Maggot Brain, Funkadelic’in en büyük şarkılarından biri. 1971’de çıkan şarkı özellikle Eddie Hazel’ın solosuyla dikkatleri üstüne çekmiştir. Hatta birkaç kişi Hazel’ı Jimi Hendrix’ten daha iyi bir gitarist olarak görmeye başlamıştır.

Alınan bilgilere göre grup lideri George Clinton,  LSD etkisindeyken bir stüdyo seansında Eddie Hazel’a annesinin öldüğünün söylendiğini ama sonrasında annesinin yaşadığını öğrendiğini düşünmesini söylemiştir.

Bunun sonucu 10 dakikalık bir gitar solosuydu. Bu gitar solosu hala eleştirmenler tarafından Eddie Hazel’ın en iyi çalışması olarak gösterilmektedir.

Bir söylentiye göre “Maggot Brain”, Eddie Hazel’ın lakabıdır. Başka bir söylentiye göre ise “Maggot Brain”, George Clinton’ın abisinin cesedini Chicago’da bir apartmanda çürümüş ve kafatası kırılmış bir şekilde bulmasını simgelemektedir.

“Maggot Brain” tek seferde kaydedilmiştir. Şarkının orijinal versiyonu 10 dakikadır ve şarkıda tek vokaller başlangıçtaki şu sözlerdir:

“Mother Earth is pregnant for the third time
For y’all have knocked her up
I have tasted the maggots in the mind of the universe
I was not offended
For I knew I had to rise above it all
Or drown in my own shit”

Aynı zamanda soloda küçük bir bölümde George Clinton’ın “Come on maggot brain, go on maggot brain” demesi de Eddie Hazel’ın “Maggot Brain” olduğu teorilerini desteklemektedir.

Şarkının kaydından bir süre geçtikten sonra George Clinton, Hazel’ın solosunun ne kadar özel olduğunu fark etmiştir ve öbür enstrümanların seslerini kısıp gitar solosunu öne çıkarmıştır.

Hazel, şarkıda çoğunlukla pentatonik minör ölçeğini kullanmıştır. Arkadaki distorted olmayan gitar ise mi minör akoruyla soloyu desteklemektedir.

Clinton, ilerleyen zamanlarda bu solonun P – Funk tarihinin en iyi solosunu olduğunu söylemiştir. ”Maggot Brain”i bir mental hal olarak tanımlayan Clinton, şarkının funk’ın özgünlüğünde yeni bir adım olduğunu belirtmiştir. Kendisi aynı zamanda “Alice In My Fantasies” adlı şarkıyı da önermiştir.

Şarkı, 1974’te çıkan “Standing On The Verge Of Getting It On” albümünde kullanılmıştır.

Guitar World, Hazel’ın Maggot Brain’deki solosunu 2015 yılında “En İyi 25 Gitar Wah Solosu” listesinde 21.sıraya almıştır. Yine Guitar World’ün “En İyi 100 Gitar Solosu” listesinde de 71.sırada bulunmaktadır.

Kaynak: 1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here