George R. R. Martin‘in kitaplarından uyarlanan lakin zamanla kitapları aşarak bağımsızlaşan HBO’nun en iyi dizileri arasında yer alan Game Of Thrones‘un son sezonuna sayılı günler kala, herkesin bu final sezonunda neler göreceğimiz ile ilgili fikirleri var. Bizler de sizler için dizinin finaline ilişkin popüler teorileri toparlayalım istedik. Olur da buradaki teorilerden doğru çıkanlar olur diye de sizleri şimdiden uyarıyoruz, karanlıkta kalmak isteyenler bu içerikten uzak dursun, malum SPOILER ihtimali…

1. Kızıl Cadının Dönüşü

Fanlar arasındaki en popüler teorilerden biri dizinin başından beri yardımcı karakter olarak gördüğümüz Carice Van Houten tarafından canlandırılan Melisandre’nin günü kurtarmak için geri döneceği ile alakalı. Bu teoriye göre, Volantis’e giden Melisandre büyük bir ordu ile geri dönecek ve Ak Gezenlere karşı olan son savaşın kazanılmasında önemli bir rol üstlenecek. Hadi bunu fanlara düşündüren kanıtlara bir göz atalım.

Yedinci sezonda Melisandre, Varys ile yaptığı konuşmada Volantis’e gideceğini ama bu topraklara son bir kez daha geri döneceğini ve burada öleceğini söylemişti. Yani Melisandre her türlü geri dönecek lakin bu teoriye göre dönüşünde yalnız olmayacak.

Dizinin altıncı sezonunda bir tane daha Işık Lordu hizmetkarı ile karşılaşmıştık, hatırlayanınız vardır. Kinvara isimli rahibeydi bu kadın. Kinvara da tıpkı Melisandre gibi Volantisliydi ve Işık Lordu’na hizmet eden baş rahibelerden biriydi. Kinvara, Tyrion ile yaptığı konuşmada Daenerys’in “Vaad edilen prenses” olduğuna inandığını söylemişti. Bu teoriye göre Melisandre’nin yolu Volantis’de Kinvara ile kesişecek ve bu iki kadın Daenerys’e duydukları inanç neticesinde bir ittifak yapacak. Bu ittifak neticesinde de Volantis’de bulunan, Ateş Lordu’nun takipçileri olan “Fiery Hand” adlı orduyu da yanlarına alıp Ak Gezenler ile mücadele etmek için Westeros’a gelecekler. Ateş Lordu’nun hizmetkarı olan güçlü bir ordu, buz savaşçılarına karşı oldukça yararlı olabilir gerçekten de.

2. Ned Stark Aslında Hayatta

Aslında birinci sezonun sonundan beri hiçbir fan tam olarak Ned Stark’ın öldüğüne inanmamıştı. Dolayısıyla bu aslında Game of Thrones tarihindeki en eski teorilerden birisi. Bu teoriyi destekleyen bir kanıt ise EW‘nin bir yazısında tekrar görmeyi beklemedikleri birçok karakteri gördüklerini söylemeleriydi ki fanlar bunu direkt olarak Ned Stark’a yordu.

Ned’in ölmediğini ve döneceğini izleyiciye düşündüren asıl olay ise “Faceless Men”lerin varlığı. Bu teoriye göre, aslında öldürülen kişi Ned Stark değil de onun yüzüne sahip başka bir adam ve aslında Ned Stark başından beri hayatta, sadece keşfedilmemek için Westeros’da saklanarak yaşıyor ve bu sırada da Varys’e yardımcı oluyor. İşin açıkçası bu teori artık bizlere pek olası gelmiyor, zira Stark ailesine olan onca şeye rağmen Ned’in ortaya çıkmaması bizce mümkün değil ama en eski teorilerden biri olduğu için buna da yer vermek zorundaydık. (Bu arada hazır konusu açılmışken, Ned Stark’ın ölmediği alternatif bir senaryo kurguladığımız bu yazımıza da göz atabilirsiniz.)

