Filmekimi, 2002 yılından bu yana İKSV tarafından başlayarak sadece İstanbul’da değil, 2011’den itibaren Türkiye’nin farklı kentlerinde her yıl gerçekleştirilen “Sonbahar Film Haftası” etkinliği. Bu yıl da 4-13 Ekim’de İstanbul’da, 11-15 Ekim’de Ankara’da, 18-22 Ekim’de ise İzmir’de seyircisini bekliyor.

Fakat bu yılki programlara Kızılay Büyülü Fener Sineması tepki gösterdi. İşbirliği ve hisse payı konularında sıkıntı yaşanmasından dolayı konuyla ilgili olarak Kızılay Büyülü Fener Sineması, İKSV/ Filmekimi’ne gönderdiği bir mektubu Twitter hesapları üzerinden paylaştı.

filmekimi-wannart
Mektuba ek olarak, birtakım konulara da değindiler.

1- O mektuba ek olarak, bazı gerçekleri de belirtmek isteriz. Sinema salonlarının görevi; sinema seyircisine, en iyi ses, görüntü, konfor, koltuk, soğuk/sıcak dengesi ve hizmeti sağlamaktır.

2- Bunlar yüksek maliyetle karşılanabilmektedir. Örneğin, bir salonun 3000 Walt projeksiyon lambasının maliyeti 6.735 TL dır. Ve ömrü sadece 77 gündür. Büyülü Fener’in bu ayki elektrik gideri 26.440 TL dır.

3- İKSV / Filmekimi, bilet ücretleri ertesi gün hesaba geçiyor gibi komisyon alıp, sinemalara 5-6 ay sonra ödeme yaparak finansman kaynağı gibi kullanmaktadır.

4- “Bir bilet alana bir bilet bedava” kampanyalarında 2. biletin ücretini sponsorlardan almasına karşın salonlara vermemektedir.

Büyülü Fener Kızılay

Bu açıklamalardan sonra Filmekimi tarafından ise halen bir açıklama yapılmadı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here