Friends dizisindeki oyuncuların yolu uzun ve meşakkatliydi ama sonunda hepsi mutlu sona ulaşmıştı. Bu durum gayet anlaşılabilir bir durumdu çünkü bir diziyi 10 sezon boyunca, belirsizlik içeren anları oyuna dahil etmeden canlı ve ilgi çekici kılmanın başka bir yolu yoktu. Dizinin gözde çifti olan Ross ve Rachel’ın ilişkisi sürekli “Bir araya gelecekler mi? Gelmeyecekler mi?” sorularını gündeme getirerek izleyiciyi 10 yıl boyunca ekran karşısında tutmayı başardı. 10 sezon içerisinde çoğu zaman ayrı olmalarına rağmen Ross ve Rachel’ın birlikteliği herkes için her zaman kaçınılmaz bir eşleşmeydi. Dizinin yaratıcıları ve senaristlerin başarısının belki de en iyi örneklerinden biri bu ilişkinin sürekli yön değiştirebilmesiydi. Ross ve Rachel arasında her zaman bir olay ya da bir kişi vardı. Bu bir erkek arkadaş, bir kız arkadaş ya da bir kusurlar listesi olabildi.

Rachel ve Ross ilişkisinde 7 yıl süren usta bahanelerin ardından dizinin ortak yaratıcılarından biri olan David Crane korkunç bir yanlış adım olarak görülebilecek bir karar verdi; Rachel ve Joey’yi bir araya getirdi. Yazar Saul Austerlitz’in, Friends’in kamera arkasında yaşananları anlattığı kitabı Generation Friends: An Inside Look at the Show That Defined a TV Era’ya göre, Rachel ve Joey’nin bir ilişki yaşamasının berbat bir fikir olduğunu düşünen sadece izleyiciler değildi, aynı zamanda bu eşleşmeye oyuncu kadrosu da karşı çıkmıştı. InStyle’da yer alan habere göre, Crane, oyuncuların kendisine, “Bunu yapamazsın! Bu kız kardeşine aşık olmak gibi bir şey! Bu ateşle oynamak gibi!” dediklerini anlatıyor. Kitaba göre Crane de onlarla hemfikirdi fakat ateşle oynamanın heyecanlı olduğunu düşünmüştü. Ve tüm itirazlara rağmen Rachel ve Joey’i bir araya getirdi. Fikrin temelleri 8. sezonda atıldı. Joey’nin, o dönem Emma’ya hamile olan ve giyinip süslenip dışarı çıkmayı ne kadar özlediğinden bahseden Rachel’ı yemeğe çıkarmasıyla ilk adım geldi. Bu bölümün sonunda Joey, Rachel’a olan hislerinin arkadaşlık sınırlarını aştığını fark etti. Yaşanan bir dizi karmaşanın ardından 9. sezonun finaline doğru, önceleri Joey’ye karşı bu tarz hisler içinde olmayan Rachel’ın da artık bir şeyler hissetmeye başladığına şahit olduk.

9. Sezonda, ikilinin Barbados’ta öpüşmesinin ardından neyse ki bu ilişkinin ömrünün uzun sürmeyeceği anlaşıldı ve 10. sezonun 3. bölümünde ikili milyonlarca izleyiciyle (ve oyuncu kadrosuyla) aynı kanıya vardı; onlar arkadaş olarak daha iyiydiler.

Pop kültür tarihçisi Saul Austerlitz’in kitabı, dizinin yaratıcıları David Crane ve Marta Kauffman, yapımcısı Kevin Bright, yönetmeni James Burrows ve oyuncu kadrosundaki pek çok isimden özel röportajlar içeriyor.

Dünya çapında fenomen haline gelen Ross, Rachel, Joey, Chandler, Phoebe ve Monica’nın maceraları Eylül 1994’te başlamıştı. Dizide Rachel Green karakterine hayat veren Jennifer Aniston 25 yılın ardından diziye duyulan ilgiyi şu şekilde açıklıyor; “Bence dizinin popülerliğinin hala devam etmesinin nedeni eğer arkadaşlarınız her şeyinizse romantik bir partnere ihtiyacınız olmadığı tezi. Bu, zamanının ilerisinde bir fikirdi.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here