Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
63

Can Dağarslanı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mimarlık bölümü 2006 yılı mezunu. Hem de dereceyle mezun olmuş. Üniversite eğitimi sırasında seyahat ettiği yerlerin “sinematografik silüeti” sanatçıyı çok etkilemiş ve analog fotoğrafçılığı keşfetmiş.  Sonrası fotoğraf tutkusu, sürekli makinesine koşmaları… 2010 yılından beri de profesyonel olarak projeler üzerinde çalışıyor. Fotoğraf ve mimarlık paralel ilerliyor sanatçının hayatında. Bazen zorlayıcı ve yorucu olduğunu söylese de. Fotoğraf karelerinin her biri, çok başarılı sanat filmlerini rastgele durdurduğunuzda ekranda gördüğünüz sahneler gibi. Sanatçı, fotoğraf kareleriyle hikaye yazıyor adeta. Bir kareyi görüyorsunuz, diğer kareyi merak ediyorsunuz, sonra diğeri, diğeri… Sanatçının fotoğrafa yaklaşımı o kadar özgün ki, tüm fotoğraf çalışmaları bir bütünlük içerisinde. Mekan-model ilişkisinde ilerleyen fotoğraflarda bazen dikkat çeken objeleri materyal olarak kullanan sanatçı, doğallıktan yana olduğunu söylüyor. Doğal ışık kullanıp nesnelerin renklerini doğal tutuyor ancak kompozisyonla ve modellerin duruşlarıyla oynuyor. Kendine “fikirlerime nasıl et ve kemik verebilirim?” diye soran sanatçının eserleri bu soruyla var olmaya başlıyor. Sanatçı hem Türkiye’de hem de yurt dışında oldukça beğenilmekte, tutulmakta ve takip edilmekte.

Can Dağarslanı’nın orijinal adıyla “Serenity” adlı projesi, geçtiğimiz aylarda Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen 4.Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali (Fotoistanbul) kapsamında Ortaköy’de sergilenmişti. Huzur, dinginlik, sakinlik temalı bu projeyi sanatçı söyle açıklıyor:

“Her geçen gün hızlanan hayatlarımızda, bugün artık sakinliğe yer yok. Sükunet, modern dünyanın kuralları altında ezilen günlük yaşamımızın kurbanı oldu desek yeridir. Peki sakinlik kavramını, hayatı kolaylaştıran ve zenginleştiren bir kaynak olarak görmek mümkün değil midir? İnsanlar ve deneyimleri arasında birbirlerini biçimlendirmeye dayalı kuvvetli bir bağ olduğu kesin. Fakat sükunete ermek, ancak yaşlanma sürecinde mi mümkündür? Sükunette pratik bir yaşam yolu bulmayı sorguladığım bu seriyi, Dessau’da yer alan Bauhaus okulunda hazırladım. İşlerimde sıklıkla kullandığım organik algı değişimlerini açığa çıkararak, Bauhaus’un üç ana rengi olan kırmızı, mavi ve sarı renkleri ile modeller arasında oluşturmak istediğim zıtlıklar serinin başlangıç noktası oldu.”

Biz de bu projeyi görmeniz gerektiğini düşünüp 10 fotoğrafı derledik. Projede yer alan fotoğraflar, daha doğru tanımla eserler sizlerle. Sanatçının mail adresi, sosyal medya hesapları da en sonda yer almakta. Tüm işlerini takip edebilir, bambaşka bir bakış açısı kazanabilir ve büyülenebilirsiniz. Sanatçıya eserleri için teşekkürler, buyurunuz.

instagram: candagarslani

behance: candagarslani

info: candagarslani

flickr: candagarslani

thenewheroesandpioneers

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
63

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here