Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Her biri bulunduğu topraklarda iyi bir konum elde etmek veya diyarın tamamına hükmetme düşüncesinde olan Westeros hanelerinden bazılarını gelin hep birlikte inceleyelim.

Kuzey

Stark Hanesi

Starkların soyları İlk İnsanlara dayanır. Hane, Mimar Brandon tarafından Kahramanlar Çağında kurulmuştur. Starklar, Fatih Aegon gelene kadar Kuzey Kralları olarak topraklarda hüküm sürdüler. Aegon’a diz çöktükleri zaman ise Kuzey Muhafızları olarak devam ettiler. Starklar, Sur’a destek olmuşlardır ve geleneksel olarak Gece Nöbetçileri ile arkadaştır.

 

Arma: Buz beyazı zemin üzerinde yürüyen gri ulukurt.

Yerleşke: Kışyarı

Motto: Kış Geliyor

Unvan: Kuzey Muhafızı

İnanç: Eski Tanrılar

Bolton Hanesi

Boltonların soyu diğer kuzey haneleri gibi İlk İnsanlara dayanır. Düşmanlarının derilerini yüzmeleri ile ünlülerdir. Boltonlar uzunca bir süre Kızıl Krallar olarak hüküm sürmüşlerdir ve uzun yıllardan beri Starkların azılı bir rakibi olarak karşılarında durmuşlardır. Sonrasında Starklara diz çöküp sancaktarları olmuşturlar.

 

Arma: Üzerinde kırmızı noktalar olan pembe zemin üzerinde derisi yüzülmüş kızıl adam.

Yerleşke: Dehşet Kalesi

Motto: Bıçaklarımız Keskindir

Unvan: Dehşet Kalesi Lordu

İnanç: Eski Tanrılar

Demir Adalar

Greyjoy Hanesi

Greyjoylar, Kahramanlar Çağında yaşamış Gri Kral’ın soyundan gelirler. Demiradalar’da hüküm sürerler ve Demirdoğumlu olarak adlandırılırlar. Aegon’a kadar Tuz ve Kaya Kralı olarak hüküm sürmüşlerdir. Fetihten sonra Pyke’nin Orakçısı unvanını almışlardır. Denizcilik alanında uzmanlardır.

 

Arma: Siyah zemin üzerine altın sarısı kraken.

Yerleşke: Pyke

Motto: Biz Tohum Ekmeyiz

Unvan: Pyke’nin Orakçısı

İnanç: Boğulmuş Tanrı

Vadi

Arryn Hanesi

Arrynler, Andal istilacılarının soyundan gelmektedirler. İlk insanları yenen Andallar, Dağın ve Vadi’nin Kralı olarak taç giyerler. Vadide hüküm sürmektedir, yerleşkeleri Kartal Yuvası zapt edilemez olarak görülmektedir. Fetihten sonra  Doğu Muhafızı ve Vadi’nin Savunucuları unvanını almışlardır.

 

Arma: Mavi zemin üzerine beyaz hilal ve mavi şahin.

Yerleşke: Kartal Yuvası

Motto: Onur Kadar Yüksek

Unvan: Doğu Muhafızı

İnanç: Yedi İnancı

Nehir Toprakları

Tully Hanesi

Tullylerin kuruluşu Kahramanlar Çağına dayanır ve soyları İlk İnsanlardan gelmektedir. Andal istilasında diz çökmüşlerdir. Diğer büyük hanelerin aksine taç giymemişlerdir. Nehir Topraklarını binlerce yıl kontrol etmişlerdir. Fetihten sonra Üç Dişli Mızrak Azam Lordu unvanını almışlardır.

 

Arma: Dalgalı bordo ve lacivert zeminde gümüş alabalık.

