Çekilen fotoğrafların yerinin yalnızca sergilerin ya da sosyal medya sitelerinin olmadığını tahmin edebilir miydiniz? Sokak fotoğraflarının asıl yerinin yine sokaklar olduğunu kanıtlayan isim, Ecem Engin’i sizlerle tanıştırmak istedik.

1989 yılında Balıkesir’in Edremit ilçesinde doğan Engin, Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi, Gazetecilik bölümünü bitirdi. Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünde gerçekleştirip başarıyla mezun oldu. Ardından Kanada’da Simon Fraser University’de İngilizce eğitimi aldı. Kariyerine, Radikal ve Birgün gazetelerinde istihbarat muhabirliği; Hürriyet, Hürriyet Kampüs, Aydınlık gazetelerinde ve çeşitli dergilerde serbest foto-muhabirlik; internet haber sitelerinde ve dergilerde editörlük yaparak devam etti. Halkla ilişkiler ve reklam ajanslarında medya ilişkileri uzmanı olarak çalıştı. 2015 yılından itibaren freelance haber üretimine devam ederken, bireysel fotoğraf projelerine ağırlık vermektedir. Ayrıca küçük yaşlardan itibaren öykü yazımıyla ilgilenmiş, bazı hikayeleri çeşitli edebiyat dergilerinde yer almıştır.

Çektiği fotoğrafları kapalı kapıların ardı yerine günlük hayatın içine dahil etmek isteyen Ecem Engin, bu isteğini Balat’ın Lonca mahallesinde gerçekleştirdi.

“Amacım, sokakla, mahalleyle, orada yaşayan insanlarla etkileşim kurmak, sokağa bir iz bırakmaktı. Fotoğrafların sokağın bir parçası haline gelmesini, orada, sokak izin verdiği sürece, dönüşerek, gelişerek hatta yıpranarak var olmasını hedefledim.

Engin, “This is not Instagram” adı verdiği projesini bir geri dönüşüm projesi olarak nitelendiriyor. Sokaktan aldığını yine sokağa bıraktığını ifade ediyor. Fotoğrafın sadece sosyal medyaya, Instagram’a ait olmadığını, sergi salonlarının beyaz sonsuzluğu içinde kaybolmaması gerektiğini söylemek istediğini belirten genç fotoğrafçı, projenin hedeflediği gibi, mahallelinin desteğiyle, sokağın bir parçası haline geldiği belirtiyor.

Proje esnasında başından geçen anekdotlara da yer veren Ecem Engin şunları söyledi:

“Ne anlatmak istediğimi, amacımın ne olduğunu yine orada yaşayan insanlar ve onların tepkisi belirledi. Bir kadın hiçbir şey anlamadığını söyledi. O’na her bir fotoğrafın nasıl ve nerede çekildiğini anlattım. “Sen hikaye çekiyorsun o zaman, bunlar hep hikaye” dedi. Başka bir kadın fotoğraflardan bir tanesini kocasına benzetti ve ‘benim kapımın önüne asmayın şu şarapçıyı’ dedi ve kahkahalarla güldü. Bir adam projenin amacının evsizlere dikkat çekmek olduğunu söyledi. Bir başkası garibanların hayatını anlattığımı söyledi.”

Kariyerinde ve projelerinde kendisine başarılara diliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here