Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
40314

Hemen sinirlenmeyin lütfen. Hiçbir şey mükemmel değildir bunu şimdiye kadar öğrenmiş olmanız gerekiyordu. Bir filmi ne kadar seversek sevelim bu, onda hatalar veya mantıksızlıklar olmayacağı anlamına gelmez. Maalesef Avengers Infinty War‘da bizi her ne kadar büyülese de ufak tefek hataları bünyesinde barındırıyor. Hadi şimdi hep beraber bu hatalara bir göz atalım.

Filmin başında Thanos‘un, içinde Thor, Loki, Heimdall ve Hulk gibi kişilerin bulunduğu Asgard gemilerinden birinde yaşayan Asgardlıları öldürdüğünü görüyoruz. Thor: Ragnorak’da Hela’nın Asgard’da yaşayan insanların zaten büyük bir çoğunluğunu öldürdüğünü görmüştük, kalanlardan bir kısmı ise bu gemiler ile kaçmayı başarmıştı ama eminiz ki tüm yaşayan Asgardlılar bu iki gemi ile kaçmayı başaramamıştır. Yani demek istediğimiz şu ki zaten Asgard’ın nüfusunun yarısından fazlası Thor: Ragnarok’da ölmüştü. Şimdi gelip gemilerde hayatta kalmayı başaran Asgardlıların yarısını öldürmenin amacı neydi? Asgardlıların neslinin tükenmesini sağlamaktan başka bir şey diyen olursa filmleri tam olarak izlememiştir. Zira koskoca bir gezegenin yok olduğunu Thanos’un bilmeme ihtimali yok. Ve şimdi kalan Asgard’lıların yarısını öldürdü, tüm taşları toplayıp, parmağını şıklattıktan sonra o kalan yarının da yarısı ölmeyecek mi?  Geriye hayatta kalan kaç Asgardlı kalıyor matematiği olan biri hesaplasın lütfen…

Keza gemilerde yaşayan Asgardlıların yarısı öldürülürken Hulk neredeydi? Neden son saniyeye (Loki seslenene) kadar saklandı? Benzer şekilde Valkyrie neredeydi? Asgardlılar neden ayrı ayrı geziyor uzayda? Hem de yok olmanın eşiğindeyken. Anlamsız.

Anlamsız demişken, Hulk ile Thanos‘un yumruk yumruğa kavga ettiğini ve Hulk’ın yenildiğini hatırlıyorsunuzdur herhalde. Filmin son sahnesinde ise Hulk’ı elinde tek bir taş varken haşat eden Thanos’un beş taşa sahipken yumruğunu Kaptan Amerika‘nın durdurabilmesi nasıl mümkün oluyor, sormadan edemeyeceğiz.

Yine aynı sahnede Thanos’un Sonsuzluk Taşları’ndan Uzay Taşı’nı Loki’de bulduğunu ve kalan taşları almaları için çocuklarını Dünya’ya gönderdiğini görmüştük. Peki Thanos bu taşların tam yerlerini nasıl bilebiliyor veya onları nasıl bulabiliyor? Hadi onları biliyor ruh taşının yerini nasıl bulamıyor? Ve tam olarak yerlerini bilebiliyorsa onları toplaması neden bu kadar uzun sürdü ve neden onları bulmaları için başkalarına ihtiyaç duydu?

Dünya’da ise Ebony Maw’ın uzay gemisi iniş yaptığında Peter Parker’ın örümcek hisleri devreye giriyor. Bunun nesi tuhaf derseniz eğer, daha önce içinde Spider-Man‘in bulunduğu iki film izlemiştik ama hiçbirinde Spidey’nin örümcek hislerinin var olduğuna dair bir bilgi veya sahne yoktu. Şimdi ise tepeden inme bir şekilde örümcek hisleri var. Sanki önceki filmlerde bu yetenek unutulmuş da bu filmde hatırlanmış gibi.

İlerleyen sahnelerde Wong ile Hulk, Cull Obsidian ile savaşırken evrenin kaderini değiştirebilecek iki büyü görmüştük ama ne hikmetse bir daha hiç uygulanmadı. Wong açtığı bir portal ile Cull Obsidian’ı karlı bir yere göndermiş ve Cull Obsidian’da oradan kaçmaya çalışırken Wang, portalı kapatarak Cull Obsidian’ın elini kesmişti. Bir yerden bir yere saniyede gidebilmenin işe yaramayacağı nasıl düşünüldü anlamadık.

Bir de hazır Bruce Banner demişken, New York’da geçen o koca savaş sonrasında, Bruce’un, Tony’nin kapaklı telefonunu bulmasının ve sadece bulmasının da değil o telefona zarar gelmemiş olmasının ihtimali yüzde kaçtır yine bir matematikçiye sormak istiyoruz.

Uzayda, Galaksinin Koruyucuları’nın Thor’u bulmasından sonra Gamora inatla Thanos’u durdurmak istediğini ve bu yüzden Knowhere’e gitmeleri gerektiğini söylüyor ama herhalde farkında değil ki Ruh Taşı’nın yerini bildiği için Thanos’dan mümkün olduğunca uzak durmalı. Ve hatta Thanos’dan önce Vormir‘e gidip ruh taşını alıp yok etmeli. Zaten bunca yıldır neden bunu yapmadığını bir türlü anlamlandıramadık.

