o mızrağı ile çok derinden yaralaması. Ayrıca 4. sezon 8. bölümdeki ölüm anında Game of Thrones tarihindeki en vahşice ölüm olması!

13. Tatmin Olmanın Yeni Adı – Joffrey Baratheon

Dizinin en nefret edilen karakterleri arasında ya ilk sırayı ya da ikinci sırayı Joffrey’e vermemiz lazım. Zira ilk bölümlerden beri kendisine sinir olmayan birinin olduğunu sanmıyoruz. Hatta Ramsay Bolton hayatımıza girmeden önce, net olarak Game of Thrones evreninde ölmesi en çok istenen karakter Joffrey seçilmişti. O yüzden 4. sezon 2. bölümde ten rengi mora dönüşürken bizce herkes biraz da olsa haz almıştır.

14. İç Yağlarımız Eridi – Ramsay Bolton

Joffrey’i zalimlikte tahtından eden Ramsay Bolton, bizce Game of Thrones’un en sadistik karakteri. Gerek Theon’a yaptıkları olsun, gerek köylülere eziyet edişi, gerekse Sansa’ya çektirdiği acılar için bu adam kıvranarak ölmeliydi. Senaristler de bizim gibi düşünmüş olacak ki, olabilecek en acımasız şekilde (kendi köpekleri tarafından parçalanarak) Ramsay’i 6. sezon 10. bölümde öldürdüler. Çok şükür!

15. Her Şeyi Başlatan – Petyr Baelish

Şu dizideki her türlü olayın fitili ateşleyen ve Stark ailesinin başına gelen her şeyden sorumlu olan adamın, 7. sezon 7. bölümde Stark’lar tarafından öldürülmesi kadar doğru bir hareket görmedik biz. Geç gelen bir ölümdü demeyin, bizce tam kıvamındaydı. Stark ailesini tekrar birleştiren bir olaydı…

Yazarın Favorisi: Tutunamayn – Hodor

Koca yürekli, vefakar Hodor neden bu listenin tepesinde derseniz, tek yapmanız gereken 6. sezon 5. bölümü izlemek. Bu konuyla ilgili başka bir şey söylemek istemiyoruz.

Hold the Door…

NOT: Burada uzun uzun bahsetmediğimiz ama anmadan da geçmek istemediğimiz isimleri hemen verelim; Robert Baratheon, Renly Baratheon, Myrcella Baratheon, Shireen Baratheon, Jojen Reed, Lysa Arryn, Three-Eyed Raven, Lord Commander Mormont, Ser Barristan Selmy, Khal Drogo, Ygritte ve daha niceleri… R.I.P.

Ayrıca dizide gerçekleşen tüm ölüm anlarını hızlıca görmek isterseniz şu videoya da göz gezdirebilirsiniz:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here