1994-2004 yılları arasında yayınlanan efsane dizi Friends, bu yıl 25. yılını kutladı. Çekildiği dönemde karakterlerin ikonik hale gelen tarzlarıyla modaya yön veren dizi, bugün bile hala günlük kombinlerimizde veya özel etkinliklerimizde ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Evet, daha önce pek çok kez karakterlerin tarzı ve kıyafetleriyle ilgili yazılıp çizildi ama bu sefer noel ve yılbaşı kapıya dayanmışken Friends üyelerinin yıllar içinde tercih ettikleri bu döneme özgü kıyafetlerini kaleme aldık. Siz de bu bölümleri ve dönemin modasını tekrar hatırlamak istemez misiniz?

1. The One With The Monkey (1. Sezon 10. Bölüm)

Yılbaşı akşamını yalnız geçireceklerine dair bir anlaşma yapan gruptan yalnızca Ross sözünü tutar ve bunun yerine bir maymun alır. Marcel’i herkes hatırlıyor değil mi? Grup üyelerinden ilk olarak Monica omuzlarını açıkta bırakan zarif saten bir gece elbisesiyle karşımıza çıkıyor. Henüz doksanların başı diyebileceğimiz 1994 yılında yayınlanan bölümde, Joey 90’lar erkek modasının en klasik parçalarından olan beyaz boğazlı kazak ve deri ceket kombiniyle oldukça tarz. Rachel, ikonik saç kesimi “The Rachel” ve askılı siyah elbisesiyle yine dönemin klasik ama şık bir kombinine imza atıyor. Phoebe, kendine özgü tarzını yansıttığı renkler, elbisesinin üzerine giydiği yelek ve uzun bukleli saçlarıyla görünümünü tamamlıyor. Son fotoğrafta ise Chandler’ı dönemin modasına uygun olarak bol kıyafetler içinde görüyoruz. Joey’nin elf kostümünü hiç sorgulamamak en iyisi.

2. The One With Phoebe’s Dad (2. Sezon 9. Bölüm)

Bir yılbaşı partisine neden bu kadar ince ve yazlık kıyafetlerle katıldıklarını gerçek Friends hayranları tabii ki biliyor ama unutanlar vardır diye tekrar hatırlatalım. Isıtma sistemi bozulduğu ve aşırı çalıştığı için herkes saçma bir halde ama tabii ki Gunther kadar değil.

3. The One Where Rachel Quits (3. Sezon 10. Bölüm)

Babasının evinde prensesler gibi olan Rachel, garsonluk mesleğinde hiçbir zaman pek de başarılı olamadı ama hayata atılmak adına attığı adımlar takdire şayandı. Sonunda çalışmak istediği sektör olan modaya yönelen Rachel’ı son kez Central Perk‘te önlüğüyle görüyoruz. Ve hayır, son seferde de siparişleri doğru hatırlamıyor. İkinci fotoğrafta ise her bir üyenin farklı renkte oversize kabanlarla ne kadar iyi göründüğüne bir bakın!

4. The One With The Girl From Poughkeepsie (4. Sezon 10. Bölüm)

İlk fotoğraftaki sıcak yeni yıl atmosferinde Phoebe, tüm grup üyelerinin ismiyle kafiyeli bir şarkı bestelemeye çalışıyor. Peki ya kimler şu anda içinden bu şarkıyı mırıldanıyor? Joey’yi şef aşçı olarak çalıştığı restoranda işe alan Monica ise diğer çalışanlara karşı kendini kanıtlama çabasına giriyor ve üstüne bir de bu hale geliyor.

5. The One With The Inappropriate Sister (5. Sezon 10. Bölüm)

İlk fotoğrafta gri takımının şıklığıyla dikkat çeken Rachel’a sıradan bir siyah boğazlı kazakla bile güzel görünebilen Monica eşlik ediyor. İkinci fotoğrafta Chandler ve Joey günlük ama tarz Central Perk görünümleriyle ve her zamanki sarkastik bakışlarıyla karşımıza çıkıyor. Rachel’ın kız kardeşiyle oldukça tuhaf bir ilişkiye sahip flörtü Danny ve kız kardeşi, 2019 yılında da moda olan baştan aşağı benzer tonlarda kıyafetlerle. Phoebe ise yardım toplamaya çalışırken yine başına gelen sıra dışı olayların içinde…

6. The One With All The Resolutions (5. Sezon 11. Bölüm)

Ross, yeni yıl kararı olarak her gün hiç denemediği bir şey yapacaktır ve bunlardan biri de maalesef ki deri pantolon giymektir. Bu kararı onu oldukça utanç verici hallere soksa da en komik Friends bölümlerinden birine katkı sağlamıştır. İkinci fotoğrafta Monica’yı Bihter Ziyagil havasında transparan kollu koyu kahve bir kazakla kombinlediği bordo pantolonuyla görüyoruz. Rachel ise siyah elbisesinin içinde oldukça sade ve tarz. Çoğunlukla kadın karakterlerin kıyafetleri konuşulsa da burada takdiri toplayan bir isim de Chandler. Herkesin favorisi olmayan kazak üzeri yelek kombinini oldukça iyi taşıyor.

7. The One With The Routine (6. Sezon 10. Bölüm)

Monica ve Ross’un ünlü dansı “The Routine“i hatırlamayan yoktur! Maalesef ne kadar uğraşsalar da bir türlü kameralara görünmeyi başaramadılar. İkinci fotoğrafta ise Joey dansçı ev arkadaşı ve ilerleyen dakikalarda sevgilisi olacak olan Janine ile birlikte özel bir an paylaşıyor.

8. The One With All The Candy (7. Sezon 9. Bölüm)

Komşularına çikolata yapıp dağıtan Monica güzel geri dönüşlere sevinse de böylesi yoğun bir ilgiyi kendisi de beklemiyordur. Rachel ise uzun zaman sonra ilk kez Bob kesim saçları ve zarif siyah trikosu ile bugün bile oldukça tarz olarak kabul edilecek bir görünümle…

9. The One With The Holiday Armadillo (7. Sezon 10. Bölüm)

Ross’un Ben’e Hanukkah bayramını tanıtmak için uydurduğu unutulmazlar arasına giren armadillo karakteri, Chandler’ın Noel Baba kostümüyle bozguna uğrar. Phoebe ise Rachel’ı Joey’nin evinden uzaklaştırıp kendisiyle birlikte yaşaması için Joey’ye gürültülü ve rahatsız edici hediyeler alıp durur. Ah, Phoebe…

10. The One With Christmas in Tulsa (9. Sezon 10. Bölüm)

Chandler’ın Noel’i iş için Tulsa’da geçirmesi gereken bölümde, ona asılan iş arkadaşı rolünde modern tarzıyla Selma Blair konuk oluyor. 2002 yılında yayınlanan bölümde yalnızca tonsürton kıyafetiyle Monica dikkat çekiyor diyebiliriz. Dizinin aynı zamanda yayınlanan son Noel bölümü olan The One With Christmas In Tulsa‘da yukarıda bahsettiğimiz bölümlerden geriye dönüşler de bulunuyor.

Kaynak

Not: How I Met Your Mother hayranları için hazırladığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here