Gerek verdiği uzun aralarla, gerekse uzun zaman önce başlamış olmasından dolayı neler yaşandığını aklımızda tutamadığımız ve en önemlisi, kim kimin nesi olduğunu hala tam olarak çözemediğimiz, bizlere internette soy ağacı arattıran dizi Game of Thrones sona yaklaşıyor. Finale doğru önemli karakterlerimizin başına neler gelmişti ve daha da önemlisi neler gelebilir sorularını cevaplamak için Jon Snow ile başlayan minik bir yazı dizisi hazırlamıştık. Şimdi ise sırada Daenerys Targaryen (Emilia Clarke) var.

Altıncı sezonunun prömiyerinde Daenerys Targaryen, Khal Moro adındaki bomboş konuşan Dothraki ile karşılaştı. Khal Moro ona hakaretler savunarak “Sen hiç kimse değilsin.” demişti. “Adının milyonda biri. Hiçbir şeyin kraliçesi.” Hakaretlerini takiben üç bölüm sonra Khal Moro öldü gitti, sözde Hiçbir Şey Kraliçesi olarak geleceğe doğru ilerleyen Daenerys, Dothraki halkından sadakatli destekçilerini de yanına aldı. Bu ve benzer durumlar, yaşamı boyunca küçümsenen Daenerys’in, Game of Thrones’daki önemli anlarında hep yaşandı. Onu yanlış değerlendirenler nasıl bir tehlikenin içinde olduklarının farkında olmadan kendi ateşli ölümlerini hazırladılar.

Daenerys, Westeros‘un Demir Taht’ına göz koymuşken Gece Kralı’nın ve onun korkunç ordusunun tehdidi ile karşılaştı, en son ölülerden oluşan ordunun Duvar’ı yıkıp Yedi Krallık’a doğru yürüdüğünü gördü. Eğer Gece Kralı’nın ordusu yok edilmezse ortada uğruna savaşacağı bir Demir Taht da olmayacak. Bahisler Dany için hiç olmadığı kadar yüksek. Karakterlerimizin finale doğru olan son yürüyüşünde Targaryen Kraliçesi’nin bu yoldaki sıkıntılarına ve gerçekleşmesi muhtemel olan tahminlere bir göz atalım.

İsimler ve unvanlar: Bu kısım biraz uzun olacak gibi… Daenerys Stormborn of House Targaryen, Rightful Heir to the Iron Throne, The Rightful Queen of the Andals and the First Men, Protector of the Seven Kingdoms, The Mother of Dragons, the Khaleesi of the Great Grass Sea, The Unburnt and the Breaker of Chains (alt yazılarda okumaya üşendiğimiz şeklinde ise: Targaryen Hanesi’nden Daenerys Fırtınadoğan, Demir Tahtın Gerçek Varisi, Andallar’ın ve İlk İnsanların Gerçek Kraliçesi, Yedi Krallık’ın Koruyucusu, Ejderhaların Annesi, Büyük Çim Denizi’nin Khaleesi’si, Ateş Geçirmez ve Zincir Kıran)

Ekranda ilk görünme: Dany ilk kez, dizinin ilk bölümü olan Winter is Coming’de görüldü. Daenerys ve abisi Viserys ile Pentos şehrinde, Westeros’a yapacakları ihtişamlı dönüş için komplo kurarken tanıştık. Plan şu: Dany Dothraki savaş lordu Khal Drogo ile evlenecek ve Viserys Yedi Krallık’ı geri alabilecek bir ordu sahibi olacak. Şimdilerde ise Daenerys’i isteği dışında evliliğe zorlayacak kişinin, ejderha ateşine karşı bağışıklığı olsa iyi olur.

Ekranda son görünme: Jon Snow’un samimi eşliği ile yedinci sezonun sonunda “The Dragon and The Wolf” bölümünde görmüştük son olarak. Jon ve Dany’nin şu anki mutluluğu büyük ihtimalle ileride bazı saçma durumlara yol açacak.

En iyi arkadaşları: Daenerys’in enteresan bir arkadaş çevresi var: Jorah Mormont Dany’nin yarı zamanlı koruması, Missandei Dany’nin güvenilir danışmanı ve sözcüsü, Grey Worm Unsullied’lerin askeri lideri, Tyrion Lannister kraliçenin sağ kolu ve muhteşem detaylar olan iki ejderhası Drogon ve Rhaegal.

