Finale adım adım yaklaşırken yaptığımız karakter incelemelerinde Jon, Khaleesi ve Bran‘den sonraki dördüncü karakterimiz olan Cersei Lannister (Lena Headey) ile yazı dizimize devam ediyoruz.

Altıncı sezonda Faith Militant, Cersei’yi High Sparrow karşısına tekrar çıkarmak için Red Keep’e gelmişti. Cersei onlarla gitmeyi reddedince de ortalık kızıştı tabii. Faith Militant sözcüsü itaat etmeyi mi yoksa şiddeti mi seçeceğini sorduğunda, Westeros Kraliçesi tüm dizi boyunca olduğu gibi “Şiddeti seçiyorum.” dedi. Sonrasında ise The Mountain olarak bildiğimiz Cersei’nin zombi(?!) fedaisi, militanlardan birinin kafasını çıplak elleriyle koparmasını izlerken Cersei’nin ne kadar cani olduğunu bir kez daha gördük.

Westeros’taki en yetenekli kılıç ustalarının rakiplerinden bile daha fazla ceset sayısına sebep olan Cersei Lannister, Game of Thrones evreninde yaşayan insanlar arasında kötülüğünün en saf hali olarak öne çıkıyor. Littlefinger, Ramsay Bolton ve bir dolu zalim oyundan ayrıldı. Ancak gücünden bir gram ödün vermektense bütün bir şehri yerle bir etmeyi göze alacak birinin gaddarlığıyla King’s Landing’i yöneten Cersei hala sahada. Kendisi en tahmin edilemez karakterlerinden olduğu gibi, White Walker‘larla savaşmak için hâlâ gemide olmayan birkaç ana isimden de biri ki bu durum onu, dizinin finalini etkileyecek en önemli karakterlerden biri yapıyor.

Bu zaman kadar olan yolculuğunda Cersei hangi olayların içinde yer aldı ve sona doğru daha hangi olayların içinde yer alacak? Hepsi ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edelim.

İsimleri ve unvanları: Cersei of House Lannister, Queen of the Andals and the First Men, Protector of the Seven Kingdoms ya da izleyiciler tarafından atanan yeni ismiyle The Mad Queen.

Ekranda ilk görünme: Dizinin prömiyeri “Winter is Coming”de. Cersei’yi ilk Jaime (Nikolaj Coster-Waldau) ile birlikte Jon Arryn‘in cesedinin bulunduğu odada, Arryn’in ölümü üzerine konuşurken görmüştük. Cersei, Arryn’in ölümünün Lannisterslar üzerindeki etkisi için endişelenirken Jamie onu sakinleştirmeye çalışıyordu.

Ekranda son görünme: Cersei’yi en son yedinci sezonun finalinde, kuzeyi korumak için kraliçenin isteklerine karşı gelerek oradan ayrılan Jamie’nin arkasından bakarken izledik. İkisinin arasında kaynayan sular, muhtemelen biri ya da her ikisi için de taşacak gibi duruyor. Aşıkların başarısız ilişkilerinin ötesinde, üzerinde durulması ve düşünülmesi gereken daha birçok şey var. Jamie, King’s Landing’den ayrılmadan önce Cersei, Targaryen and Stark ittifakına karşı Golden Company ile anlaşmayı planladığını söylemişti. Hiçbir anlaşmayı bozmaması ile bilinen bir grup paralı askerden oluşan Golden Company’i dizide henüz görmedik ama Cersei’nin onları Greyjoy‘un donanması ile gizlice Westeros’a sokmaya çalışacağını Jamie’ye söylerken biz de duymuş olduk.

Herkesin gözü White Walker’lara karşı yapılacak olan büyük savaştayken taht kavgaları doğal olarak arka planda kaldı. Fakat belli ki Cersei için kalmamış. Giderek büyüyen ordusuyla Cersei’nin potansiyel gücünün yıkıcı etkisini hafife almamak lazım.

