Fortnite çıkışının ardından free-to-play (ücretsiz-oyna) formatı ve Battle Royale furyasını yakalaması sayesinde sayısızca rekora imza atarak belki de 2018’in en çok konuşulan oyunu oldu.

Sadece en çok konuşulan oyun olmakla kalmayan Fornite, ciddi bir mali mil taşına da imza atmayı başardı, SuperData‘dan yakın zamanda ulaşan verilere bakılırsa Fortnite sadece yılın en yüksek gelirli oyunu olmakla kalmayıp 2.4$ Milyar dolarlık kazancı ile oyun tarihinin en yüksek yıllık gelirini elde etmeyi başaran oyun oldu.

Ayrıca bu rapora göre free-to-play formatındaki oyunlar geçtiğimiz yılda toplam 109.8$ Milyar dolarlık dijital oyun gelirinin %80’ini (87.7$ Milyar) kazandı.

Her ne kadar free-to-play formülü günümüzde son derece popülerleşmiş olsa da premium (bir fiyat etiketi ile çıkış yapan) oyunlar halen son derece başarılı bir konumda, özellikle de batıda. Geçtiğimiz yıl premium oyunlar toplamda 17.8 Milyar Dolarlık bir gelir elde etmeyi başardı. Yılın en başarılı oyunlarından bazıları ise şu şekildeydi: Fifa 18 (790 Milyon Dolar), Call of Durty: Black Ops 4 (612 Milyon Dolar), Red Dead Redemption 2 (516 Milyon Dolar).

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here