Finale günler kala karakter incelemelerimiz tam gaz devam ediyor. Game of Thrones evreninde neler olacak, artık birkaç hafta içinde tamamen öğreneceğiz. Bakalım yazı dizimizdeki tahminlerimiz tutacak mı? Bir sonraki tahminlerimiz ise dizinin en tutulan karakterlerinden Arya Stark (Maisie Williams) için geliyor.

“Ölüm Tanrısı’na ne diyorduk?” Arya Stark’ın, bu soruyu düşünmek için Game of Thrones’ta oldukça çok zamanı oldu ve yol boyunca birçok ölümle karşılaştı.

Dizide birçok karakter Arya ile aynı sayıda düşman öldürdü ama hiçbiri Arya’nınki kadar kişisel ve intikam dolu değildi. Arya ne zaman ailesini parçalayan kadınları ve adamları düşünse gözleri kırmızı görmeye başlıyor ve Kill Bill Gelini stilinde kafasında sirenler çalıyor. Stark Hanesi’ne yanlış yapan herkesin ölüm zamanı geldiğinde, Arya için hiçbir istisna kabul edilemez. Arya, hiç tereddütsüz Frey Hanesi‘ni katlettiğinde nasıl da içimizin yağları erimişti. Oğullarının etinden turta yapıp babasına yedirmeye çalışması aslına bakıldığında dehşet verici bir durum!

Game of Thrones, final sezonuna hazırlanırken Arya Stark’ın öldürme isteği şüphesiz ki devam edecek çünkü listesinde hala isimler var. Bir elinde İğne (Needle) ve bir elinde Valyrian çeliğinden hançeri ile oldukça yol kat edeceğinden eminim. Peki bu yolda Ölüm Tanrısı ile karşılaşabilecek mi? Bu sorunun cevabına ve daha fazlasına dair en iyi tahminlerimiz burada, hazırsanız başlayalım!

İsim ve unvanları: Arya of House Stark, No One of the Faceless Men, Lanna ve Mercy and Lord Walder of House Frey.

Ekranda ilk görünme: Dizinin prömiyeri “Winter Is Coming”. Arya’yı ilk olarak kız kardeşi Sansa ile birlikte dikiş nakış öğrenirken görmüştük. Dikiş nakış işlerine, üvey abisi Jon Snow tarafından ona hediye edilen İğne‘si ile devam edecek olan Arya, o günlük dikiş dersini asmıştı. Çünkü erkek kardeşi Bran‘i okçulukta alt etmek gibi daha ulvi sebepleri vardı.

Ekranda son görünme: Yedinci sezonun son bölümü “The Dragon and the Wolf”. Arya ve Sansa bir araya gelerek Serçeparmak‘ın (Petyr Baelish) infazını gerçekleştirmişlerdi. Bir araya gelerek diyoruz ama eylemi yapan kişi tabii ki de Arya’ydı: Leydi(!) Sansa bu tarz işlere elini bile sürmez. Hoş, zaten Arya’nın bu zevki başkasına kaptıracağını da hiç sanmıyorum. Tüm sezon boyunca, Stark kız kardeşlerin birbirleriyle çekiştikten sonra, tam da düşmanlar sağdan soldan yaklaşıyorken ortak bir paydada buluşmalarına sevinmiştik. Öyle ki bu çekişmelerden dolayı bir ara hayranlar arasında Arya’nın Sansa’yı öldüreceğine dair teoriler bile çıkmıştı. Game of Thrones bu, olur mu olur!

En iyi arkadaşları: Arya’nın yol boyunca pek bir arkadaşı olmadı aslında. Bir zamanlar Gendry vardı, bir de Riverlands’den ayrılırken ona yolda yemesi için somun ekmeği veren Hot Pie. Arya ile hayatta kalan Direwolflardan biri Nymeria da uzun zaman önce yollarını ayırmışlardı. Yakın zamanda kısa süreliğine tekrar bir araya gelen ikili daha sonra tamamen ayrıldılar. Stark Hanesi’ne olan sadakatinin yanı sıra Arya’nın en iyi arkadaşı, en kötü mücadelelerinin çoğunda onunla olan tek kişi diyebiliriz: kılıcı, İğne.

Ezelî düşmanları: Liste uzun, aslında baya uzundu ancak yıllar içindeki bazı ölümler nedeniyle artık daha kısa. Ölüm tahtasında üç büyük isim kaldı: The Red Woman, The Mountain ve Mad Queen Cersei Lannister. Stark Hanesi için tehdit oluşturan herkes Arya’nın düşman listesine katılabilir, The Night King ve onun White Walkerlardan oluşan ordusu da bu sebeple listeye doğrudan ekleniyor.

