Kış gelmeden önce yaz (Summer) vardı…

Game of Thrones evreninde hiçbir kurt (direwolf), Jon Snow’un yoldaşı Ghost’un dışında, Winterfell’in Üç Gözlü Kuzgun olma yolunda sürgün edilen prensi Brandon Stark‘ın (Isaac Hempstead Wright) kurdundan daha önemli değildi. Duvarın kuzeyindeki yolculuğu sırasında Summer, Bran’in kelimenin tam anlamıyla gözü ve kulağı oldu. Bran, birinin bilincini bir başka varlığa taşıma (dizinin evreninde warg olarak isimlendirilen bir büyü formu) özelliği sayesinde savaşma yeteneğini Summer üzerinden konuşturdu.

Summer uzun bir süredir aramızda değil, Gece Kralı tarafından öldürüldü ve şimdi Westeros için yakında bir kış savaşı görünüyor. Summer ve diğer yoldaşların ölmüş veya bir şekilde alıkonulmuş olmasına rağmen geriye nasıl olduysa bir tek Bran kaldı, tabii Bran’den geriye ne kaldıysa! Çünkü Üç Gözlü Kuzgun olarak, Bran’in insanlıkla bağlantısı her zamankinden daha da zayıf. İronik bir şekilde kendisi, aynı zamanda insanlığın hayatta kalmak için en iyi umudu.

Beşinci sezonun tamamında bankta oturmasına rağmen Bran Stark, Game of Thrones’un final sezonunda en önemli karakterlerden biri olarak öne çıkıyor. George R. R. Martin‘in A Song of Ice and Fire serisinin temel karakteri olan Bran, aynı zamanda Game of Thrones evrenindeki en güçlü karakterlerden biri. Peki Bran’in özel güçleri ve gizli bilgileri son sezonu nasıl etkileyecek? Finale doğru karakterlerimizi incelediğimiz yazı dizimizin üçüncü baskısında, tahminler ve daha fazlası için okumaya devam edelim.

İsimleri ve unvanları:  Khaleesi’nin isimlerinden sonra bu kısım çok kısa gelecek… Brandon of House Stark, (former) Lord of Winterfell, Three-Eyed Raven.

Ekranda ilk görünme: Dizinin ilk bölümü “Winter Is Coming”. Bran, Winterfell bahçesinde erkek kardeşi Robb ve üvey kardeşi Jon ile okçuluk antrenmanı yaparken “Devam et” demişti Jon, Bran’e, “Babam seni izliyor”. Bran, derin bir nefes alarak hedefine yoğunlaşmış ama hedefini kaçırmıştı.

Ekranda son görünme: Yedinci sezonun finali “The Dragon and the Wolf”da. İlginç Winterfell başlangıcından beri Bran için birçok şey değişti. Üç Gözlü Kuzgun olarak Bran, Jon Snow’un Rhaegar Targaryen ve Lyanna Stark‘ın gizli oğlu olduğunu doğruladı ve onu Demir Taht’ın varisi yaptı.

En iyi arkadaşları: Kuşlar arkadaş olarak sayılır mı? Üç Gözlü Kuzgun olmadan önce Bran’in listesinde birkaç isim vardı: Meera ve Jojen Reed, Osha, Hodor ve kurdu Summer. Şimdi hepsi öldü ya da gitti. Artan mistik güçlerinin etkisiyle soğuk nevaleye dönüşmesinden ötürü, arkadaşlarından geriye kalan tek kişi Meera’yı bile kendisinden uzaklaştırdı.

Ezeli düşmanları: Gece Kralı, çoğu Game of Thrones karakterinin düşman listesinde ilk sırada, peki ya Bran’in listesinde? Ölülerin Kralı, tüm insanlık için doğrudan bir tehdit oluşturuyor ve onun Bran ile son karşılaşmasına bakarsak, Üç Gözlü Kuzgun’a karşı ezici bir güce sahip görünüyor. Biz yine de karakterlerimizin kanı donmadan önce kötülerin kanının kaynamasını umalım.

