İnsanlar Feng Shui ile konuştuğunda ve evlerinin doğru dengeye veya Chi‘ye sahip olduğundan emin olmaya çalışırken, bunun ne anlama geldiğini biliyor muyuz? Feng Shui, Çin’de 3.000 yıldan daha önce geliştirilen eski bir sanat ve bilimdir. “Feng” kelimesinin gerçek çevirisi rüzgar anlamına gelir ve “shui” su demektir. Çin kültüründe, rüzgâr ve suyun her ikisi de iyi sağlıkla ilişkilidir. Böylece, Feng Shui, iyi şans anlamına gelir. Taocu vizyon ve doğa anlayışına dayanarak, toprağın canlı ve enerji dolu olduğu fikrine Chi denir.

Feng Shui, aslında insanların ve çevrelerinin etkileşimidir. Özel yaşam iyileştirmeleri sağlamak için bu etkileşimli enerjileri etkilemenizi sağlar. Bu etki, çevrenizi doğal enerji akışı prensiplerine uygun şekilde konumlandırarak veya tasarlayarak kazanılır. Feng Shui, içinde yaşayanlar için sağlık ve iyi şans sağlamak için verilen herhangi bir alandaki enerjilerin nasıl dengeleneceğini ortaya koymaktadır. Mekânsal düzenleme ve yönlendirme ile ilgili bu yasalar, insanlar bina tasarlarken, mobilya ve mülkleri ve hatta vücutları yerleştirirken dikkate alınır. Bu ögelere bakmanın benzersiz bir yolunu sunar ve ortamınıza denge, rahatlık ve uyum sağlar.

 

Feng Shui Elemanları

Feng Shui’nin beş önemli unsuru; ahşap, metal, toprak, su ve ateş.

Ahşap

Büyüme ve zindeliği sembolize eder. Alanınıza ahşap eşya koymak, kişisel gelişiminize yardımcı olur. Bitkiler ve ahşap mobilyalar bu ögeyi eklemek için kolay yollardır.

Metal

Mantığı ve zekayı sembolize eder. Bilgi ve zihinsel keskinliği destekler. Metal çerçeveler veya heykeller ile bu ögeyi mekânınıza ekleyin.

Dünya

Dengeyi sembolize eder. Evinizin topraklanmasına ve dengelenmesine yardımcı olur. Dünyayı eve uygulamak için toprak elementini kullanabilirsiniz. Örneğin toprak elementini içine taş, kristal ve manzara görüntüsü ile getirin.

Su

Bilgeliği ve dinginliği sembolize eder. Netlik ve rahatlama ile yardımcı olur. Aynalar, yansıtıcı yüzeyler ve akvaryumlar, su elementini mekânınıza eklemenin bir yoludur.

Ateş

Tutku ve enerjiyi sembolize eder. Dönüşüm, genişleme ve oynaklığı temsil eder. Ateşle alanınızı geliştirmek için mumlar ve kırmızı cisimler kullanın.

 

The Bagua Haritası

Feng Shui ev tasarımında en yaygın kullanılan araç bagua haritasıdır. Bagua haritası, belirli bir alandaki enerjiyi analiz etmeye yardımcı olur ve akışı geliştirmek için boşluğa hangi unsurları getireceğini önerir. Bagua haritası üzerindeki dokuz kadranın her biri, dekorunuza bilgi vermenize yardımcı olacak bir unsur ve renge sahiptir. Dokuz kadran servet, şöhret, aşk, aile, sağlık, çocuklar, bilgelik, kariyer ve yararlı kişilerdir.

Haritanın batı yorumunu gösteriyorum, ancak geleneksel bir harita da var. Geleneksel harita, Feng Shui’ye yeni başlayanlar için gezinmeyi biraz daha zorlaştıran pusula yönü ile tanımlanır. Pusula kullanmaktan kaçınmayı tercih ediyorsanız, batı sürümüne bağlı kalın ve kat planınızı bir ızgaraya bölün.

Western Bagua Haritası Nasıl Kullanılır?

Eğer Feng Shui’de yeniyseniz, bagua haritasını uygulamanın en basit yolu, onu yer planınıza yerleştirmektir. Basitçe yer planınızı çizin ve üzerine dokuz çeyreklik bagua haritasını yerleştirin. Giriş kapısı güneye bakmalı ve alttaki üç kareden biri ile hizalanmalıdır.

İnsanların Feng Shui’yi bir ev veya apartman dairesine çevirmeleri yaygın olsa da, bagua haritasını istediğiniz kadar büyük veya küçük bir alanda kullanabilirsiniz.

Genel Feng Shui Dekorasyon İpuçları
  1. Ön kapınızla ilgili iyi bir izlenim bırakın. Evinize enerji çekmek için sıcak bir ön kapıya ihtiyacınız vardır.
  2. Dağınıklığı temizleyin. Çok fazla karışıklık, enerjinin akmasını önler ve aynı zamanda beyninizi sarsar. Temiz bir alan nefes almak ve başınızı temizlemek için yer sağlar.
  3. Kristalleri kullanın. Aşk için kuvars, şifa ve zenginlik için sitmalin ya da sitrin kullanın.
  4. Hava ve ışığın içeri girebileceğinden emin olun. Hava, Feng Shui’nin anlamını oluşturan kilit bir bileşen olduğundan, içeri girmesine izin verilmelidir. Doğal ışık ve havanın bu kombinasyonu iyi bir enerji ve gençleşme getirecektir.
  5. Yatak ve masayı kapılara doğru yerleştirin. Girişe bakmak gücü arttırır ve kırılganlığı en aza indirir.
  6. Doğal bir öge ekleyin. Her odayı bir ev bitkisi ile dekore edin. Sadece enerjiyi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda sağlığı arttırır ve havayı doğal olarak temizler.

Feng Shui kullanarak nesnelerinizin alanlarınıza yerleştirilmesinin, sevgi ve ilişkiler, kariyer ve refah dahil olmak üzere çeşitli yaşam alanlarına nasıl etki edebileceğini öğrenebiliriz. Feng Shui; uyumlu bir enerji dengesi sağlamanın, içinde yaşayan veya bu alanda yaşayan herkese iyi şans getirmede yardımcı olabileceğini bizlere öğretir.

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here