En iyi dövüşü: Liste yine uzun. Beşinci sezonun belki de en rahatsız edici bölümünde Meryn Trant‘ın gözlerini oyup defalarca bıçakladıktan sonra “Listemdeki ilk isim sendin” demişti. Araya listeden olmayan bir isim sıkıştırdı: The Waif. Sıkı bir kovalamacanın ardından İğne’nin tadına bakanlardan o da. Önce Lord Walder’a, onun oğullarının etinden yaptığı pastayı sunması ve kendisini boğazını keserek öldürmesi, ardından Frey Hanesi’nin geri kalanını zehirleyerek Frey soyunun kökünü kurutması. Peki ya adeta bir suikastci gibi soğukkanlılıkla Serçeparmak’ın boğazını tek bir hamlede kesmesi? Hepsi birbirinden iyi sahneler, biz seçemedik, siz dilediğinizi seçebilirsiniz.

Sonu ölümle biten bir dövüş değildi ama Lady Brienne ile yaptığı minik antrenmanı da buraya koymak istiyoruz.

En kötü yarası: Fiziksel olarak yaşadığı geçici körlük. Ancak bu, Arya’nın Thrones’da yaşadığı travmalara kıyasla oldukça sönük kalır. Kendi babasının kafası kesilirken orada bulunması ve Red Wedding’e son anda yetişmesi (ya da kurtulması) onda çok büyük travmalara neden oldu. Belki de Arya’yı Arya yapan temellerde bu olaylar yatıyor. Arya’nın dizideki en ölümcül karakterlerden biri olmasının bir sebebi, trajik bir şekilde, başka hiçbir şey bilmeden büyümesi.

En kritik anı: Sezonlar boyunca Arya, sürekli Syrio Forel ve Jaqen H’ghar gibi farklı bıçak ve kılıç ustalarıyla çalıştı. Arya’nın ölüm listesinde bulunan Sandor Clegane ile iki sezon yan yana gezmesi şüphesiz ki Got hayranları için en favori zamanlardandı. Şüphesiz ki Arya için de, yani öğrendiği şeyler açısından tabii ki. Arya’nın bu üç ustadan öğrendiği dersler gelişimi için çok önemliydi ancak pek de bahsedilmeyen biri daha var: Lady Crane. Arya Stark’ın son oyununda çok önemli bir role sahip olabilir.

Çözülememiş gizemleri: Syrio Forel gerçekten öldü mü? Kılıç ustasının ölümü ekranda görülmediğinden, ölümden geri döneceğine dair Thrones fanları tarafından öne sürülen tahminler var. Birtakım tahminler ise Syrio’nun, Jaqen H’ghar olarak diziye aktif bir şekilde devam ettiğini yönünde. Teoriye göre aslında iki adam da aynı kişi. Eğer öyleyse Syrio’nun dönüşü, Arya’nın hikayesinin sonunu nasıl etkileyecek?

Son tahminler: Şimdi her şeyden önce en çözülememiş gizemi unutalım. Syrio Forel öldü ve son sezonda yapılacak bir sürü iş var, biz önümüze bakalım.

Konu Arya Stark’ın son tahminlerine gelince, ölüm çok derin mevzu. Genç kurt şimdiye kadar çok fazla can aldı ve almaya da devam edecek gibi görünüyor. Kurbanlardan bazıları White Walker şüphesiz. Kış geliyor ve Arya Stark bir zamanlar Bran’i öldürme girişiminde kullanılmış Valyrian hançerinin yeni sahibi. Buradan Arya’nın en azından Night King subaylarından birini, belki de birkaçını öldüreceği tahminini yapmak çok da yanlış olmaz.

Büyük savaş bir yana, Arya’nın öldürülecekler listesine göre yapması gereken diğer şeyler var. Melisandre ve The Mountain listedeydi hatırlarsınız ve ikisinin de ölümünde Arya’nın parmağının olması için sebepler var. Neyse, şimdi bunları bir kenara bırakalım ve asıl önemli kurbana gelelim: Cersei. Önceki yazılarımızda da değindiğimiz gibi Cersei’nin “volanqar” kehanetinin yorumlanma şekline göre kehaneti gerçekleyecek kişinin Stark Hanesi’nin küçük kardeşlerinden Arya Stark olması mümkün. Tabi bu kehanet için fazla uzağa gitmek istemezseniz “Cersei’yi Jaime öldürecek!” çıkarımı da işinize gelebilir. Peki Arya Cersei’yi öldürmezse, bu iki hanımefendinin yolları kesişecek mi dersiniz? Arya’nın Braavos’taki maceraları sağ olsun, tabii ki bu kesişmede işler pek yolunda gitmeyecek ancak bizim cevabımız evet.

