Malumunuzdur; Future, son yıllarda ülkemize gelen yüksek profilli rap sanatçıları Wiz Khalifa ve Tyga’nın ardından , hem daha büyük çapta hem de daha bir revaçta isim olarak 26 Haziran’da Küçükçiftlik Park’a geliyor. Ülkemizde çoğu gündelik dinleyici “Mask Off” ve Drake düeti “Jumpman”den aşina olsa da, nispeten oldukça geniş olan albüm kataloğunda Future’un dinlemeye değer ve çalmasını beklediğimiz bir sürü şarkısı var. Eğer Hazirandaki bu konsere gitmeye niyetliyseniz fakat Future ile dinleyici olarak çok buluşmamış iseniz, buyurunuz: Future’un diskografisinde neler dinlenir, neler dinlenmez.

A. Erken Dönem Future

  1. Pluto 

Future’un müzik piyasasına gerçek anlamda ilk adımı olan Pluto’da, alışkın olduğumuz, autotune duayeni, uyuşturucu ve problemli aşk hayatı hakkında mırıldanan adam yerine daha çiğ, agresif bir Future var. Genel dinlenilebilirlik ve kulağı yakalama bakımından Future’un diskografi ortalamasının oldukça altında kalan albüm, birkaç şarkısı dışında pek dikkati çeken bir proje değil

Neler Dinlenir?: Same Damn Time, Turn On The Lights

Puan: 4/10

2. Honest

Future’un ilk majör şirket albümü Honest, “ilk büyük albüm” klişeleriyle dolu olmakla birlikte, kulağa çarpan birkaç düet performans, Pluto’ya göre yumuşatılmış ve pop türüne kaymış şarkı kurgusu sayesinde daha dinlenebilir bir tecrübe sunuyor. Yine de bu albüme de çok fazla kafa yormamanızı öneririz, şayet buradaki şarkıların çoğunluğu stok fazlasıymış ya da albümün hatırına albümdeymiş gibi duruyor. Bu durumun sonraki Future albümlerinde tekrar ettiğini göreceğiz, fakat Future’un en güçlü özelliklerinden biri de açığa çıkıyor: Albümlerinin en yüksek noktaları, gerçekten iyi ve aradan sıyrılabilir parçalar oluyor

Neler Dinlenir?: Benz Friends (Whatchutola), Covered N Money, Karate Chop(Remix)

Puan: 5.5/10

B. Olgunluk Çağı Future

3. Beast Mode

Future için 2015’in oldukça iyi bir sene olacağı daha senenin başında çıkardığı ve diğer mixtape’lerine ziyade ana müzik platformlarında erişilebilir kıldığı Beast Mode ile belliydi. 9 şarkıda Future, 1 dakikayı bile harcamadan kulakların içine giren bağımlılık yapıcı nakaratları ve tekrarlamalarıyla bu projenin üzerinde resmen süzülüyor. Açtıktan sonra açık unutup baştan sona 3 kere dinlediğinizi fark edebileceğiniz türden bir proje. Hiç beğenisi yoksa bile arka plan müziği olarak oldukça verimli bir seçenek olacağı şüphesiz.

Ne Dinlenir?: Lay Up, Peacoat, Aintchu, Just Like Bruddas

Puan: 7.5/10

4. DS2

Her sanatçı için bir magnum opus noktası vardır, bir daha asla çıkamayacağı seviyeye çıktığı bir şaheseri. Future’un magnum opusu da DS2. Pluto ve Honest’ta hep karşımıza, nereye gideceğini bilmeyen, tamamen coşkuya dayalı ağır trap şarkılarının dışında yalnız bir siyahi pop star izlenimi taşıyan baladların birbirine karıştığı albümler süren bir Future çıkmıştı. DS2’de ise, eski eşi Ciara ile problemlerini geride bırakmış, acımasız, kendi distopyası ve üzüntüsünde harmanlanmış bir Future var. Daha ilk iki şarkıdan Future , trap müzikte hiç karşılaşmadığımız atmosferleri çiziyor. 2015’ten bugüne 4 sene geçti ve hala rap müzik- uyuşturucu madde birlikteliğinin etkisini müziğine bu kadar güçlü veya etkili yaratan bir proje çıkmadı. İşin garibi korkunç bir söz yazarı olan Future’un bu projede belirli betimlemeleri ya da ruh hallerini yansıtmada şairleşmesi, ki gelecek projeleri için çok önemli bir yetenek bu. Future, popüler rap müzik adına trapin öne çıktığı vakitlerde, bu albümle çıtasını çok yukarı çekmişti.

