Edward Norton‘ın 20. yüzyıl sonlarının ve 21. yüzyılın en iyi oyuncularından biri olduğu su götürmez bir gerçek. Ekranda ilk rol aldığı film olan 1996 yapımlı “Primal Fear”dan, “The Grand Budapest Hotel” ya da “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” gibi yakın tarihli filmlerine kadar; başrolde de olsa, nispeten yan rollerde de olsa, rolünün hakkını fazlasıyla veren bir isim olmuştur Norton. Biz de bu yazımızda neredeyse efsane bir isme dönüşen Edward Norton’ın, rol aldığı bazı filmlerden efsane denilebilecek sahnelerini sizin için derledik. (Not: Spoiler almama konusunda hassassanız, izlemediğiniz filmlerin sahnelerini izlememenizi öneririz.)

1. Primal Fear (1996)

Filmlerin yapım yılına göre sıralanan listemizde ilk sırada, Edward Norton’ın ekranlarda ilk defa önemli bir rolle görüldüğü, 1996 yapımı film “Primal Fear” var. Filmin ve o dönemin asıl aktörü Richard Gere gibi usta bir isim olsa da, Edward Norton da bu usta ismin yanında hiç de aşağıda kalmayacak bir performans sergiliyor. Üstelik bu rol için Norton’dan önce Leonardo Di Caprio ve Matt Damon da dahil olmak üzere başka pek çok isim düşünülmüş.

İşte Edward Norton’ın çift karakterli bir suçluyu canlandırdığı ilk filminden, vurucu oyunculuğuyla öne çıktığı bir sahne.

2. American History X (1998)

“American History X” filmi sadece barındırdığı güzel oyunculuklarla değil, verdiği anlamlı mesajla da dikkat çeken bir film. Edward Norton bu filmde yer almak için “Saving Private Ryan” filmi için teklif edilen rolü geri çevirmiş ve epeyce fazla vücut çalışmak zorunda kalmış. Sonuç olarak da bu muhteşem film ve performans çıkmış ortaya.

3. Fight Club (1999)

Edward Norton ismi geçtiği zaman, çoğunluğun aklına gelen ilk film muhtemelen “Fight Club” olur. Başlı başına bir efsane olan bu filmde Norton, rol arkadaşı Brad Pitt‘le beraber, “bir elmanın iki yarısı olarak” ve yönetmen David Fincher yönetiminde inanılmaz bir sonuç ortaya çıkardı. Böylece bir başyapıta imza atmış oldular.

Fight Club’ın birçok efsane sahnesi olduğu doğru, ama biz sizin için Edward Norton’ın filmde doruk noktası olan sahnelerden birini seçtik: “Ben Jack’in sırıtan intikamıyım!”

4. Red Dragon (2002)

“Red Dragon” Hannibal üçlemesinin ilk filmi olarak, Anthony Hopkins ve Edward Norton’ın dikkat çektiği bir film olmayı başardı. Norton’ın Hopkins’le karşılıklı diyaloğuyla açılan filmden seçtiğimiz sahne ise bu.

5. 25th Hour (2002)

Norton’ın uyuşturucu satıcısını canlandırdığı film, akıllarda bu meşhur ayna sahnesiyle kaldı.

6. The Illusionist (2006)

İllüzyonist Eisenheim, usta bir sihirbazdır ve büyük aşkına kavuşmak için tüm sihrini konuşturmak zorundadır. Eisenheim’ın numaralarından birini, Edward Norton farkıyla, aşağıdan izleyebilirsiniz.

7. Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) (2014)

“Birdman” Edward Norton’ın rol aldığı yakın tarihli filmlerden biri olarak, orijinal senaryosuyla öne çıkıyor. Başrol “Birdman” Michael Keaton olsa da; kendisinin çalışması zor biri olmasıyla bilinen ününün bir parodisini canlandırdığı filmde Norton, yine etkileyici bir performans sergiliyor.

Filmden seçtiğimiz sahne ise Micheal Keaton, Edward Norton ve bonus olarak Emma Stone‘un olduğu bu sahne.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here