Fiona Apple Maggart, 13 Eylül 1977 tarihinde New York City’de dünyaya geldi. Sanatçı, müzik sektöründe “Fiona Apple” ismi ile bilinmekte. Dansçı ve şarkıcı olan Diana McAfee ve televizyon, sinema oyuncusu Brandon Maggart’ın öz kızlarıdır. Ailesinin sektördeki aktif durumundan dolayı Fiona, müzikle erken yaşta tanışmış ve henüz 8 yaşındayken piyano eğitimi almaya başlamıştır. 12 yaşında uğradığı tecavüzden dolayı geçirdiği travmalar ise onu şarkı sözü yazmaya itmiştir.

23 Temmuz 1996 tarihinde, içerisinde 10 parça bulunan ilk albümü ”Tidal”ı piyasa çıkarmış ve albüm 3 milyondan fazla bir satış rakamına ulaşmıştır.

Piyasaya çıktığı ilk zamanlar sürekli küfür etmesi ve röportajları sırasında sık sık ağlıyor olması onu bulunduğu sektörde sorunlu, küçük bir kız çocuğu olarak hafızalarda yer etmesine neden olmuştur. 1997 MTV Müzik Ödülleri Töreni’nde Yılın En İyi Yeni Sanatçısı ödülüne layık görülmeyi de başarmıştır. Ödülünü alırken yapmış olduğu konuşması birçok kişi tarafından tepki almış ve onun müzik piyasasında sivrilmesine sebep olmuştur.

1999 yılında Fiona Apple “When the Pawn” isimli 2. albümünü çıkardı. Albümün tam adı ise 90 kelimelik bir şiirdi. Albüm Jon Brion tarafından arenje edildi. Bu uzunlukta bir albüm ismi kullanmasına izin verilmeyince albüm “When the Pawn” olarak piyasaya sürüldü. Bu albüm yarım milyondan fazla sattı ve albüm Apple’ın ününe ün kattı.

2000’li yıllarda yapmış olduğu bir röportaj yüzünden o dönemin standartlaşmış ve sıradanlaşmış sanatçıları ile münakaşalar yaşadı ama buna rağmen söz yazarlığını ve savunduğu fikirleri bırakmadı. İşte o röportajdan kısa bir alıntı

Pop müzikte uyuz olabileceğim pek çok öge var ama pop müzik beni kızdırmıyor, çünkü ondan hoşlanmıyorum. Hoşlanmadığım bir şey beni neden kızdırsın ki? Beni esas ilgilendiren şey şu: Şarkı bestelemek, söz yazmak, bunlar gerçekten bana çok şey ifade ediyor. Başkalarının şarkılarını okuyan insanlar istedikleri kadar iyi bir sese sahip olsunlar. Eğer kendi besteni yapamıyorsan orada şarkıcı sıfatıyla işin ne?

Genellikle şarkılarında Femme fatale havası estiren Fiona, beklenmeyen bir şey yapmış, kırılma noktasını çocukluğunda geçirmiş olduğu travmaları ve hayat hikayesini “Sullen Girl” isimli parçasında anlatmıştır.

Apple, 2005 yılında “Extraodinary Machine” isimli 3. albümünü çıkardı. Albüm Mike Elizondo tarafından üretildi. Extraodinary Machine, yılın sonunda en iyilerin arasında yerini buldu.

Ek olarak Fiona Apple, “The Night Before Christmas” filminin soundtrack’i olan Sally Songs isimli parçayı da yazmıştır.

“Eğer ilişki tarihimde bir başarıya sahip olsaydım o da şu olurdu; İnsanlar benim müziğimi dinledikçe ben onlarla birlikte ve onlarda benimle olacaklar sonsuza dek ve bundan tamamen mutluyum”.

Grammy ödüllü başarılı müzisyen, 2012 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Texas eyaletinde turne için bulunduğu sıralar üzerinde yüksek miktarda uyuşturucu ve haşhaş bulundurmaktan göz altına alındı. Belli bir kefalet ödeyerek serbest bırakılan Fiona Apple sonrasında uzun süre sessiz kaldı. Yaşanmış olan bu talihsiz olaydan sonra da tedavi gördü.

60’lı yılların popüler müzik grubu olan The Beatles‘ın Across The Universe isimli parçasını coverladı. Yapmış olduğu başarılı birçok cover onun piyasada unutulmamasını sağladı.

İşte Fiona Apple’ın 1996 yılına damga vurmuş Tidal albümünden hafızalara kazınan “Criminal” isimli parçası.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here