Ezeli düşmanları: The Night King (Gece Kralı), duvarın kuzeyindeki ölüler ordusunun lideri. Daenerys’in radarına yedinci sezonda girmesiyle beraber iyi nişan alınmış buzdan mızrağı ile zavallı Viserion’u gökyüzünden kopararak dikkatleri üzerine çekti. Tahmin edildiği üzere, Viserion oyuna Gece Kralı’nın binek hayvanı olarak ölü haliyle geri döndü. Dany’nin kendi çocuklarından biriyle arasındaki savaş, şüphesiz son sezona bomba gibi düşecek. Başkaları da var tabii ki. Demir Taht’ın şu anki sahibi Cersei Lannister, Meereen’i tekrar ele geçirme girişiminde başarısız olan ve hâlâ orada tutulan Masters of Slaver’s Bay, Undying Hanesi’nden mavi dilli büyücü şeklinde liste uzayıp gidiyor.

En iyi mücadelesi: Bir sürü var aslında ama bir tanesi akıllarda yer etmiş durumda. Dany ve yavaşça büyüyen ekibi, akıllı bir hamle ile koca bir orduyu bünyesine kattı. Bir emirle ejderhanın ağzından çıkan alev topu Astapor’un efendilerinin vücudunu sardı. O emrin hala kulaklarda çınladığına eminiz: “Dracarys”.

En kötü yarası: Zincirkıran Dany’nin asla iyileşmeyen fiziksel ve ruhsal yaraları var: Mirri Maz Duur’un yaptığı kan büyüsü yüzünden ölen doğmamış çocuğu, yine aynı büyü yüzünden eşi Khal Drogo’nun ruhsuz bir varlığa dönüşmesi, bu olayların ardından cadının da yakıldığı ateşli cenaze töreninde Dany’nin alevler arasından burnu bile kanamadan çıkması. Acı ve güç bir kere daha ayrılmaz ikililer olarak kendilerini ispatlıyor. Son olarak Daenerys, Viserion’un kaybıyla yıkıldı. Bir kere daha acı güce öncülük etti.

Kritik anları: Khal Drogo’nun cenazesinde Daenerys’in ejderha yumurtalarını çatlatması, Westeros’a, Essos’a ve ötesine sihrin geri döndüğünün habercisiydi. Dany’nin önce Astapor’da Unsullied ordusunu, Yunkai’de de Second Sons ordusunu bünyesine katması, Meereen’deki serüveni, altıncı sezonda Dothraki güçleriyle birleşmesi, sonra Greyjoy ordusu ile Yedi Krallık’a doğru yelken açması, Jon Snow’la tanışması… Kraliçenin Westeros’a yolculuğunun neredeyse tamamı olay niteliğinde.

Çözülmemiş gizemleri: Ejderhaların Annesi’nin Kuzey’deki Kral’la olan ilişkisi, yalnızca Westeros’un en büyük dedikodusu değil, aynı zamanda tahtın hikâyesi üzerinde de büyük etkisi olan bir şey. Dany ve Jon’un bilmediği bir şey biliyoruz: Jon, Dany’nin uzun zamandır ölü olan erkek kardeşi Rhaegar Targaryen‘in oğlu, yani Daenerys, Jon Snow’un halası. Dizi finale doğru giderken ikisinin bu duruma nasıl tepki vereceği en büyük sorulardan biri. Bir önceki yazımızda Jon’un öleceği üzerine bir tahminde bulunmuştuk. Eğer Jon ölürse ve Dany yaşarsa, Jon’un ölümüne kadar Dany bu gerçeği öğrenemeyebilir. İkisi de hayatta kalırsa ve ikisi de sezonun yeterince erken saatlerinde gerçekleri öğrenirse işler biraz karışabilir. Jon’un Targaryen soyundan geldiği gerçeği, onu tahtın gerçek vârisi yapabilir. Bu durumda, Demir Taht’ın kendisinin hakkı olduğunu düşünen Daenerys (hatta unvanları arasında Rightful Heir to the Iron Throne – Demir Tahtın Gerçek Vârisi bile var) ile aralarında bir çekişme olabilir.

Son tahminler: Uzun zaman önce Dany, Tyrion Lannister ile tanıştığında Westeros’a nasıl hükmedeceğini özetlemişti: “Lannister, Targaryen, Baratheon, Stark, Tyrell. Hepsi bir tekerlekte konuşuyor gibiler. Önce biri en üstte, sonra bir diğeri, bazen tekerlek döndükçe birbirlerini eziyorlar. Ben bu tekerleği durdurmayacağım. Onu yok edeceğim.”