Ne Dinlenir?: ne dinlenmez ki? (cidden, hepsi dinlenir.)

Puan: 8.5-9/10

5. EVOL

Bu albümü açıklamak için birkaç cümle yeterli olur ama sanırım şunu desek bayağı isabetli olur: DS2’nin hareketlerini taklit etmeye çalışan ama kısmen beceren/beceremeyen kardeşi. Yine de Future diskografisinde bir başarı olduğu inkar edilemez çünkü piyasanın en büyük hitmaker’larından biri olarak yerini sağlamlaştırmasını sağlayan birkaç parça bu albümü kurtarıyor.

Ne Dinlenir?: Wicked, Low Life, Maybach

Puan: 6/10

C. Fabrikasyon Future

6-7. FUTURE& HNDRXX

C kısmına neden bu ismi verdiğimi açıklayayım: EVOL’dan sonra Future’un kafasına dank etmiş olmalı ki, 2017’de durup dururken bu iki albümü birer hafta aralıklarla çıkardı ve ikisi de Billboard’da 1. oldu. Bu noktada Future, artık formüle edilmiş tracklist ve şarkı yapıları, albüm başına 1 mini hit 1 trap banger 1 de ana medya hiti olmak üzere albümlerini ayarlayarak düzenli olarak kazanç elde etmeye başladı. Üzücü bir durum çünkü FUTURE 20 şarkı, HNDRXX ise 19; ve biraz daha özenle on ikişer şarkıya indirilseler dinlemesi daha rahat ve güzel projeler olurlar, bu kadar da unutulabilir olmazlar. Bununla birlikte kötü projeler olduklarını da söylemek zor, DS2’deki kendine özgün seviyesindeki hikaye anlatıcılığı buralarda ön planda kalıyor. HNDRXX melodik bir R&B denemesi ve Future’un vokal performansı sayesinde bazı yerlerde çok da isabetli oluyor açıkçası. HNDRXXte düetler ağır yükü çekerken, FUTURE’da daha sakin, mütevazı, ağırbaşlı, ne yaptığının farkında olan bir rapper var. İkisi de dinlemeye değer diye düşünüyorum

Ne Dinlenir?: Super Trapper, Mask Off, Might as Well, Poppin’ Tags, Feds Did a Sweep (FUTURE)

Comin Out Strong, Incredible, Fresh Air, Selfish, Damage (HNDRXX)

Puan: HNDRXX 6.5/10, FUTURE 7/10

8. WZRD

Bu albüm, FUTURE albümünün daha hareketli, coşkulu, ve pürüzlerinin kaldırılmış hali. Fikrimce DS2’den beri en çok kendini dinleten ve Future’un yapmak istediğine ulaştığı albümü. Yine fazla şarkı sayısından acı çeken fakat çoğu şarkısından belli bir seviyede tat alınabilen bir proje. Gördüğüm en büyük eksikliği diğer Future albümüne kıyasla öne çıkan, diğerlerinden sıyrılan bir üst noktasının olmaması, her şarkı kalanlarının ortalamasında seyrediyor gibi. Yine de Future’un bu albümde çoğunlukla doğru melodileri tutturduğunu söyleyerek bitirmek lazım.

Ne Dinlenir?: Promise U That, Baptiize, Servin Killa Kam, Krazy but True, Stick to the Models, Faceshot

Puan: enflasyonlu haliyle 7.5/10

D. Notlar

  • Future’un ana akım müzik dinleme platformlarında bulunmayan mükemmel bir Monster isimli mixtape’i var, DS2’den sonra en komple projesidir, değerlendirmeye alamadım ama dinlemeye kesinlikle değer.
  • SUPER SLIMEY, What a Time to be Alive ve WRLD ON DRUGS gibi kollaboratif projelerini spesifik olarak Future’un diskografisinde yer almadıkları için değerlendirmedim, hepsi de potansiyellerinin altında projeler ama SUPER SLIMEY dinlemesi nispeten en eğlenceli olanı, “Patek Water” isimli çok da güzel bir Atlanta düeti var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here