İKSV tarafından düzenlenen TV+ iş birliği ile gerçekleştirilecek olan 18. Filmekimi‘nin başlamasına sayılı günler kaldı. Bu yıl 4-13 Ekim tarihlerinde İstanbul’da başlayıp 11-15 Ekim’de Ankara’da, 18-22 Ekim’de ise İzmir’de sinemaseverlerle buluşacak.

Dünyada en önemli festivallerde gösterilip ödüller alan ve eleştirmenlerden de izleyicisinden de tam not alan yapımlar içeren Filmekimi’nde açıklanan programda ise otuza yakın film arasında yeri müzik dünyası adına özel olan dört film var.

“#spoileryeme” sloganıyla başlayacak olan sinemaseverlerin büyük ilgi gösterdiği programda müzik ve müzisyenlerin konu edildiği dört film yer alıyor.

Marianne & Leonard: Words of Love

Leonard Cohen’nin pek çok şarkısının ilham kaynağı Marianne Ihlen ile ilişkisini ve çiftin ayrıldıktan sonraki hayatlarını anlatan belgesel filmin yönetmenliği Nick Broomfield üstlendi ve film 5 Temmuz’da ABD’de gösterime girdi. Film trajik bir aşkı ortaya koyuyor diyebiliriz.

Iris: A Space Opera By Justice

Bugüne kadar gerçekleştirilen en muhteşem elektronik müzik konseri olarak tanımlanan Fransız elektronik müzik ikilisi Justice, Iris konserini 29 Ağustos’tan bu yana dünyanın farklı şehirlerinde sinema perdesine taşındı. Filmin yönetmen koltuğunda ise  André Chemetoff, Armand Beraud isimleri vardı.

Roger Waters: Us + Them

Pink Floyd efsanesi olarak Roger Waters hem müzikal yolculuğu hem de bireysel varoluşuyla müzik sahnesinde nesiller boyu unutulmayacak isimlerden biridir. Waters’ın 2017-2018 dünya turnesinden derlenen konser filmi Us + Them” gösterime çıktı. Filmi 2014 tarihli “Roger Waters the Wall” belgesel konser filminin yönetmeni Sean Evans ile Roger Waters’ı yeniden bir araya getiriyor.
Miles Davis: Birth of the Cool

 

İsmini 1957 çıkışlı albümden alan film dünyaca ünlü besteci Miles Davis‘i konu ediniyor. 6 Haziran’da Rusya’da gösterime çıkan filmin yönetmenliğini ise Stanley Nelson üstleniyor.

Kaynak: 1, 2, 3, 4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here