7 Ocak 1963’te Coventry’de doğan İngiliz müzisyen ve film müziği bestecisi Clinton Darryl Mansell, müzik ile ilgili çalışmalarına 80’li yılların başında başladı. 1986 yılında arkadaşları ile beraber kurduğu, gitaristliğini ve solistliğini yaptığı, indie rock grubu olan “Pop Will Eat Itself”i kurdu. Grubun 1996 yılında dağılması üzerine yeni müzik türlerini keşfetmek isteyen Mansell New York’a taşındı.

Henüz ilk filmi olan “Pi” için elektronik müzik yapabilecek birilerini arayan, günümüzde bir çok başarılı filme imzasını atmış film yapımcısı Darren Aronofsky ile tanışan Clint, başarı için ilk adımlarını atmış oldu. Aronofsky’ın 6 Ekim 2000’de çıkan ve ikinci filmi olan, başrollerinde Jared Leto, Jennifer Connelly’nin oynadığı “Requiem For A Dream” için “Lux Aeterna”yı besteledi. Mansell’e “En İyi Özgün Müzik Çevrimiçi Film Eleştirmenleri Topluluğu Ödülü”nü kazandıran ve popülerleşen, filmin ana müziği olan Lux Aeterna daha sonra bir çok reklam filminde, film ve video fragmanında, Youtube klibinde de kullanıldı.

Hugh Jackman ve Rachel Weisz’in oynadığı “The Fountain” filmi, Natalie Portman’ın oynadığı “Black Swan” filmi, ve Scarlett Johansson’un oynadığı “Ghost In The Shell” gibi ses getirmiş, başarılı olmuş bir çok filmin müziğini besteleyen Clint Mansell günümüzde en çok beğenilen ve takdir alan film müzisyenleri arasında yerini almıştır.

Merak edenler için en çok beğenilen film müziklerin oluşan mini bir playlist hazırladık. Keyifli dinlemeler!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here