Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Yönetmen Panos Cosmatos’un 2010 tarihli Beyond the Black Rainbow’dan sekiz yıl sonra çektiği ikinci uzun metrajlı filmi Mandy, prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali’nden beri eleştirmenlerden övgüler toplayarak, yılın gözde filmlerinden biri oldu. Türkiye’deki ilk gösterimini 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde gerçekleştiren film, Filmekimi 2018’de de sinemaseverlerle buluştu.

Filmin oyuncu kadrosunda; Nicolas Cage, Andrea Riseborough, Linus Roache, Ned Dennehy, Olwen Fouéré, Richard Brake, Bill Duke gibi isimler yer alıyor. Filmin senaryosunda ise Panos Cosmatos ve Aaron Stewart-Ahn’ın imzası bulunuyor.

mandy 2018 ile ilgili görsel sonucu

Filmin konusu şöyle özetlenebilir; Red Miller (Nicolas Cage) ve Mandy Bloom (Andrea Riseborough) birbirlerini çok seven ve şehrin kalabalığından ve gürültüsünden uzaktaki evlerinde sakin şekilde hayat yaşayan bir çifttir. Bir gün Mandy, tek başına yürüyüş yaparken başını Jeremiah Sand’in (Linus Roache) çektiği tuhaf tiplerden oluşan satanist bir grubun dikkatini çeker. Onu kaçırmaya kararlı olan grup, bir gece çiftin evlerine baskın yapar. Grup üyeleri direndiği için Mandy’yi kocasının gözleri önünde vahşice öldürürler. Sevgilisinin intikamını almak isteyen Red’in artık gözü tamamen dönmüştür ve önünde kimse duramayacaktır.

İki saatlik film kabaca ikiye ayrılabilir. İlk bir saatlik bölümde Mandy’nin merkezde olduğu bir psikolojik gerilim izliyoruz. Filmin bu bölümünde, renk kullanımıyla ve görüntü yönetmenliğiyle oluşturulmuş başarılı kabus atmosferi sayesinde en sakin anlarında bile seyirci diken üzerinde oturuyor. Kendisine kafayı takan grubun farkında olmasa bile metafiziksel olarak bundan etkilenip huzuru kaçan Mandy’nin zihninde bir gezintiye çıkıyoruz adeta. Neyin gerçek olup neyin olmadığını karakter gibi biz de anlamıyoruz.

Mandy’nin öldürülmesiyle biten bu bölümün ardından; yaşadığı korkunç olay yüzünden travma yaşayan Red’in gözü pek bir şekilde satanist gruba karşı verdiği savaşı başlıyor. Sessiz, sakin bir insan olan Red, yaşadığı vahşetin ardından Mandy’nin intikamını ne olursa olsun almaya yemin ediyor ve kendi karakterine taban tabana zıt bir kişiliğe bürünüyor.

mandy 2018 ile ilgili görsel sonucu

Bu intikam serüveninde önüne çıkan tüm grup üyelerini bir bir indirmek için hazırlıklarını tamamlayan Red; arabası, silahı ve kendi elleriyle yaptığı baltasıyla beraber yola çıkıyor. Kanın oluk oluk aktığı, gerilim seviyesi hayli yüksek olan bu ölüm sahnelerinin yanı sıra; durumun absürdlüğünün sebep olduğu, seyirciyi kahkaha attıran mizahi sahnelere de yer verilmiş.

Nicolas Cage’in bilinçli bir şekilde abartılı oyunculuğu da bu sahnelere özel bir tat katarak filmin eğlendirme gücünü birkaç kademe artırmış. Bir zamanların en popüler oyuncularından olan, Hollywood’un büyük stüdyolarının kapısını aşındırdığı Nicolas Cage son on yıldır büyük projelerde yer bulamıyor ve kimisi vizyona bile giremeyen ucuz aksiyonlarda oynuyor. Hayranları gibi kendisinin de bu durumdan sıkıldığı anlaşılan oyuncu geçen sene vizyona giren Mom and Dad’in ardından Mandy’yle de sinemaseverlerin ve eleştirmenlerin radarına girmeyi başarıyor.

Panos Cosmatos, senaryosu mümkün olduğunca basit tutulan filmde tüm yönetmenlik hünerini ortaya koymuş. Henüz ikinci filminde böyle bir sonuca ulaşan sinemacının ismini not etmekte fayda var. Her anıyla kendisine hayran bırakan film boyunca şiddeti ve cinselliği temsil eden kırmızı rengi oldukça yoğun bir şekilde kullanılmış. Bu müthiş görsel yapıya geçtiğimiz Şubat ayında hayatını kaybeden yetenekli besteci Jóhann Jóhannsson’un müzikleri de başarıyla eşlik etmiş.

mandy 2018 ile ilgili görsel sonucu

Kurduğu güçlü atmosferi, şiddet ve mizah yüklü yapısıyla farklı lezzetlere açık olan sinemaseverlerin mutlaka izlemesi gereken bir film Mandy.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here