Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

George R.R. Martin kitabı 1996 yılında yazmaya başladı fakat seri henüz bitmedi, son iki kitabı bekliyoruz. 25 yılını tamamlayacak olan seri hakkında kitaptan tahminlerle ve teorilerle bir inceleme yapalım.

Bu arada şimdiden uyaralım diziyi geriden takip eden veya başlamayı düşünenler için bu yazı oldukça tehlikeli ve spoilerlar ile dolu!

Game Of Thrones, ana karakterlerin bile ölebildiği ne olacağı belli olmayan bir dizi. Yüzüklerin Efendisi kitabının yazarı J. R. R. Tolkien’den oldukça etkilendiğini ve onu örnek aldığını dile getiren George R.R. Martin’in konuşmalarından biliyoruz ki hikaye iyi-kötü arasında gidip gelmeyi reddediyor ve bu tarz hikayelerin artık klişe olduğunu gösteriyor. Örneğin; Yüzüklerin Efendisi’nde iyiler beyaz, kötülerse koyu giysiler içindeyken Game Of Thrones dizisinde Duvar’ın koruyucuları iyi bir amaç için orada olmalarına rağmen siyah kıyafetler içindeler, Ak Gezenler ise bembeyaz… Dizide tüm iyi karakterlerin bile sırları ve yalanları var. Kısaca dizide karakterler iyi ve kötü arasında bir bulanıklığa sahip diyebiliriz. Bu durum karakterleri sıradanlıktan ve sıkıcılıktan tamamen çıkartıyor, heyecanı artırıyor ve karakterleri gerçeğe yaklaştırıyor. Zaten gerçek hayatta da insanlar ne tamamen iyi ne de tamamen kötüdür. Yazar bu seride ana karakterleri öldürerek, binlerce kişiyi yöneten güçlü kadın karakterler yaratarak ve olağanüstü varlıklar kullanarak; alışılagelmiş durağanlığı yıkıp fantastik roman türüne yeni bir soluk getirdi ve milyonları peşinden sürükledi.

Dizinin amacının bizleri şok etmek olduğu konusunda artık hepimiz hem fikiriz diye düşünüyoruz. Seride sürekli bir savaş hali var ve Martin’in eski konuşmalarını incelediğimizde savaş hakkındaki düşüncelerindende yola çıkarak; savaşın sürekli bir yıkım getirdiğini ve herhangi bir savaştan sonra artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını anlıyoruz. Buna paralel olarak Game of Thrones evreninde savaşa girmiş tüm karakterler ya öldü ya da eskisinden çok farklı bir duruma geldi. Seride asıl savaşın Ak Gezenler ve insanlar arasında olduğunu göz önünde bulundurarak sanıyoruz ki bunun anlamı final sezonunda normalden daha fazla ölüm göreceğiz demek. Buraya kadar anlıyoruz ki Game of Thrones evreninde iyi ve kötü belirsiz, bir karaktere hiçbir zaman tamamıyla iyi diye bakamıyoruz ve bu da zaman zaman diziden beklentilerimizin boşa çıkmasına sebep oluyor. “Şu ana kadar kimi sevsek gitti.” desek yeridir. Aynı zamanda kaos dolu Games of Thrones evreninde bizi kusursuz bir mutluluğun beklemediğini biliyoruz. Zaten Martin, serinin sonunun tamamen mutlu bitemeyeceğini söylemişti ve yazarımızın karakter öldürme konusunda ne kadar cömert olduğunu hepimiz biliyoruz fakat bunun yanında tüm insanlığın yok olduğu ve Ak Gezenler’in tahta oturduğu mutsuz bir son olacağını da zannetmiyoruz hatta eminiz.

Ak Gezenler’i durdurmanın tek yolu savaş mı? Yoksa barış ile bu durum daha kolay hale gelebilir mi? Daha önceki sezonlarda gördüğümüz üzere Craster onlarla bir anlaşma yaparak hayatta kalmıştı ve Sam’i gördükleri halde ona saldırmamışlardı.

Dizide Jon Snow, savaşlardan sonra yaptığı anlaşma ve ittifak konuşmaları ile oldukça ünlü. Kim bilir belki Ak Gezenler ile bir anlaşma sağlanmasında bir anahtar olabilir.

Burada çok önemli bir nokta ortaya çıkıyor: Ak Gezenler’le savaş olmazsa dizinin sonunda bizi ne bekliyor?

Bu noktada Daenerys’in açgözlülükle beklediği Demir Taht savaşı gerçekleşebilir ve Ejderhaların Annesi asıl kaosu ve yıkımı yaşatabilir. 6. sezonda Cersei’nin ejderhaları olmadan koskoca septi patlatması bize Dany’nin hırsın yanında ejderhalar ile neler yapabileceğinin sinyallerini vermiş olabilir. Diziyi izleyenlerin gözünde Khaleesi, kahraman veya işgalci olarak değişebiliyor. Tıpkı dizide kendi destekçileri tarafından kraliçe ve fatih olarak görülürken, Westeros halkı tarafından bir barbar ve işgalci olarak görülmesi gibi… Tabi bu savaş ve kaos havuzunda diğer önemli karakterlerin de rolü oldukça fazla olacaktır. Karmakarışık bir evrenden bahsettiğimiz için ne olacağı hep belirsiz. Kim bilir belki Jon ve Dany birlikte olur fakat fikirleri ayrı düştüğü an Daenerys’ı durduracak kişi Jon olur ya da savaşların hüküm sürdüğü ve kralların savaşmak için dünyayı mahvettiği bu sistem -Dany’nin bahsettiği çark- tamamen yok olur ve yeni bir düzen ortaya çıkar. Hatta Bran’in rolü de çok büyük olabilir. Kendisinin Ak Gezenler’le olacak temaslarda ve ejderhalar konusunda büyük bir rol oynayacağını düşünüyoruz.

Tekrar söyleyelim bu yazı internet, konuşmalar ve kitaplar aracılığıyla ortaya çıkmış bir varsayımdır. Diğer yazılarda görüşmek üzere.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here