Gentile Bellini, 1430’da, Venedik’in en tanınmış sanatçı ailelerinden Bellini ailesinde doğmuştur. Babası Jacopo Bellini ve kardeşi Giovanni Bellini de o dönemin ünlü ressamlarındandır. Venedik resim sanatının temel karakterinin oluşmasında Bellini ailesinin büyük katkısı vardır. Venedik resmini 15. yüzyılın ikinci yarısına kadar en üst seviyeye taşımışlardır.

Gentile Bellini’ye ait portre

Gentile Bellini Döneminde Osmanlı-Venedik İlişkisi

1453 yılında İstanbul’un fethi ile Bizans İmparatorluğu’nun ortadan kalkması Venedik ve Bizans arasındaki yüklü ve ayrıcalıklı ticari ilişkilerin yok olmasına sebep olmuş, Venedik’i mali açıdan zor durumda bırakmıştır. Doğu Akdeniz ticaretindeki kayıplarını önlemek için Venedik, Osmanlı ile ilişkilerini geliştirmeye çalışmış ve sonunda “kapitülasyonlar” olarak adlandırılan belirli ticari imtiyazlara sahip olmayı başarmışlardır.

San Marco Meydanı’nda Tören

Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet, bu anlaşmalar sırasında Venedik’ten başarılı bir ressamın Osmanlı’ya gönderilmesini de talep etmişti. Bu talebin üzerine dönemin güçlü ismi Gentile Bellini 1479 yılında Venedik Cumhuriyeti tarafından Osmanlı İmparatorluğu’na hem bir sanatçı, hem de bir kültür ve iyi niyet elçisi olarak gönderilmişti.

Kıbrıs Kraliçesinin Portresi

 

Gentile Bellini
Seated Scribe (Oturan Katip), 1479–81, Isabella Stewart Gardner Müzesi, Boston’da sergilenmektedir.

Gentile Bellini’nin Fatih tablosu en önemli tablolarından biridir. Eserde Sultan süslü bir kemerin içinde kürklü kaftanı ve sarığı ile bir büst olarak oturtulmuştur. Kemeri taşıyan mermer taban, zengin ve süslü işlemelere sahip bir kumaş ile örtülerek görsel içerik güçlendirilmiş ve padişahın gücü vurgulanmıştır.

Padişahın giysileri, kürkü ve sarığındaki kumaş ayrıntıları Venedik rönesansının incelikli tarzı ile ayrıntılı biçimde vurgulanmıştır. Eserin köşelerindeki üçlü taç simgeleri yine Gentile Bellini tarafından daha önceden Fatih için tasarlanmış bronz madalyonların tasarımından alınmıştır. Üçlü tacın sebebi Osmanlı’nın Yunanistan, Karadeniz ve Asya topraklarındaki hakimiyetini vurgulamaktır. Portrenin özellikle yüzünde uygulanmış keskin görünüm, yaşlanmış yüze rağmen İstanbul’u fethetmiş güçlü padişah canlılığını da vurgular. Fatih Sultan Mehmet portre yapıldıktan bir yıl sonra ölmüştür.

Özellikle Fatih Sultan Mehmet’in giysi ve yüz çevresinde olmakla beraber zamanla resim üzerinden tekrar boyamalar yapılmıştır.

Gentile Bellini, 23 Şubat 1507 yılında Venedik’te ölmüştür.

Gentile Bellini, Miracle of the Cross at the Bridge of San Lorenzo

Kaynak : 1,2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here