Yerleşke: Nehirova

Motto: Aile, Görev, Onur

Unvan: Üç Dişli Mızrak Azam Lordu

İnanç: Yedi İnancı

Batı Toprakları

Lannister Hanesi

Lannisterların kökleri Zeki Lann ve Andal Maceracılarına dayanır. Aegon’un Fethine kadar Kaya Kralları olarak batı topraklarında hüküm sürmüşlerdir. Westeros’un en zengin hanesi sayılırlar. Fetihten sonra Casterly Kayasında kalmışlar ve Casterly Kayası Lordu unvanını almışlardır.

 

Arma: Kırmızı zemin üzerinde altın aslan.

Yerleşke: Casterly Kayası

Motto: Beni Kükrerken Duy

Unvan: Batı Muhafızı

İnanç: Yedi İnancı

Menzil

Tyrell Hanesi

Tyrellerin soyu Kahramanlar Çağında hüküm sürmüş Bahçıvan Garth’a dayanır. Tarihte Tyreller diğer haneler gibi kral olarak hüküm sürmediler. Menzilde kahya bir aile olarak yaşamışlardır. Fatih Aegon ile birlikte Menzilin hakimiyeti ellerine geçmiştir, Yüksek Bahçe Lordu unvanını almışlardır. Westeros’un en büyük ordusu Tyrell Hanesindedir.

 

Arma: Çimen yeşili zemin üzerine altın bir gül.

Yerleşke: Yüksek Bahçe

Motto: Güçlenerek Büyür

Unvan: Güney Muhafızı

İnanç: Yedi İnancı

Fırtına Toprakları

Baratheon Hanesi

Baratheonların soyu Fırtına Krallarına ve fetihten sonra Aegon’un üvey kardeşi Orys’e dayanır. Kahramanlar Çağından fethe kadar Fırtına Kralları unvanıyla hüküm sürmüşlerdir. Fetihten sonra ise Fırtına Burnunda kalıp Fırtına Toprakları Azam Lordu unvanını almışlardır. Ayrıca Robert Baratheon, Targaryenlere başkaldırıp isyan çıkarmıştır ve tahtı ele geçirmiştir.

 

Arma: Altın sarısı zemin üstünde taç giymiş siyah bir erkek geyik.

Yerleşke: Fırtına Burnu

Motto: Öfke Bizimdir

Unvan: Fırtına Burnu Lordu

İnanç: Yedi İnancı

Dorne

Martell Hanesi

Martellerin soyu Andal istilacılarına ve Rhoynarlılara dayanır. Dorne topraklarında hüküm süren Marteller, Kral unvanını kullanmışlardır. Daha sonra kendilerini Prens olarak adlandırmışlardır. Fatih Aegon fetih sırasında burayı alamamıştır. Sonraki Targaryen yönetiminde Dorne ile evlilik yoluyla birleşilmiştir. Güneş Mızrak Lordu unvanını almışlardır.

 

Arma: Turuncu zemin üzerine kızıl bir güneş ve ortasından geçen sarı bir mızrak.

Yerleşke: Güneş Mızrak

Motto: Eğilmez, Bükülmez, Kırılmaz

Unvan: Güneş Mızrak Lordu

İnanç: Yedi İnancı

Sürgün Hane

Targaryen Hanesi

Targaryenler kıyametten kaçmış Valyrian’ın soylu bir hanesidir. Kıyametten sonra Ejderha Kayası’na gelip burada yaşamışlar ve Yedi Krallık fethi için beklemişlerdir. Westeros’u aldıktan sonra 300 yıl boyunca hüküm sürmüşlerdir. Hane üyeleri ejderha binicisidir. Hane kanını saf tutmak için ensest ilişkiler yaşamışlardır. Robert Baratheon’un isyanı ile Westeros’tan sürülmüşlerdir.

 

Arma: Siyah zemin üzerinde üç başlı kırmızı ejderha.

Yerleşke: Ejderha Kayası

Motto: Ateş ve Kan

Unvan: Yedi Krallık Kralı

İnanç: Eski Valyrian Tanrıları & Yedi İnancı

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here