İlerleyen sahnelerde Wanda ve Vision‘ın saldırıya uğradığını ve kaybetmek üzere olduklarını görmüştük. Bakın bu ikisi belki de gelmiş geçmiş en güçlü Avenger’lar. Wanda’nın tek başına Age of Ultron‘da neredeyse tüm Avengers takımını yendiğini, tüm Ultron kopyaları ile tek başına savaştığını ve kazandığını, Civil War‘da ortalığın tozunu dumanını attırdığını ve hatta Infinity War‘un ilerleyen sahnelerinde o kocaman 3 tekerleği hiç zorlanmadan kaldırıp attığı ve hatta bir sonsuzluk taşını bile iki dakikadan kısa bir sürede yok ettiğini görmüştük. Ama bahsettiğimiz sahnede ne hikmetse Proxima Midnight’ı bile tek başına yenemeyen bir kızcağız… Yazık!

Şimdi gelelim Thanos’un küçük Gamora’nın gezegenini yok ettiği sahneye. Galaksinin Koruyucuları 1‘i dikkatli izleyenler hemen hatırlayacaktır ki, Gamora tutuklandığında hakkındaki bilgilerde gezegenin sonuncusu olduğu yazılıydı. Yani o gezegene ait Gamora dışında yaşayan tek bir canlı bile yok. Oysa Infinity War’da gerek izlediğimiz sahnelerde gerekse Thanos’un Gamora’yı yakaladıktan sonraki onunla olan konuşmalarında gezegenin sadece yarısının öldüğü ve kalan insanların barış ile huzur içinde yaşadığı söyleniyor. Senaristler zannedersek ki Galaksinin Koruyucuları filmini unutmuş…

Aslında ilerleyen bir sahnelerde karşımıza çıkıyor ama Gamora ve onun gezegeninden bahsederken Eitri‘ninkinden de bahsetmeden olmaz. Eitri de kendi gezegeninin tek hayatta kalan canlısı. Thanos matematiği unutmuş olsa gerek.

Dr. Strange, Iron Man ve Spidey‘nin; Ebony Maw’ın gemisini geri döndürme konusundaki konuşmaları da tam bir zaman kaybı. Keza onu yere indirme çabaları da. Sen Dr. Strange’sin yaratsana hemen bir portal. Saniyeler içinde hepiniz Dünya da olabilirsiniz ya da Titan’da.

Bir de Thor ve çekici var… Thor’un 1. filminde Odin, Thor’a gücünü veren şeyin aslında çekiç olmadığını, çekicin sadece bir araç olduğunu söylemişti. Ama ne hikmetse bu unutuldu ve Avengers: Infinity War’un yarısı Thor’a yeni bir çekiç bulmakla geçti. Ha ayrıca Thor’un ilk çekicinin Hela tarafından kolayca parçalanmasından sonra ilk çekicinin yapıldığı yerde aynı adamca yapılan yeni çekici nasıl oluyor da Thanos’u az daha öldürebiliyor çözemedik.

Ruh Taşı’nın önemi de hiç anlatılmıyor. Sadece diğer taşlardan farklı olduğu söyleniyor. Yani gerçekliği değiştirmekte sorun yok, istediğin anda uzayın bir köşesinden diğerine gitmekte sorun yok, gücünü sonsuzca arttırmakta da sorun yok, geçmişe gidip gelmekte ve onu değiştirmekte de sorun yok, keza insanların aklını kontrol etmekte de ama galaksideki hayatları kontrol etmeye gelince işte orada sıkıntı var. İşte tam oraya bir çizgi çekilmiş. Ama neden?!

 

Güç Taşı’nın verdiği kuvveti herkes biliyordur artık ama ne hikmetse Titan’daki savaş sırasında Tony’nin kalkanı güç taşının enerjisine dayanabiliyor. Demek ki o kadar da “Güç”lü bir taş değilmiş…

Filmin sonu ise bu iki filmi aynı kefeye koyacağımızı hiç düşünmemiştik ama Twilight serisinin sonu gibi. Tüm sevdiğimiz karakterler ölüyor ama hayır! Bekleyin. Filmin sonunda aslında hepsi hayatta çıkıyor. Bu filme ise hepsi hayatta çıkmasa bile hayata geri dönecekleri kesin. Yani boş yere dramatik bir sahne yaşamış olduk.

Bunlara rağmen Avengers: Infinity War 2018’in en beğenilen 10 filminde 1. sırada yer alıyor. Tabi ki bizlerde kendisini severek izledik ama bu hatasız olduğu anlamına gelmiyor. Peki sizler ne düşünüyorsunuz? Unuttuğumuz hatalar ve mı? Veya abarttığımız yerler? Bizlerle fikirlerinizi paylaşmayı unutmayın.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
40314

2 YORUMLAR

  1. Üzerinde uğraşılmış emeğiniz takdire şayan ama olması için çok uğraşmışsınız bazı şeylerin nedenleri neredeyse bariz ve cevabı verilecek şeyler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here