Şarkılar filmi tamamlayan unsurlardandır. İzleyicilerin kahramanların nasıl hissettiklerini ve ne düşündüklerini anlamasına yardımcı olur. Fakat öyle şarkılar vardır ki neredeyse izlediğimiz her filmde o klişe sahnelerde bu şarkılar çalar. İşte o şarkılardan birkaçını sizlerle paylaşmak istedik.

Gimme Shelter – The Rolling Stones

Eğer bu şarkıyı bir filmde duyuyorsanız filmin  yönetmeninin Martin Scorsese olma ihtimali çok yüksek. Bu şarkı filmde birazdan yoğun bir şeyler yaşanacağının habercisidir. Bu Layer Cake filmindeki gibi romantik bir sahne de olabilir, Goodfellas’taki gibi olayların tavana vurduğu bir sahne de olabilir. Martin Scorsese’nin The Departed ve Casino filmlerinde de bu şarkı kullanılmıştır.

Sweet Home Alabama – Lynyrd Skynyrd

Hollywood yapımı bir film izliyorsanız ve olay Amerika’nın güney kısmında geçiyorsa, bu şarkı izlediğiniz filmin bir sahnesinde kesin çalmıştır. Country havasındaki bu ünlü şarkı bir çok filmde kullanılmıştır: Con Air, 8 Mile, Mask, Forrest Gump vs.

What A Wonderful World – Louis Armstrong

Filmin hüzünlü ve duygusal olan bölümüne mi geldiniz? O sahnenin arka planında bu şarkının çalması çok doğal. Filmde bu şarkı çalıyorsa iki olaydan biri olmuştur: ya gerçek olamayacak kadar güzel bir olay yaşanmıştır ya da çok kötü bir olay gerçekleştikten sonra hala insanlığa güvenebileceğiniz bir olay gerçekleşmiştir. Mentalist, Madagascar, 12 Monkeys filmlerinde bu şarkıyı duyabiliriz.

Bad to the Bone – George Thorgood And The Destroyers

Bu şarkının ilk notasını duyduktan sonra kendinize ilk sorduğunuz sorunun “Ben bu şarkıyı daha önce nerede duydum?” olacağına eminiz. İlk aklınıza gelen cevap Terminator 2: Judgement Day olabilir ama tek cevabı o değil. Hawaii Five-O, Megamind, Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore, Major Payne, The Muppets, 3000 Miles to Graceland, Problem Child ve Firehouse Dog gibi filmlerden birinde de duymuş olabilirsiniz.

Walking On Sunshine – Katrina and the Waves

İzlediğiniz filmde herkesin birlik olup mutlu olduğu bir an mı var? Yoksa baş kahramanlarımızdan biri aşık olduğu kişiye mi kavuşmuştu? O zaman çalsın Walking on Sunshine. Film yapımcıları da haksız sayılmazlar, şarkının ismini duyduktan sonra kim mutlu olmasın ki? Şarkıyı duymuş olabileceğiniz filmler ise American Psycho, Daddy Day Care, Herbie: Fully Loaded, The Secret of My Success, Bean, Look Who’s Talking, High Fedelity olabilir.

Kung Fu Fighting – Carl Douglas

Uzak doğu dövüş sanatlarından herhangi birini yapmaya çalışan bir kahraman varsa filmde, arkada hangi şarkının çalacağını hiç zorlanmadan tahmin edebilirsiniz. 1974 senesinde çıkan Carl Douglas’ın Kung Fu Fighting şarkısı tabi ki. Bu şarkıyı çalan filmler ise Horrible Bosses, Kung Fu Panda, Rush Hour 3, Daddy Day Care, Supercop’dur

Kaynaklar: 1, 2, 3,

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here