En iyi arkadaşları: En iyi arkadaşı mı? Cersei’nin dostlarının sayısı hızla azalıyor. Son sezona gelirken Maester QyburnSer Robert Strong’a hayat veren şifacı; adeta bir zombi gibi diziye devam eden, gezegendeki en vahşi ölüm makinelerinden biri olan Strong’un kendisi, Gregor “The Mountain” Clegane ve Cersei’nin donanmasını yöneten Euron Greyjoy, kalan son dostları diyebiliriz.

Ezelî düşmanları: Abartısız bir şekilde, kendilerinden olmayan herkes diyebiliriz. Liste uzun, gerçekten çok uzun: The King in the North, Jon Snow’la müttefik olan ve Demir Taht’a göz koymuş Daenerys Targaryen. Cersei’nin Stark Hanesi’ne duyduğu tarifsiz nefret oldukça pekişmiştir, özellikle de Joffrey’yi öldürme suçundan hala aranan Sansa ile. Cersei’nin Tyrion’dan daha çok tiksindiği biri yok. Tabii yedinci sezon finali ikisi arasındaki rekabete bir son verebilir. Şüphesiz Cersei’nin en büyük düşmanı yine kendisi, en kötü dürtülerinin onu yıkıcı bir çöküşe götürdüğü kesin. 

En iyi dövüşü: Eline direkt olarak silah almadı ama en azından altıncı sezon finalini (The Winds of Winter) Wildfire ile yeşile boyadı. Cersei’nin ölümcül intikam planı, Margery ve Tyrell ailesinin seçkin üyelerini, High Sparrow‘u, Kevan ve Lancel Lannister gibi düşmanlarını ortadan kaldırdı. Bölümü unutulmaz kılan tek şey sadece yeşil alev değil, aynı zamanda dizinin müziklerini besteleyen Ramin Djawadi’nin akıllardan çıkmayan bestesi “Light of the Seven”.  

En kötü yarası: Çocuklarının ölümü tabii ki. İlk olarak Kral Joffrey’in kendi düğününde zehirlenerek öldürülmesi, Cersei’yi paranoyaklaştıran alçakça bir eylem. İkinci olarak, Ellaria’nın zehir kaplı dudaklarından gelen kızı Myrcella’nın ölümü, zaten çökmüş olan Cersei’e bir darbe daha vurdu. Ve son olarak da Tommen’in, annesinin vahşi planının işleyişini gördükten sonra ölüme atlaması. Cersei bu ölümcül planla gün yüzü göreceğini umuyordu ancak bütün umutları en genç oğlunun ölümüyle yıkıldı. 

En kritik anı: En başından beri Cersei en çok sivrilen karakter olmuştu. Westeros’daki Lannister saltanatı için kendi kocasının ölümünü ayarladı. En büyük oğlunun ölümünün ardından krallığın yeni kraliçesine olan nefreti o kadar yoğunlaştı ki, High Sparrow’un gözetiminde cehennem hayatı yaşamasına sebep oldu. Bu olayları, belki de bütün dizinin en üzücü sahnelerinden biri olan, şehrin ortasında çırılçıplak yürüyüşü takip etti. Cersei bu yürüyüşün utancını, düşmanlarını Wildfire ile yakıp kül edene kadar içinde tuttu. Çocuklarının ölümü ile tahtı devraldı ve iktidar arzusunu üçe katladı. Yedinci sezon finalinde Cersei, White Walker tehdidinin gerçek olduğunu öğrendi ancak yine de savaşa katılmayı reddetti ve ne pahasına olursa olsun kendini savunma stratejisinde kararlı kaldı.

Çözülememiş gizemleri: Bebeğe ne olacak? Cersei’nin dördüncü çocuğu gün ışığı görecek mi? Daha büyük soru işaretleri Cersei’nin çocukluğunda yoğunlaşıyor: Kâhin Maggy’nin kehaneti. Maggy, Cersei’ye büyüyünce kraliçe olacağını, sadece üç çocuğunun olacağını ve bu çocukların ondan önce öleceğini söylemişti. Ayrıca Maggy, Cersei’nin “The Volanqar” tarafından öldürüleceğini de söylemişti. Bu “The Volanqar” kim ola ki? 

