Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Almanya’da yaşayan Türk yönetmen Fatih Akın, 20 Temmuz’da Instagram hesabından yaptığı paylaşım ile yeni bir proje üzerinde çalıştığı müjdesini verdi.

Son olarak Kesik filmiyle Ermeni Soykırımı’na odaklanan Fatih Akın yeni projesinde ise YPG ve IŞİD arasındaki mücadeleye odaklanacağı sinyallerini verdi.

“Yeni proje” ve “direniş” etiketleriyle yaptığı paylaşımında “IŞID’i ez.” “Özgürlük savaşçıları YPG ve YPJ’yi destekle.” “Rojava’daki demokratik devrimi savun.” ifadeleri yer alıyor.

Akın’ın bir süre sonra yorumlara kapattığı Instagram paylaşımı şu şekilde:

1973’te Hamburg’da dünyaya gelen Fatih Akın’ın sanata ilgisi küçük yaşlarda başladı. Kariyerine çektiği kısa filmlerle başlayan Akın’ın ilk çalışması O Sensin! oldu. Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitimine devam ettiği yıllarda ilk uzun metraj filmi Kısa ve Acısız’ı çekti. Başrollerinde Sibel Kekilli, Birol Ünel ve Güven Kıraç’ın bulunduğu Duvara Karşı filmi uluslararası alanda oldukça dikkat çekti ve aralarında en iyi film dalında Altın Ayı’nın da bulunduğu birçok ödüle layık görüldü.

2005 yılında “Aşık olduğum şehir” diyerek tanımladığı İstanbul’u, İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek filminde müzik ekseninde anlattı. Akın, bu belgeselde İstanbul’u Sezen Aksu’dan Orhan Gencebay’a birçok sanatçı eşliğinde yansıttı. Aynı yıl Kebab Connection adlı filmin de senaristliğini üstlendi ve Cannes Film Festivali’nde Salma Hayek, Emir Kusturica ve Javier Bardem’le birlikte jüri olarak görev aldı.

İlerleyen yıllarda Yaşamın Kıyısında, Seni Seviyorum New York, Aşka Ruhunu Kat, Elveda Berlin gibi filmleriyle de dikkatleri üzerine çekmeye devam eden Akın’ın filmlerinde öteki olarak görülen ve çeşitli kimlik bunalımları yaşayan bireyler, etnik azınlıklar ve iletişim baskısı altındaki aileler sıklıkla görülebilir.

Kesik filmi sonrası verdiği bir röportajda anlaşılmadığını ve işini boksa benzeterek önceleri çok şımartılıp şimdi yumruk yediğini dile getiren Fatih Akın, birçok sinema eleştirmeni tarafından da duraklama döneminde görülüyor.

Fatih Akın’ın yeni projelerini ve kendi tabiriyle bu boks maçında sıradaki yumruğu atıp atamayacağını merakla takip ediyoruz!

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here