Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

Farrokh Bulsara ya da bizim tanıdığımız şekilde Freddie Mercury, 5 Eylül 1946’da Tanzanya’da dünyaya geldi. Müzikal eğitimine çocuk yaşlarda piyano çalarak başlayan Mercury, yıllar sonra efsanevi grup Queen’in solisti olarak müzik listelerinde zirveye çıktı. Çok yönlü ve yenilikçi bir müzisyen olan Freddie Mercury’nin kariyerinin en önemli anlarına gelin bir göz atalım.

1-Sheer Heart Attack (1974): Queen’in üçüncü albümü grubun ilk hit şarkısını elde ettiği albüm oldu. Sözlerini Mercury’nin yazdığı “Killer Queen” şarkısı grubu uluslararası yıldız haline getirdi ve yıllardır Queen’in en iyi şarkıları arasında anılıyor.

2-Bohemian Rhapsody (1975): Grubun 4. albümü A Night At Opera, tüm zamanların en iyi şarkılarından birini barındırıyor. Freddie Mercury, şarkı sözlerinin en iyi örneklerinden biri olan parçanın yayınlanması konusunda  “Riskli olduğunu biliyorduk ama o şarkıya güvenimiz tamdı. Her şekilde yaptım. Eğer başarılı olursa çok fazla saygı kazanacağını hissettim.” demişti. Nitekim öyle de oldu.

3- Barcelona (1988): Opera hayranı olan yıldız, Montserrat Caballé’ye olan hayranlığını dile getirdikten sonra ikili tanışmıştı. Barcelona, 1992 Yaz Olimpiyatları için seçilince Caballé’ye şarkı üretmesi konusunda istek gitti, o da Freddie Mercury’e bu fikri sundu ve ikili bu şarkıyı yazdı. Kayıt aşamasındaki sıkıntılar yüzünden Mercury, Caballé’nin kısımlarını da söylemiş.

4-We Will Rock You/We Are The Champions (1977): Bu birbirinden ayrılmaz iki şarkı Queen grubunun bugünlerde en çok dinlenen şarkıları. We Are The Champions, neredeyse her sportif etkinlikte duyduğumuz bir şarkı artık. We Will Rock You da performans sırasında seyirciyi de işin içine katmak için yapıldığından bu iki şarkı her konserin en güzel anlarına sahne oluyordu.

5- Don’t Stop Me Now (1978): Her büyük yıldız gibi Freddie Mercury de özel hayatıyla konuşuluyordu. Cinselliğini herhangi bir şekilde saklamayan Mercury bu şarkısında biseksüel oluşuna gönderme yapıyor. Bu nedenle de dönemin LGBTQ topluluğu için önemli şarkılarından biri haline geldi.

6- SNL Performansı (1982): Günler öncesinde kavga ederken sesini kaybeden Freddie, sesini geri kazanmak için günler boyunca uğraştı. Buna rağmen Under Pressure (David Bowie ile düet yaptıkları parça) ve görkemli bir Crazy Little Thing Called Love performansı sergiledi. Bu şov grubun Amerikan televizyonlarında Freddie Mercury ile gerçekleştirdikleri son şov oldu.

7- I Want To Break Free (1984): Freddie Mercury deyince akla gelen ilk görüntülerden biri bu kliptir. Mercury klipte özgür olmak isteyen bir kadına hayat veriyor. Bu şarkı da klipteki görüntülerle tartışmalara yol açmıştı ama Freddie zaten bunu bilerek böyle bir çalışma gerçekleştirmişti.

8- The Great Pretender (1987): Mercury’nin solo şarkılarından biri olan The Great Pretender aslında The Platters grubuna ait bir parça. 60’larda yayınlanan parçayı coverlayan Mercury, şarkının hislerini en doğru şekilde yansıttığını düşünüyordu. Herkes onu bir şekilde biliyordu ama o aslında başka biriydi. Akılda tutulması gereken konulardan biri de bu şarkı hastalığı hakkında çıkan dedikoduları reddettiği zamana denk geliyordu, bir bakıma rol yaptığını kabul etmiş Freddie.

9-Wembley Stadyumu ve Live Aid Konseri: Queen grubunun en efsanevi iki gösterisi olarak anılan konseri, her Queen hayranı iyi hatırlar. Live Aid konserinde sahne ışığını bütün yıldızlardan çalan grup, en iyi hitlerinden oluşan 20-25 dakikalık şovlarıyla yardım konserine büyük katkı sağlamışlardı.
Wembley Stadyumu konseri deyince akla ilk gelen Mercury ve ikonikleşmiş sarı ceketli görüntüsü. Daha sonra DVD olarak yayınlanan konser, tarihin en iyi şovlarından biri.

10- Hastalığını Duyuruşu: 1991 yılına gelindiğinde Freddie Mercury bir bildiri yayınladı ve AIDS hastası olduğunu açıkladı. O zamana kadar hastalığını gizli tutan Mercury, bu duyuruyu yaptıktan sonraki gün 45 yaşında hayatını kaybetti ama müzik dünyasında asla unutulmadı.

Ölümüyle binlerce insanı yasa sürekleyen Mercury’nin son şarkılarından The Show Must Go On, hastalık sürecinde sahneden ayrılmayı reddetmesini açıklar niteliktedir.

Her şey için teşekkürler Mr. Fahrenheit!

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
3

2 YORUMLAR

  1. okurken tüylerim diken diken oldu. gelmiş geçmiş en iyi sanatçılardan biridir freddie mercury ve queen grubu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here