Arya Stark’ın hikâyesi, diğer Game of Thrones karakterlerinden çok daha fazla intikamla ilgili. Onun düşmanlarını yenmesini izlemek duygusal açıdan tatmin edici olduğu kadar rahatsız edici de, en azından öyle olmalı. Bunun kendisi için de böyle olduğunu Maisie Williams bir röportajında belirtiyor: “Arya’nın kararlarına hak vermem lazım ama bu giderek zorlaşıyor çünkü artık Arya mantıklı hareket etmiyor. Çok fazla şey yaşadı, çok fazla acı çekti ve uzun zamandır sevgi görmedi. En son ne zaman biri ona dokundu ve ilgi gösterdi, hatırlıyor musunuz?” Cevap: Lady Crane, Cersei’ye etkileyici performansıyla hayat veren ve aynı zamanda Arya’ya çok çok uzun zaman sonra anne şefkatini ve sıcaklığını hatırlatan kadın. Tabii ki Lady Crane acımasızca öldürüldü ve Arya düşmanlarını infaz etme işine geri döndü. Peki acaba Arya’nın Crane ile karşılaşmasının etkisi devam edecek mi?

Altıncı sezona geri dönelim, Arya, Braavoslu bir tiyatro oyuncusunu öldürmek için görevlendirilmişti. Açık bir şekilde yönetimi eleştiren bir sahne oyununda Cersei Lannister’ı canlandıran Lady Crane. Beklenenin aksine, Arya, Lady Crane’e karşı sempati duymaya başlar. Sahne arkasında Crane ile karşılaşan Arya, Crane ile Cersei hakkında psikolojik bir analizini paylaşır: “Kraliçe oğlunu her şeyden çok sever. Oğlu, ona veda edemeden, kraliçeden alınmıştır. Kraliçe sadece ağlamaz. Sinirli de olmalıdır. Oğluna bunu yapanı öldürmek ister.” Crane ve Arya’nın bu sahnesi, düşmanı anlamak açısından alışılmadık bir an diyebiliriz. Bu sahne Arya’ya empati kurabilme fırsatı verdi aslında ama kendisinin bundan henüz haberi yok.

Peki ya Arya’nın bütün olayı bir ölüm makinesi olmaksa? Bu durumda, listesinde kalın harfler ve büyük puntolarla yazılı olan Cersei’yi eninde sonunda öldürecek olması hiç de mantıksız değil. Bu Williams’ın Arya karakteri yorumuyla pek örtüşmüyor. Arya’nın, tam listesindeki son ismin üzerini çizecek iken kendinde son hamleyi yapacak gücü bulamaması çok daha duygusal bir son olurdu. Bunun en büyük sebebi Cersei’nin hamileliği olur herhalde. Cersei’nin dönüştüğü bu çirkin yaratığın arkasındakileri anladığında, Arya, hapis cezasının ölümden daha doğru bir hüküm olacağına, intikam yerine adaletin daha doğru bir seçim olacağına karar verebilir.

Aslında Arya’nın bu günleri görmesinin tek sebebi Mad Queen’in nadiren gösterdiği merhamet. Cersei’nin merhameti bittiğinde Arya, sadece taht kavgalarındaki değil, evrendeki son günlerini de yaşıyor olacak. Üzülerek söylüyoruz ki Arya, Game of Thrones’dan sağ çıkamayacak, Cersei tarafından ya da en azından onun emri ile öldürülecek. Bu öylece yaptığımız bir tahmin değil, kalan son altı bölümde Ned, Robb ve Catelyn gibi ölümleri hatırlatacak büyük kayıplar olacak. Geriye ölümleri Arya’nınkinden çok daha üzücü olacak az sayıda karakter kalacak. Arya’nın ölmeden önce kendine huzurlu bir suret bulması lazım. Bu, derinlerde bir yerlerde Cersei Lannister için merhamet bularak olabilir.

Syrio Forel’in sürekli sorduğu gibi: “Ölüm tanrısına ne diyorduk?”. Neyse ki Arya Stark şimdilik aynı cevabı vermeye devam edecek: ”Bugün olmaz!” Ancak “bugün” düşündüğümüzden çok daha yakın.

Son bir beklenti: Umarız tahminlerimiz yanlış çıkar ve Arya dizinin sonunda hayatta kalır. Aslında biraz umut var. Yedinci sezon açıkça Arya’nın Winterfell hayatına uyum sağlama konusunda zorlandığını gösterdi. Nymeria ile karşılaşması ve Serçeparmak ile oynadığı ölümcül oyun bunun bariz örnekleri. Arya ile Lady Crane arasında geçen bir diyalogda Arya’nın sorduğu bir soru bu noktada önem kazanıyor: “ Westeros’un da batısında ne var?”

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here