3. Tyrion Lannister Aslında Bir Targaryen

Dizinin belki de son iki sezonunda en çok popülerleşen teorilerden birisi budur herhalde. Bu teoriye göre Tyrion’ın annesi Joanna, Aerys tarafından tecavüze uğruyor ve bunun sonucunda da Tyrion bebek ortaya çıkıyor. Yani Tyrion da aslında bir Targaryen. Kitaplarda, Deli Kral’ın, Joanna’ya karşı olan takıntısı, Tywin’in de Tyrion’a duyduğu nefret ve ona son nefesinde “sen benim oğlum değilsin” demesi ve Tyrion’ın ejderhalar ile iyi anlaşması bu teoriyi destekler kanıtlar olarak ortaya çıkıyor.

Bizce bu teori üç ejderha da hayattayken oldukça mantıklıydı, malum her ejderhaya bir binici gerekliydi. Daenerys, Jon ve Tyrion da bu üç ejderhaya binecek kişilerdi. Lakin yedinci sezonun sonunda ejderhalardan birinin ölmesi ile bizce bu teori de çöpe gitti.

4. Petyr Baelish’in Dönüşü

Herkes sakin olsun Petyr yaşıyor demiyor bu teori. Evet Serçeparmak öldü ama bu teoriye göre bu onu son görüşümüz olmayacak ve dizide Aidan Gillen’i tekrar görebileceğiz. Fanlar, Arya’nın, Baelish’in yüzünü kullanarak King’s Landing’e gideceğini ve Baelish’in orada kalan gücünü kullanarak, ölüm listesindekilere yaklaşacağını düşünüyor. İşin açıkçası Arya onun suratını kullanarak King’s Landing’e gider mi emin değiliz ancak bizce de bu sezonda da Serçeparmağı göreceğiz.

5. Bran ve Güçleri

Bu teoriyi geçen sezonda ilk duyduğumuzda oldukça heyecanlanmıştık ancak dizinin bitimine bu kadar kısa bir süre kala böyle bir teoriyi gerçekleştirebilirler mi bilmiyoruz. Altıncı sezonda Bran’in sadece geçmişi görebildiğini değil, onu değiştirebilme ihtimali olduğunu da görmüştük. Bu nedenle de Bran’in güçleri ile ilgili birden çok teori mevcut.

Bunlardan ilki, geçmişteki duvarı yapan Brandon ile bizim Bran’in aynı kişi oldukları. Buna göre, Bran güçleri ile geçmişe giderek, duvarın yapılmasını sağlayacak.

Bir diğer teori ise yine Bran’in geçmişe giderek, Aerys Targaryen’in delirmesine sebep olacağı yönünde. Yani Bran geçmişe gidiyor ve Deli Kral’a, Ak Gezenleri kastederek “onları yakmalarını” söylüyor. İşte bu da Aerys’in son nefeslerinde bile “yakın onları” demesinin sebebi olacak. Tıpkı Hodor’a olanlara benzer bir şekilde…

6. Clegane’lerin Savaşı

Hayranların Clegane kardeşleri ilk gördüklerinden beri bekledikleri şey bu ikilinin birbirleriyle savaştıklarını görmek herhalde. Bu kapışmanın aslında yedinci sezonda olması bekleniyordu lakin malesef gerçekleşmemişti. İşin açıkçası Tazı ile Dağ’ı karşı karşıya getirmeden bu diziyi bitirirlerse ayıp etmiş olurlar zaten. O yüzden dizinin son sezonunda hayranların Cleganebowl olarak adlandırdığı muhteşem savaş sahnesini görmeyi bekliyoruz.

7. Cersei’yi Jamie Öldürecek

Bu teori de geçmişten günümüze hala yerini koruyanlardan. Özellikle hem diziyi izleyen hem de kitapları okuyan hayranlar arasında oldukça popüler olan teorilerden biri. Bu teoriye göre Cersei’nin ölümüne sebep olacak kişi kardeşi Jamie’den başka biri olmayacak.

