Bagginsler’in büyücü Gandalf sayesinde maceraya adım attığı, ilk olarak Frodo ve arkadaşlarının gecelediği, hatta Yolgezer Aragorn ile tanıştıkları The Green Dragon Inn’den bahsedeceğiz bu yazıda.

Yüzüklerin Efendisi efsanesi için inşa edilmiş yapay köy Hobbiton‘da yer alan The Green Dragon Inn Pub, dünyanın her yerinden ziyaretçi çekiyor. Hobbitler için inşa edilmiş olmasına rağmen insanlar kolayca sığabiliyor. Pub, standart bir büyüklükte ancak daha küçük bir ev gibi gözükmesine neden olan optik yanılsamalar ve bazı mimari hileler eşsiz bir şekilde uygulanmış.

The Green Dragon Inn Pub, 2012 yılında Yeni Zelanda Başbakanı John Key tarafından açılış töreniyle resmen halka açıldı. Ancak bir şerit yerine, Bay Key kendini cıvata kesicilerle bir zincir keserken buldu.

Yönetmen Peter Jackson’un arazinin özel çayırının yeşiline bayılıp 1999’da yaptırdığı Hobbit köyü, 2011’de yeni Hobbit filmi için yeniden elden geçirilmiş. J.R.Tolkien’in ”Yüzüklerin Efendisi” üçlemesi 2001-2004 arasında sinemaya uyarlanmış, filmler 11 Oscar kazanıp yaklaşık 2.9 milyar dolar gelir elde etmişti. Hobbit: Beklenmeyen Yolculuk filmiyle ülke adeta turist akınına uğradı. Tüm dünyayı saran Hobbit dalgası sayesinde, Yeni Zelanda’da Hobbit turizmi odaklı 17 firma kuruldu. Bugüne kadar sadece film mekânlarını görmek için ülkeye gidenlerin sayısı 300 bin kişiyi geçti.

The Green Dragon Inn’in içinin oldukça karmaşık bir şekilde ayrıntılı olması -sonuçta bir film setinin parçası- mimarların işini bir hayli zorlaştırmış. Sanat direktörü ve proje müdürü Brian Massey, The Green Dragon Pub’ın yapımına öncülük etti ve 80 işçiden oluşan bir ekip, güzel alanlara film teması odaklı bir cazibe katmaya yardımcı oldu.

Yapımında ve tasarımında kullanılan ahşap, taş ve toprak renkleri, mekanı sıcak ve davetkar hissettiriyor. Bardaki çelik eşyalar ve sürahiler, cilalı yüzeyler, oyulmuş tahta dikitlerden sarkan üzüm asmaları sayesinde ziyaretçiler gerçeküstü atmosferi tam olarak deneyimleyebilir.

Frodo, Sam, Merry ve Pippin’in parti yaptığı bu barda ziyaretçilere filmlerde içilen içeceklerin (Shayne Forrest, Girdle Fine Ale, Sackville elma şarabı, Meşe Barton Ale ve Southfathing Ginger Ale gibi) benzerleri sunuluyor. İki bin plastik yaprakla gerçek bir ceviz ağacı gibi görünen efsanevi ağaç, tüm azametiyle Hobbit köyüne başka bir güzellik katıyor.

Son olarak ekleyelim: Hobbiton halkının sık sık buluşma noktası olan The Green Dragon Inn’e sadece Hobbiton film seti turunun bir parçasıysanız girebiliyorsunuz. Aslına bakılırsa bir turun varlığı, Türkiye’de yaşayan bizler için bu hayali gerçekleştirmeyi daha ulaşılabilir yapıyor.

Kaynak: 1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here