“Beautiful Tango, take me by the hand 
Beautiful Tango, until you make me dance”

Caz; yıllardır süregelen bir gelenek olmasına rağmen diğer müzik türlerine göre maalesef hep daha az ilgiyle karşı karşıya kalmış, müziğin en nadide, en eşsiz türlerinden biridir. Ortaya çıkış hikayesi ise onu yine diğer bütün türlerden ayırıyor. Caz, müzikle bir başkaldırıdır, bir direniş ve belki de özüne yeniden dönüş demektir. Yaklaşık 1880’li yıllarda ortaya çıkan bu tür, özgün müziğe ulaşmak üzerine ortaya çıkmış melodiler bütünüdür. Bir diğer çıkış sebebi ise toplum tarafından dışlanan Amerikalıların bu ayrımcılığa bir son vermek istemesiyle gerçekleşmiştir. Yani bu müziğimizin arkasında bir gaye gizliydi ve bu gayeyi bize bir kadın öyle güzel anlatıyor ki ona kulak vermeden geçemeyiz.

Hindi Zahra, caz müziğin yeryüzünde bilinen en büyük kadın vokallerinden biri olarak görülmektedir. O hayatını müziğine adayan ve bu emeğinin karşılığını alabilen nadir isimlerden biridir üstelik. Onun dünyevi yolculuğu ise 1979 yılında Fas’ta başlamıştır. 15 yaşına kadar burada sürdürdüğü hayatını Fransa’da devam ettirmek gibi radikal bir değişiklik yaparak Paris’e taşınmıştır. Bambaşka bir ülkede yabancılık çektiği sıralarda neye sarıldığı gün gibi ortada sanıyoruz ki. Tabii ki, müziğine. O yıllarda kendi kendine değişik enstrümanlar çalmayı öğrenen Zahra, daha sonra bu işe hepten gönül vermiştir. Birçok bestesi bulunan sanatçı şarkılarını sadece İngilizce olarak değil, anne kökenleri sayesinde Berberi dilinde de büyük bir ustalıkla dile getirmiştir. O dünyanın ortak mirasları arasından yükselen bir ses, bulunmaz bir nimet adeta!

İlk albümü olan “Handmade” tüm bu müziğindeki ve benliğindeki karışımların ortak bir çalışması olmuş ve biz sevenlerinin önüne 2010 yılında çıkmıştır. Albümdeki “Beautiful Tango” isimli şarkısıyla dilden dile dolaşmış, ünü Fas’ı, Fransa’yı aşmış ve etkisi altına ülkemizi de almıştır. O günden beri de sık sık ziyaretçimiz haline gelmiştir. Ne yapalım güzel bir ses gördük mü dayanamayız, nerede görsek arar buluruz izini. Ülkemizle bağlantısı bununla da sınırlı değil üstelik. Usta yönetmen Fatih Akın imzalıThe Cut filminde de sesini bize duyurmaktan hiç geri kalmaz, “Jan”  isimli parçayı seslendirerek filmi bizim için daha da özel bir hale getirir. O, elini değdirdiği her işi güzelleştiriyor anlayacağınız. Biz de onun elinden, kaleminden ve sesinden çıkan parçalara bir kulak verelim dedik. Geleneksel, kendine has, eşsiz bir ses dinlemeye hazır mısınız? İşte sizin için seçtiğimiz birbirinden güzel Hindi Zahra şarkıları. İki farklı şehir, bir kadın ve caz… Şimdi bu üçüyle baş başa kalma zamanı. Keyifli dinlemeler!

1) La Luna

2) The Man I Love

“Some day he’ll come along, the man I love
And he’ll be big and strong, the man I love”

3) Un Jour

4) Jan

5) The Blues

“The blues is gone
Gone away from me
And it took so long
Before I could breathe”

6) Silence

“My heart started
And never wanna stop again
You are my homeland
And my sunlight”

7) Musee Picasso

8) Fascination

“All that fascination, all that fascination baby 
All that fascination, all that, all
Oh I will run a million miles”

9) Imik Si Mik

10) Can We Dance

“Can we dance again
And go all the way
Can we move again
To the place we used to go”

Kaynak 1, 2, 3, 4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here