Brighton Üniversitesi‘nde tasarım bölümünü okuyan Laila Laurel‘in tasarladığı sandalye, bazıları tarafından “kadınların sık sık maruz kaldığı bir cinsiyetçilik formuna yaptığı gönderme” nedeniyle övgü alırken bazı erkeklerin de oldukça tepkisini çekti.

Tasarımcının erkek sandalyesi, üçgen şeklinde ve dizleri birleştirmeye zorluyor. Aynı tasarımın bir de kadın versiyonu var. Bu sandalye ise ek olarak yerleştirilen bir parça vasıtasıyla dizlerin birleşmesini engelliyor ve kadınları “yayılarak‘ oturmaya zorluyor.

Tasarımcının bitirme tezi olarak tasarladığı “Erkeklerin Yayılma Sorununa Bir Çözüm” başlıklı sandalye projesi için, “Projem çok ciddiye alınmamalı. Ama kadınların gündelik yaşamlarında karşılaştıkları bir soruna eğlenceli ama bir o kadar da gerçekçi bir yaklaşım getirmek istedim” diye belirtiyor.

Laurel, dördüncü dalga feminizm konseptine ait olan sandalye tasarımında, İngiliz feminist yazar Laura Bates tarafından başlatılan ve kadınların sosyal medyada maruz kaldıkları cinsiyetçilik örneklerini paylaştığı “Everyday Sexism Project” (Gündelik Cinsiyetçilik Projesi) isimli platformdan esinlendiğini belirtiyor.

Dünyanın her yerindeki kadınların kendi alanlarını ihlal eden erkeklere ilişkin mücadelelerini ve hayal kırıklıklarını okudum. Bu tasarım sayesinde kadınların erkeklerle ilişkilerinde kullandıkları alanı düşünmeye teşvik etmenin çok güçlü bir yolu olacağı kanısındayım, çünkü bu çok içsel ve büyük bir mesele fakat her zaman düşünülmeyen bir konu. Cinsiyet eşitliğini sağlamak için cinsiyetçiliğin birçok farklı yönünü göz önünde bulundurmak zorunludur ve bu yüzden oturma çevresinde siyasi cinsiyetçilik sorunları keşfetmeye çalışmanın ilginç olacağını düşündüm.” diye belirtiyor.

Laurel, tasarımıyla lüks oteller zinciri Belmond tarafından verilen genç yetenek ödülüne layık görüldü. Bu ödülün tasarım dünyasında büyük saygınlığı var. Ödül Komitesi, “Laurel’ın cesur, amaç odaklı tasarımı; tasarımın alan, kişi davranışları ve günümüzün sosyal meselelerindeki rolüne dair sorgulayıcı bir bakışı temsil ediyor” diyor.

Fakat işin rengi sosyal medyada çok daha farklı bir boyutta değerlendirilirken, birçok erkek kullanıcı tarafından ‘boş bir uğraş‘ denildi. Bir Instagram kullanıcısı “Olmayan bir sorunu çözdüğünüz için tebrikler” dedi. Laurel’in diğer tasarımlarına buradan  ulaşabilirsiniz.

Bakalım sizler nasıl yorumlayacaksınız!

Kaynak: 1, 2, 3, 4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here