Tyrion’un da belirttiği gibi bu güzel bir hayal ancak tahtın son hikayesi bu şekilde mi olacak? Daenerys Targaryen’ın Demir Taht hırsı, kendi hikâyesinin karakteri üzerinde oldukça belirleyici bir rol oynuyor. Taht senaryosunun, Cersei Lannister rejiminin devam ettiği şeklindeki versiyonunu görmek oldukça zor ancak Dany’nin günü kurtardığı ve Yedi Krallık’a yeni ufuklar gösterdiği versiyonu kulağa daha olası geliyor.

Game of Thrones’da hiçbir şey kolay değildir. Daenerys ve zaferi arasında birçok engel var: Jon Snow’un taht üzerinde hak iddiası (gerçi bir anlaşmayla ile hallolabilir), Cersei’nin Ejderhaların Annesi’ne karşı olan kanlı hırsı ve Gece Kralı’na karşı verilecek savaşta muhtemel bir yenilgi. Hatta Daenerys’in kendisi bile hayatta kalamayabilir. Eğer Gece Kralı ile yapılacak savaştan sağ çıkamazsa, Targaryenların sonu demektir (Jon’un malum gerçeği öğrenmeyeceğini varsayarsak tabii).

Dany’nin akıbeti hakkında iki güçlü ihtimal var. İlki, tahta oturamadan ölür, Westeros için kendini feda eder. Jon’un Gece Nöbeti komutanlığının üzücü bittiği gibi, Daenerys de Meereen’de zorlu bir macera yaşamıştı. Dany ve Jon, savaş zamanında çok iyi birer lider olmalarına karşın barış zamanında da bir o kadar kötüler. Daenerys, hayatı boyunca Demir Taht’a kendisinin son durağıymış gibi baktı, doğuştan kazanılmış bir hak gibi. Acaba bunun yerine onun kaderi kendisinin olarak gördüğü yerlere hükmetmektense, oraları hayatı pahasına bile olsa kurtarmak olabilir mi?

İkinci ihtimal ise ilkine göre daha iyi bir hikâye olan Daenerys’in gerçekten tekerleği kırması, Westeros’a hükmettiği ve eskiden daha iyi şekilde işleyen yönetim metotlarını uyguladığı versiyonu var. Belki Dany’nin hikayesi başladığı şekilde biter: yine düğünle ama bu sefer eğlenceli. Jon Snow’un öleceğini düşündüğümüz için, damadı değiştiriyoruz. Damat adayı için Robert Baratheon’un piç oğlu Gendry’e ne dersiniz. Targaryenlar ve Baratheon arasındaki acı dolu rekabeti sonsuza dek bitirecek zekice bir hamle. Sonuçta politik sebeplerle yapılmış bir evlilik Dany için ilk değil.

Bütün bu ihtimalleri kapsayan büyük bir resim var aslında ve ilk kez ikinci sezonda görülmüştü. Daenerys, House of the Undying’de iken, Demir Taht’ın bulunduğu Red Keep’te, çatıdaki deliklerden içeri düşen karların kapladığı salonda yürürken gördüğü hayali görüntüler. Acaba bu Daenerys’in Gece Kralı’nı yenmek için varını yoğunu ve hatta hayatını bile ortaya koyması gerektiğine dair bir işaret olabilir mi? Neyse ki cevaplara çok az bir süre kaldı.

Son bir beklenti: Daenerys, sürekli büyüyen listesine bir arkadaş daha ekledi: Sansa Stark. Final sezonundan yayımlanan görüntülere göre bu iki kadın Winterfell’in avlusunda buluşacaklar ve şimdiden bazı kaynaklar bu buluşmanın ezeli bir rekabetin başlangıcı olmasından endişeli. Finale doğru Dany’den son beklentimiz ise şu şekilde: Dany, Westeros kraliçesi olur, Jon’un sadakat yeminine karşılık Kuzey’e bağımsızlığını vererek ve Sansa için Kuzeyin Kraliçesi olma yolunu açarak Jon Snow’u onurlandırır. Sansa Stark, Queen in the North… Kulağa nasıl geliyor? Bekleyip göreceğiz.

 

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here