İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu sene 17‘ncisi düzenlenecek Filmekimi için geri sayım başladı. Sonbaharın en renkli etkinliklerinden biri olan bu film ayı, başta Cannes olmak üzere çok sayıda prestijli festivallerden ödüllerle dönen, eleştirmenler ile izleyicilerden övgüler alan ve merakla beklenen güncel filmleri sinemaseverler ile buluşturacak.

5-14 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan etkinlikte yer alan ve Akademi Ödülleri’nde ön plana çıkması beklenen filmleri sizin için derledik.

Bu Senenin En Çok Konuşulanlarından: Climax

90’lı yıllarda 20 genç dansçının, 3 günlük prova için ormanın ortasında bulunan bir yatılı bir okulda kalmasını ve bu sürede yaşadıklarını anlatan Climax, Filmekimi’nin merakla beklenen filmlerinden. Arjantinli yönetmen Gaspar Noénin sınırları zorlayan, gerilim yüklü sıra dışı filmi, aynı zamanda Cannes’da “Yönetmenlerin On Beş Günü” kategorisinin en iyi filmi ödülüne layık görüldü.

Bruno Dumont’un Absürt Mizahı: Coincoin and the Extra Humans | Coincoin et les Z’inhumains

Alman yönetmen Bruno Dumont‘un 2014 yapımlı ”Quinquin”in devamı niteliğinde. Dört bölümden oluşan ve ortalama 200 dakikalık film şeklinde planlanan bu mini dizide, Coincoin – eskiden Quinquin – maceralarına kaldığı yerden devam ediyor. İnekler ve cesetler ile mücadelesinin ardından Coincoin, şimdi de Fransa’nın kuzey sahillerinde, uzaylı istilası ile karşı karşıyadır.

Lars Von Trier’in Son Filmi: The House That Jack Built

Dancer in the Dark (2000), Dogville (2003), Melancholia (2011), Nymphomaniac: Vol. I ve Vol. II (2013) filmleri ile sınırları zorlamaktan çekinmeyen Danimarkalı yönetmen Lars Von Trier, son filmi “The House That Jack Built” ile bu kez bir seri katile odaklanıyor. Film, Uma Thurman, Matt Dillon ve Bruno Ganz gibi isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosuyla da ön plana çıkıyor.

Ünlü Yazar Haruki Murakami’nin Öyküsünden Sinemaya Uyarlanan: Burning

Güney Koreli Lee Chang Dong’un yönetmenliğini yaptığı “Burning”; vasıfsız bir genç, aşık olduğu kız ile zengin bir adam arasındaki aşk üçgenini temeline alıyor.

Jean-Luc Godard’ın Yeni Filmi: Le livre d’image | The Image Book

Filmekimi için açıklanan ilk film; bu seneki Cannes’da ilk defa verilen Özel Altın Palmiye Ödülü’nün sahibi olan “The Image Book”. Farklı görüntü ve seslerin kolajlanarak oluşturulduğu filmin yönetmen koltuğunda en yenilikçi ve sıra dışı yönetmenlerden biri olarak adlandırılan Jean-Luc Godard oturuyor.

Cannes’ın “En İyi İlk Filmi”: Girl

Dünya prömiyerini Cannes’da yapan “Girl”, 15 yaşındaki trans bir kızın balerin olma mücadelesini konu ediniyor. Film, Cannes’dan “En İyi İlk Film”, FIPRESCI Ödülü ve Kuir Palmiye gibi ödüllerle dönerek mutlaka izlenmesi gerekenler listesinde yerini alıyor.

Nicolas Cage’in Başrolünde Olduğu ”Mandy.”

Prömiyerini Sundance’te yapan film; eşi Mandy’nin korkunç bir tarikat tarafından katledilmesi sonucu Red’in intikam mücadelesini merkezine alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise İtalyan Panos Costamos oturuyor.

Ekim ayı boyunca İstanbul dışında da düzenlenecek olan bu etkinlik ile ilgili güncel ayrıntılara ve programın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here