Yönetmenler, onlara ilham veren sanata saygı duyduğunda, dünyanın en iyi resimleri filme yeni bir hayat katıyor.

Vugar Efendi, 3 sene önce yayınladığı “Film Meets Art” adlı videosuyla büyük beğeni topladı ve ardından 2. ve 3. devam videolarını paylaştı. Bu videolarında, ikonik sanat eserleriyle sinema eşdeğerlerini karşılaştırıyor ve sanat eserlerinin film üzerinde nasıl sahnelendiğini görmemize fırsat tanıyor. İlham alındığı/benzeştiği, sanat tarihindeki ünlü tablo ve fotoğraflarda Marc Chagall, Norman Rockwell, Pieter Bruegel ve Grant Wood gibi isimlerin eserleri; Jonathan Glazer, Steven Spielberg, Andrei Tarkovsky ve Terry Gilliam filmlerinden sahnelerle yan yana geliyor.

Vugar Efendi’yi size tanıtırsak kendisi 23 yaşında bir yazar ve yönetmen. İngiltere, İspanya, Türkiye ve Ukrayna gibi zengin kültürlere sahip çeşitli ülkelerde büyüyen Vugar, dünyanın dört bir yanından gelen hikayeleri ve deneyimleri paylaşıyor. Film Meets Art videosunda bazı çekimler, Terry Gilliam’ın Venüs’ün Doğuşu’nu cömertçe yeniden canlandırması gibi daha ayrıntılı iken bazıları, daha şaşırtıcı bulgular içeriyor. İki ortamın bir araya geldiğini görmek büyüleyici ve videolarda en sevdiğiniz resimlerden en az birini göreceğinizden emin olabilirsiniz.

“Sanat sinemaya ilham verir, sinema sanata ilham verir. İkisinin de aşığı olarak, tarih boyunca ünlü resimlerden ilham alan filmlere bakmak istedim.”

“Bütün sanat formları birbirinden beslenir ve film farklı değildir. İlk ‘Film Meets Art’ videosunun devamı olarak daha fazla örnek gösterilmektedir.”

“Film Meets Art serisinin üçüncü ve son bölümü, iki farklı sanat formu arasındaki ilişkiyi bir kez daha araştırıyor.”

 

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here