Eğri oturalım doğru konuşalım. İnsanları kurtarmak harbiden zahmetli iş. Sabah erkenden kalkacaksın (bazen uyumayabilirsin), çevredeki her olaya karşı tetikte olacaksın. Kötü adamlar var mı? Bu kötü adamlar hakikaten kötü mü? Yoksa onlar piyon mu? Bu kötü adamlar benim sevgilimi kaçıracak mı? Binbir türlü dert ve düşünce. Daha sabah kalkıp işe/okula zor gidiyoruz. Çok zor değil mi süper kahraman olmak?

Yine de buna rağmen hep süper kahraman olmanın hayalini kuruyoruz. Şimdi sizi acı gerçeklerle tanıştırma zamanı. Hem de süper kahramanların en babalarından Örümcek Adam sayesinde! Konumuz; Bir Örümcek Adam Olmanın Maddi Bedeli!

Evet, yanlış duymadınız. Örümcek Adam kostümüne fiyat biçiyoruz.

Temmuz ayının Spider-Man Far From Home rüzgarını geride bırakmışken size ilginç bir araştırma ile geldim. Size bir Örümcek Adam kostümünün ne kadar tuttuğunu anlatmak istiyorum. Çünkü bunun üç aşağı beş yukarı nasıl bir masraf çıktığını şöyle bir bilin istiyorum. Olur da Örümcek Adam olup binadan binaya sallanmak istersiniz diye.

Kostümün Ham Maddesi: 2.5 Milyon Dolar

Nasıl? Fena değil, öyle değil mi? Hayır, çok fena. Çünkü bu daha başlangıcı. Hem düşük hasar alacak kadar sert hem de esnek bir ham madde bulmak ne kadar zor. Üstelik, bu bir zırh da değil. Bu baya baya kumaş. Bu kumaşın maliyeti ise başlı başına çok. Çünkü bu kumaşı yüksek ihtimalle ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen kullanarak üretmeniz gerekecek. Metre karesini 20$ diye hesap etsek. Size geleceği, 2.5 Milyon Dolar. Ancak keşke bununla bitse!

Ağ Atıcıları: 5 Milyon Dolar

Bu fiyat kesinlikle ve kesinlikle o atıcı aygıtların tamamına değil. Keşke pahalı olan onun teknolojisi olsa. Bu baya baya, ağın kendisinin fiyatı. Bu fiyatı keşke kendi kafamdan uydursam fakat öyle değil! AMSilk isimli şirketin, ürettiği sentetik örümcek ağlarından almanız lazım. Bu fiyatı yüksek malzemeden de her ağ atışınız için 10 bin dolar harcanacak. Bu da belli bir süre idare etmek için 5 milyon Dolar’ı gözden çıkarmanız lazım demek.

Gelişmiş Yapay Zeka: 2.5 Milyon Dolar+1 Milyon Dolar

Bu durum ise fazla garip. Kostümünüzde kullanabileceğiniz yapay zeka Siri gibi bir şey olmayacak. Kapsamlı erişim izinlerine sahip olması gerekliliğini geçtim böyle bir yapay zekanın konuşarak anlaşma dışında fazlaca işleve sahip olması gerekecek. Böyle bir yapay zekanın halen daha dünyada var olmamasından kaynaklı olarak tutarına net bir şey söylemek zor. Ancak kaynak olarak ASIMO’nun yapay zekasını örnek alırsak, tutarı 2.5 milyon Dolar eder. Jennifer Connely’nin sesine sahip olması ise başlı başına 1 Milyon Dolar.

Arttırılmış Gerçeklik Ekranı, Spider Drone, Robotik Kollar: 5 Milyon Dolar

Baya pahalıya geliyor değil mi? Ama Örümcek Adam olmak kolay değil. Ekonomik olarak da öyle. Bu saydıklarımdan en ucuzları  kollar ve Spider-Drone. Çünkü onların toplamda 350 bin dolarda hallolacağını var sayarsak, 4.5 Milyon Dolar kadarı da Arttırılmış Gerçeklik Ekranı için. Tabi bununla sınırlı değil.

3D Yazıcı

Bütün bu teknolojiyi kostüm içerisine tasarlayıp, basacağınız bölüm tabii ki de 3D Yazıcı. Bunun da güçlü bir şey olması  gerektiğini düşünürsek, 310,000$ kadar da bu tutuyor.

Toplamda: 16 Milyon Dolar

Hiç beklemiyordunuz değil mi bu kadar maliyetli olmasını? Bence iyisi mi, süper kahramanlıklardan ziyade gündelik hayatınızdaki kahramanlıklara dönün. Bunlar daha az maliyetli ve de daha fazla yararlı olacaktır. Ağ atamazsınız ama her zaman küçük köpek dostlarımızın suyunu verip onları mutlu edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here