Daha önce sizler ile ”Oyunu Olsa da Oynasak Dediğimiz 5 Dizi” ve ”Dizisi Olsa da İzlesek Dediğimiz 5 Oyun”u incelemiştik. Bu yazımızda ise, bizleri özgün hikayeleri ile büyüleyen ve adeta içine alan 5 oyuna göz atacağız. Bu oyunlardan kimisi dokunaklı sahneler ile kalbimize dokunurken, kimisi de bizleri bambaşka evrenlerdeki bir maceraya taşıdı. Ancak bu oyunların ortak noktası şu ki; hepsini bitirdikten sonra içimizden ”Film gibi oyundu be!” demişizdir. İşte tüm oyun severlerin arkasına yaslanıp filmini izlemek için sabırsızlandığı oyunlar:

1) Mass Effect

RPG türünün klasiklerinden birisi olan Mass Effect, film yapılmak için adeta biçilmiş kaftan. 2183 yılında geçen oyunda, ana karakterimiz Kumandan Shepard ve onun sadık Normandy mürettebatının çok önemli bir görevi var: O da galaksiyi kurtarmak. Zengin diyaloglar, oyuncuyu saran bir atmosfer ve derin bir hikayeye sahip olan bir oyun Mass Effect. Filmimizin diğer bir yapı taşı ise kötü karakter: Hain Saren ve ölümcül ordusu. Tüm galaksinin kaderi -ne kadar klişe olsa da- Kumandan Shepard’ın yapacaklarına bağlı. Bir bilim-kurgu filminden daha ne istersiniz ki?

2) The Last of Us

Belki de filmi yapılacak oyunlar dediğimizde hepiniz ilk aklına gelen ilk oyundur ”The Last of Us”. Zaten oyunun kendi yapısının adeta bir film gibi olması ve dokunaklı eşsiz hikayesi ile senelerdir filmini beklediğimiz oyunlardan. Ancak, bu yöndeki gelişmelerin pek de olumlu olduğunu söyleyemeyiz. Film projesi için ilk birkaç adım atılsa da; oyunun yazarı Neil Druckmann, hemen hemen 15 saatlik bir hikayesi olan The Last of Us‘a, 2 saate sığacak bir film çekilemeyeceği söyledi. Sinemalarda izleyemeyecek olsak da artık serinin ikinci oyununu bekleyeceğiz.

3) God of War

Bir zamanlar savaş tanrısı ”Ares”in kölesi olan, ancak karısı ve kızının ölümünden sonra tanrılardan intikam almaya yemin etmiş korkusuz bir Spartalı. Daha ne kadar mükemmel bir film başkarakteri isteyebiliriz ki? Hikayemizin başlangıcı için daha uzun senelerdir aşina olduğumuz ”orijinal” Kratos‘u seçtik. Ama God of War o kadar kaliteli bir oyun serisi ki, her oyunu tek tek film olur. Sinemada bize aksiyon dolu anlar yaşatacağından hiç şüphemiz yok. Ancak Yunan tanrıları için yapılacak CGI’lardan dolayı filmin bütçesi biraz tuzlu olabilir.

4) Bioshock

1960 yılında geçen hikayemizin ana karakteri Jack. Atlas Okyanusunun ortasından geçerken Jack‘in bulunduğu uçağın düşüyor. Enkaz sonrasında en yakın deniz fenerine yönelen Jack, içerideki bir batisfer ile yeraltı şehri Rapture’a gidiyor ve olaylar bu şekilde başlıyor. İster oyun karakterlerin arka plan derinliklerinden ister yeraltı şehri Rapture‘ın ayrıntılı tarihinden tutun, Bioshock film olmak için yaratılmış bir oyun. Karakter diyalogları ve oyun içerisindeki teypler ile size her ayrıntıyı veren, müzikleri ile size nostaljik bir his yaşatan fantastik hikaye Bioshock gerçekten de ne film olurdu be!

5) Red Dead Redemption

E filmlerden bahsediyorsak, westernsiz liste yapmak olmaz. Ana karakterimiz John Marston. Kendisi bir dost kazığı yiyor ve bu da yetmezmiş gibi bir de vuruluyor. Tesadüfen iki kişi tarafından bulunuyor ve tedavi edilerek intikama hazır hale getiriliyor. Tabii önce John’un çeşitli görevleri yerine getirip vahşi batıda saygı duyulan bir kovboy olması gerekiyor. Sonrasındaki hedefi ise intikam almak ve vahşi batının en tehlikeli kovboyu olmak. Zaten kendiliğinden atmosferik olan bu hikayeyi kaliteli bir oyuncu kadrosu bir de içinize işleyecek western müzikleri ile birleştirdik mi alın size gişe rekorları kıracak bir film.


Listemizi beğendiniz mi? Sizce listede es geçtiğimiz, ”Ya şu oyun da film olsa harika olmaz mıydı?” dediğiniz bir oyun var mı? Seçtiğimiz oyunların filmi çıksa hangilerini izlemek için koşa koşa sıraya girerdiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz. Hepinize iyi oyunlar!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here