Efsanevi grup Queen’in “Bohemian Rhapsody” şarkısı tüm zamanların en büyük rock şarkılarından biri olarak görülüyor. Bu yüzden şaşırtıcı olmayacak bir şekilde müzik videosu geçtiğimiz günlerde YouTube üzerinde 1 milyar izlenme sayısını geçti. Hayranlar, yıllarca şarkının ikonik sözlerine son ses eşlik ettiler. Ama ne kadarı tam olarak Freddie gibi söyleyebildi? İşte bu sorunun cevabını bulabilmek için YouTube, Google Creative Lab ve Google Research, Queen, Universal Music Group ve Hollywood Records ile iş birliği yaparak “FreddieMeter” isminde bir yapay zeka uygulaması geliştirdiler!

Brian May, Roger Taylor ve Jim Beach tarafından HIV/AIDS farkındalığını artırmak ve destek toplamak amacıyla kurulan
Mercury Phoenix Trust kuruluşunu destekleyen bu meydan okuma etkinliği, Bohemian Rhapsody’nin ilk canlı performansının sergilenişinin 44. yıl dönümünde yayına giriyor. FreddieMeter, dünya çapında Queen hayranlarının kendi şarkı söyleme performanslarının efsanevi Queen vokali Freddie Mercury’nin performansına ne kadar yakın olduğunu ölçmelerine olanak sağlıyor.

FreddieMeter, kullanıcılarına seslerinin Freddie Mercury’nin
efsanevi ses yelpazesine ne kadar yakın olduklarını perde, ton
kalitesi ve melodi alanlarında değerlendirme yaparak 0 ve 100
arasında bir puanla iletiyor. Queen hayranları ve karaokeden biraz
hoşlanan herkes bu meydan okumaya katılmak için aşağıdaki
bağlantıya girebilir:

Freddiemeter

Yapay zeka ile çalışan FreddieMeter bireysel şarkıcıları dinlemek üzerine geliştirildi ve masaüstü, Android ve iPhone platformlarında çalışıyor ve ses kaydı asla veri tabanına analiz amaçlı kaydedilmiyor. Yani tüm vokaller kullanıcı paylaşmadığı sürece tamamen gizli kalıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here