Bu teoriyi destekleyen kanıtlardan ilki Cersei’ye verilen kehanet. Bu kehanete göre Cersei’nin ölümü küçük kardeşinin elinden olacaktır. Cersei bunu duyduğu andan itibaren kendisini öldürecek kişinin Tyrion olduğuna inanmıştır lakin unutmamak lazım ki Jamie de Cersei’den birkaç dakika sonra doğmuştur, yani her ne kadar ikiz olsalar da Jamie de Cersei’den küçük.

Fanlara göre ikinci kanıtsa, Cersei’nin aklını kaybetmiş olması ve Jamie’nin de daha önceden aklını kaybetmiş bir kralı, toplumun iyiliği için soğukkanlılık ile öldürmüş olması. Bu dizide de tarihin tekerrürden ibaret olduğunu görebiliyoruz, o yüzden neden olmasın?

8. Aslında Bir Hikayeyi İzliyoruz

Bu teoriye göre dizide olan olaylar aslında çok uzun zaman önce yaşanıp bitmiş ve biz aslında geçmişte olanları izliyoruz. Nasıl mı? Sam’in de bir dönem çalıştığı, Oldtown’da gördüğümüz kütüphaneyi hatırlıyorsunuzdur. Aslında Game Of Thrones da Sam tarafından kaleme alınmış geçmişi anlatan bir kitap. Dizinin ismi de aslında bu yüzden şairane.

Hatta bu teori Sam’in aslında George R. R. Martin‘in ta kendisi olduğunu da ileri sürüyor ve dizinin finalinin de son sahne de George R. R. Martin tarafından canlandırılacak olan Sam’in kitabı yerine kaldırışı ile biteceğini de ön görüyor.

9. Daenerys Hamile Kalacak

Birinci sezonda her ne kadar Mirri Maz Duur, Daenerys’in bir daha çocuğunun olamayacağını ve bu ejderhaların Dany’nin sahip olabileceği tek çocukları olduğunu söylemişse de, bu kadına ne kadar güvenilebilir bilmiyoruz. Üstelik yazarlar kaç sezondur Daenerys’in çocuğunun olamayacağına bizi inandırmışken, Dany’nin Jon’dan hamile kalması gibi bir ters köşe aslında tam da beklenecek bir hareket. Bu ikilinin de yedinci sezonda yaşadıkları göz önüne alındığında gerçekleşmeyecek bir teori değil bu.

10. Cersei ve Bebeği

Cersei’nin hamile olduğunu geçen sezonda öğrenmiştik. Bu teoriye göre Cersei’nin bebeğinin babası aslında Jamie değil de Euron Geyjoy çıkacak, üstelik Cersei bebeğini düşürecek. Bu teori ise yedinci sezonda Euron ile Cersei’nin arasında bir an da doğan samimiyetten destek alıyor. Bebeğin düşeceği ise, dizinin beşinci sezonunda karşımıza çıkan cadının Cersei hakkında bulunduğu kehanetten dayanağını alıyor. Bu kehanete göre Cersei’nin sadece üç çocuğu olacaktı. Dolayısıyla eğer kehanet doğru ise Cersei’nin başka bir çocuğunun olma ihtimali yok. Euron kısmından emin olamasak da bizce de Cersei bebeğini kaybedecek gibi duruyor.

11. Ak Gezenler Kazanacak

Söz konusu George R. R. Martin olunca mutlu bir son beklemek ne kadar mantıklı emin değiliz. Son sezonda sevdiğimiz birçok karakterin öleceği zaten garanti ama bazı fanlara göre tüm insanlık son bulacak ve savaşı Ak Gezenler kazanacak. Açıkçası bu kadar karamsar bir son olacağına inanmıyoruz ama ihtimaller arasında bu teori de yer almakta.

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here