Son tahminler: Cersei’nin ölümü oldukça beklenen bir son. Dizinin gidişatını da göz önünde bulundurduğunuzda, kardeşi ve aşkı da dahil biriktirdiği düşmanlar bunu oldukça mümkün kılıyor. Hatta Cersei’yi öldüren kişinin Jaime olacağına inanlar bile var. Bu onun için büyük bir yıkım olsa bile Jaime, Çılgın Kraliçe Cersei’yi, hayatının aşkını, Çılgın Kral Aerys’i öldürdüğü gibi öldürür mü?

Cersei’nin kehanetine bir göz atalım şimdi. Kahin, Cersei’ye “Sen gözyaşlarında boğulurken valonqar da seni boğacak, öldürecek.” demişti. Valonqar, High Valyrian dilinde küçük kardeş anlamına geliyor. Kehaneti yerine getirecek bu küçük kardeş Jaime olabilir. Tyrion da Cersei’nin hayatı boyunca nefret ettiği küçük kardeşi olarak şüpheliler listesinde üst sıralarda. Ama kehanet sadece küçük kardeş diyor yani bu küçük kardeş Lannister olmak zorunda değil. Şüpheliler listesi birden genişleyiverdi. Arya’nın öldürülecekler listesi hâlâ dolu. Sansa da değerlendirilmesi gereken bir diğer küçük kardeş. Aslında teknik olarak Daenerys bile küçük kardeş. Liste, kehaneti nasıl algıladığınıza göre uzayıp gidiyor. Ama bizim tahminimize göre eğer Cersei ölürse, bu Jaime’nin elinden olur.

Yine de Cersei’nin ölmediği senaryoları da düşünmeliyiz. Böyle bir senaryo var mı? Olasılıklar onun lehinde gibi görünmüyor. Örneğin doğmamış çocuğu… Büyük ihtimalle de öyle kalacak çünkü Kâhin Maggy, üzerine basa basa Cersei’nin üç çocuğu olacağını söylemişti. Peki ya Cersei bu tahminleri boşa çıkarırsa nasıl bir kurtuluşu olur acaba? Yedi Krallık üzerindeki hakimiyeti devam eder mi? Martin dizinin sonunun acı tatlı olacağına dair açıklamalar yapmıştı ancak Cersei’nin zaferiyle biten bir Game of Thrones’da tatlı kısmı bulmak biraz zor. Daenerys’in kazandığı ve Mad Queen’i ömür boyu hapse mahkum ettiği bir dünya kulağa daha hoş geliyor.

Cersei’nin hayatta kaldığı senaryoyu da konuştuk. Şimdi sıra son kararı vermeye geldi. Kolay tahmin doğru olan: Cersei Lannister ölecek. Game of Thrones karakterleri arasında herkesten çok acıya sebep olan kişi, Westeros üzerindeki kontrol arzusu yüzünden yitip gidecek ve mutlak gücün mutlak bir biçimde yozlaştığı yollara giden küllenmiş bir yapıt haline gelecek. Cersei’nin de takdir edeceği üzere, bu oyunda iki seçenek mevcut ve eğer kazanma seçeneğini masadan kaldırıyorsak geriye sadece bir seçenek kalıyor.

Son bir beklenti: Tyrion ve Cersei arasındaki kıyasıya rekabet oldukça açık ancak yedinci sezon finali sayesinde iki kardeşin muazzam final sahnesi için ortak bir şeyi var. İşte ekranda tekrar görmek istediğimiz çift: Cersei ve Sansa. Cersei ile yolları kesiştikten sonra Stark Hanesi’nin en büyük kızı Sansa baya bir yol aldı. Sansa’nın yaşadığı onca şeyden sonra ikisini boy ölçüşürken izlemek için sabırsızlanıyoruz.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here