Gökyüzünün serin sularında süzüldüğümüz ve enfes kapalı hava seviciler olarak sonunda kavuştuğumuz sonbahar mevsiminin en güzel festivali Filmekimi başlıyor. İKSV‘nin bu yıl 29 Eylül-8 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul’da, ekim ayı boyunca da Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştireceği Filmekimi programına giren filmler açıklanmaya başladı.

Festivalin en dikkat çekici filmlerinden biri ünlü Alman yönetmen Haneke‘nin beş yıl aradan sonra çıkardığı Happy End filmi. Psikolojik gerilim/dram filmleri ile gönlümüzde taht kurmuş yönetmenin bu filminde bir önceki filmi Amour‘dan da tanıdığımız Isabelle Huppert ve Jean-Louis Trintignant isimleri rol alıyor.

Dogtooth ve The Lobster filmlerinden tanıdığımız bir diğer ünlü yönetmen Yorgos Lanthimos‘un, Colin Farrell ile Nicole Kidman’ın başrolleri paylaştığı güçlü oyuncu kadrosuyla adını söz ettiren The Killing of A Sacred Deer filmi de festivalin biletlerini hemen tüketeceği güçlü filmler arasında.

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan filmler de Filmekimi’nde yerini aldı. Cannes’da Yönetmenlerin 15 Günü bölümünden büyük ödülle dönen Fransız yönetmen Claire Denis’nin filmi, Un Beau Soleil Intérieur / Bright Sunshine In filminde ise usta yönetmenlerin gözde oyuncusu Juliette Binoche rol alıyor. Festivaldeki bir diğer film de Robert Pattinson’ın dikkat çeken performansıyla Good Time yine Cannes’da Altın Palmiye için yarışan filmler arasındaydı.

Lynne Ramsey’nin “We Talk About Kevin” filminden 6 yıl sonra çektiği You Were Never Really Here filmi de Cannes’da ödülle dönen festivalin yıldız filmlerinden biri. Filmin müziklerinde ise Radiohead‘den tanıdığımız Jonny Greenwood imzasınını görüyoruz. You Were Never Really Here filmi, Cannes’da Lynne Ramsey ile En İyi Senaryo ödülünü alırken Joaquin Phoenix de En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

Şimdiden takvimler ayarlansın, bir filmden diğer filme koşarak yetişeceğimiz festivalimiz başlıyor!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here