Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Ryan Murphy, 2000’lerde televizyon sektörüne yön veren birkaç isimden biri. Geçen aylarda bol sıfırlı bir anlaşma imzalayıp uzun süredir konsept diziler ürettiği Fox‘la yaptığı anlaşmayı bitirerek Netflix’e transfer olması da bunun en büyük kanıtlarından biri oldu. Murphy’nin ismini duyuran, kariyerindeki sıçrama tahtası olan işi 2003-2010 yılları arasında yayınlanan kült dizi Nip/Tuck’tı. 2 estetik cerrahın ilginç hikayesini anlatan dizi etrafında sadık bir hayran kitlesi toplamayı başardı.

Ä°lgili resim

Böylece ismini sektöre duyuran Ryan Murphy, kariyerini belli bir temayı kullanan antolojik dizilere adadı. Glee, American Horror Story, American Crime Story bu diziler arasında sayılabilir. Bu yazının konusu ise; 2017’de yayın hayatına başlayan, her sezonunda tarihin önemli düşmanlıklarını konu eden Murphy’nin henüz ilk sezonu seyircilerle buluşan dizisi: Feud.

Dizinin ilk sezonunda sinema tarihinin en büyük düşmanlıklarından biri olan Bette Davis (Susan Sarandon) ve Joan Crawford’un (Jessica Lange) ezeli çekişmesi konu ediliyor. Bunun yanı sıra; Hollywood’un 2000’lerde de değişmeyen erkek egemen yapısı eleştiriliyor, orta yaşın üstündeki kadın oyuncuların sektörün dışına itilmeleri vb. konular da dizide detaylı olarak işleniyor. Ve aslında birbirinden pek çok açıdan farklı görülen iki düşman kadının aslında birbirlerine sanıldığından daha çok benzedikleri açığa çıkarılıyor. Bu düşmanlığın aslında büyük oranda; yönetmenler, yapımcılar, medya tarafından yaratıldığı da vurgulanıyor filmde. Zaten nihayetinde her ikisi de sektör tarafından acımasızca tükürülüp eski şaşaalarından uzak bir şekilde hayata veda ediyorlar.

feud ile ilgili görsel sonucuDizinin konusunu biraz daha açmak gerekirse; emektar aktrisler Bette Davis ve Joan Crawford, gençliklerinde sinemada fırtınalar estirdikleri günlerin özlemiyle yaşamaktadırlar. Davis, bir tiyatro oyununda ufak bir rol oynayarak topladığı alkışlarla mutlu olmaktadır, Crawford ise umutsuzca onu eski popülerliğine taşıyacak bir rol beklemektedir. Joan Crawford, ilgisini çeken ve onu yeniden parlatacağını düşündüğü “What Ever Happened to Baby Jane?” kitabının filme çekilmesi için, yönetmen Robert Aldrich (Alfred Molina) ve Warner Bros stüdyosunun sahibi Jack Warner’a (Stanley Tucci) gider. Filmin diğer başrolü de, dikkat çekmek ve filmin reklamının yapılması için Crawford’un düşmanı olan Bette Davis’e verilir.

Filmde birbirlerine düşman olan iki kardeşi canlandıran oyuncuların, geçmişlerinden gelen husumetleri çekim sürecine de yansır: filmde tekerlekli sandalyeye mahkum olan kardeşi canlandıran Joan Crawford’un, Bette Davis tarafından taşınacağı bir sahneden önce cebine ağırlık yapması için taşlar doldurması, Crawford’un ölmüş olan kocasının eski Pepsi CEO’su olmasına istinaden Davis’in film setine bir Coca Cola makinesi koydurması, bir kavga sahnesinde Davis’in Crawford’u büyük bir düşmanlık duygusuyla, adeta rolden çıkarak fena halde dövmesi…

8 bölümlük dizide, sadece bu düşmanlığın arka planı anlatılmıyor. Bunun yanı sıra; aktrislerin çocuklarıyla yaşadıkları sorunlara ve filmin yönetmeni Robert Aldrich’in düşüşe geçen kariyerini toparlamaya çalışırken, karısıyla yaşadığı çatışmalara da hakim olabiliyoruz. Dizide aslında iki aktrisin rekabetinden daha çok oyuncusuyla, yönetmeniyle, yapımcısıyla vs. dönemin Hollywood’unun portresinin çizildiği söylenebilir.

feud ile ilgili görsel sonucu

Anlattığı konusuyla, başta Jessica Lange ve Susan Sarandon olmak üzere başarılı oyuncu performanslarıyla ve dönemin atmosferini kusursuz şekilde yansıtmasıyla kıymetlenen bir dizi, ”Feud: Bette and Joan”.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here