En iyi dövüşü: Bran, güçlerine rağmen serideki en ölüm saçan karakterlerden değil. Buna rağmen warg güçlerini birkaç kez ölümcül bir şekilde kullanmaya ihmal etmedi. Özellikle de bilincini Hodor’a taşıdığında, sevimli devi Bolton Hanesi’nin sadık köpeği Locke‘a karşı bir silah olarak kullandığı an hepimiz ekran başında donup kalmıştık. Büyük olasılıkla Hodor’un, Locke’un boynunu bir dal gibi kırdığı sahne gözünüzün önüne gelmiştir, peki ya kemiğin kırılma sesi de kulaklarınızda çınladı mı?

En ağır yarası: Bran, en büyük yarasını daha ilk sezondan aldı. Sezon finalinde Cersei ile Jaime‘nin arasındaki ensest ilişkiye şahit olması sanki yeterince travmatik değilmiş gibi Jamie onu Winterfell kulesinden aşağıya itti ve Bran’in belden aşağısı felç oldu. Gerçi bu olay yaşanmasaydı Bran Üç Gözlü Kuzgun olma yoluna giremezdi ve Jon’un Targaryen soyundan geldiğini belki de hiç öğrenemezdik. Ne demişler, her işte bir hayır vardır.

En kritik anı: Hazır zamanı bükme gücünden bahsetmişken, altıncı sezonda Bran’in zaman yolcuğu sırasında geçmişe müdahale edebildiğini de öğrendik. İlk olarak, efsanevi Tower of Joy olaylarına tanıklık ederken babasının genç haline seslenmişti. Ned bunu duyduğunda çok etkilenmiştik çünkü dizi artık bir başka boyuta taşınmıştı. Daha sonra yanlışlıkla uzay-zaman bükülmesine sebep olmuş ve Hodor’un bilincine girerek onun Hodor olmasını sağlayan bir etki bırakmıştı. Bran, zaman yolculuklarından birinde de Jon Snow’un doğumuna tanıklık etmişti. Bu bile başlı başına büyük bir olayken, Bran’in geçmişle etkileşime girme yeteneği çok daha büyük bir olay. Muhtemelen onun bu yeteneği son savaşın en önemli silahı olacak.

Çözülememiş gizemleri: Üçüncü sezonda Osha’nın Bran’e bahsettiği çok çok uzun yıllar önce yaşamış Brandon the Builder, bizim Bran’in ta kendisi olabilir mi? Bilmeyenler için, Brandon the Builder, tam adı Brandon Stark olmakla birlikte kendisi Stark Hanesi’nin kurucusu ve Kuzeyin İlk Kralı’dır. Kuzeye Duvar’ı inşa eden kişi olduğu için isminin sonuna the Builder adını da almıştır. Teorilere göre Bran, zaman yolculukları sırasında bir kargaşa yaşamış (ya da kendi isteğiyle) ve çok çok eski bir tarihe gitmiştir. Günümüzde ölüler ordusunun yarattığı tehlikeyi gördüğü için de hazır geçmişe gitmişken Westeros’u, bir duvar inşa ederek White Walker’ların bölgesinden ayırmıştır. Gerçekleşme ihtimali çok düşük bir durum değil ama final sezonuna ne derece katkıda bulunabilir ki, Duvar çoktan yıkıldı!

Bir diğer teori de Bran’in aslında Gece Kralı’nın kendisi olduğu yönünde. Ortalığı ayağa kaldıran bu teori, çok uzun süre boyunca forumlarda ve bloglarda konuşuldu. Gerçekleşme ihtimaline sıcak bakmadığımız bu teori için Bran karakterini oynayan genç aktör Wright’ın açıklamasınıı buradan okuyabilirsiniz.

Son tahminler: Bran Stark dizideki en enteresan karakterlerden biri. En gösterişli ya da izleyenlerin deli olduğu biri değil belki ancak şu ana kadar gördüklerimize göre hikâyenin kalanına şekil verecek karakterlerden olduğu kesin. Jon Snow gerçek kimliğini öğrenebilecek mi? Bu sorunun cevabı Samwell Tarly’nin de desteği ile Bran Stark’ta. Gece Kralı’nın akıbeti ne olacak? Şüphesiz bu sorunun da anahtarı Bran Stark’ta.

En popüler son sezon tahminlerinden biri de Bran’in ejderhalardan birinin zihnini kontrol etmesi. Üç Gözlü Kuzgun ile Bran’in ilk yüz yüze görüşmelerinden bir cümle, bu noktada önem kazanıyor: “Bir daha asla yürüyemeyeceksin Bran, ama uçacaksın.” Aslında Bran bir keresinde bir kuzgunun zihninde gerçekleştirdiği uçuş esnasında ölüler ordusunun duvara doğru yürüyüşüne tanık olmuştu. Fakat bu uçuş deneyimi, vaat edilen uçuş için yeterli mi sizce? Hayır tabii ki! Bran’in uçuşu bir ejderhanın zihninde olmalı, aksi takdirde izleyiciler için bu bir hayal kırıklığı olurdu.

Şunu bir yazalım şuraya: Game of Thrones bitmeden önce, Bran kesinlikle bir ejderhanın zihnine girecek. Sahne gözümüzde canlandı bile… Viserion yedinci sezonda öldürülmüştü ve Gece Kralı’nın buzdan ejderhası olarak tekrar canlanmıştı. Bran güçlerini kullanarak Viserion’un zihnine girer ve Jon, Gece Kralı komutanı ile karşı karşıya iken ona yardım eder. Aşağı yukarı böyle bir senaryo fena olmazdı sanki.

Bran ile tanıştığımız sahneleri tekrar hatırlayalım. Dizinin ilk bölümünde Jon, Bran’in kulağına eğilmiş, okçuluk ile ilgili bazı tavsiyelerde bulunuyordu. Acaba son sezonda tavsiye veren kişi Bran olur mu dersiniz? Ve acaba Bran, Gece Kralı’nı devirmek için zamanda geriye giderek babasından ekstra cesaret ve moral ve hatta savaş taktiği alabilir mi?

Diyelim ki Bran, Viserion olarak uçtu ve Gece Kralı’nı alt etti, peki şimdi kim nerede kalacak? Bran, bütün o fantastik güçlerine rağmen Winterfell’de mutlu mesut yaşayabilir. Hayal etmesi zor bir senaryo. Nedense mutlu son hayal etmek biraz güç bu dizide. Üzücü sonlar kulağa daha olası geliyor. Bizim tahminimiz ise şu şekilde: Bran kendine bir Üç Gözlü Kuzgun ağacı bulur, Westeros’u ve kendisi için değerli olanları izlemeye başlar. Dünyanın en trajik sonu değil belki ama hem acı hem tatlı bir son diyebiliriz. Ayrıca Martin de hikayesinin sonunun acı tatlı olacağına dair bir açıklama yapmıştı. Böylelikle Martin’in başlangıç karakterine acı tatlı bir son hazırlamış olması hiç de mantıksız gelmiyor.

Son bir beklenti: Bran’in Jaime Lannister ile buluşması ve onu affetmesi… Son sezonda değinilmesi gereken çok fazla şey var tabi ama eğer Bran’in kendisini kötürüm bırakan adamla buluşmasına yer verilmezse tam anlamıyla bir hayal kırıklığı olacak diyebiliriz. Dizi zaten Bran’in Jaime’ye bir şans vermesi için ortamı hazırlamıştı. Altıncı sezonda Bran, kısaca Deli Kral Aerys’in, King’s Landing’i yakmaya çalıştığı geceden kesintiler görmüştü. Eğer Bran Deli Kral’ın son gecesini gördüyse, kralı öldüren ve Kingslayer unvanını alan Jaime’yi de görmüştür. Bran Stark ve Jaime Lannister arasında geçecek bu ilginç hikayeden mahrum kalmamak için bu buluşmanın sahnelenmesini bekliyoruz.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here