Genelde çocukların daha çok görüp etkilendikleri kabusların dünya mitolojisinde farklı farklı mitolojik karakterlerle açıklaması vardır. Bu karakterlerin birkaç tanesini önceki yazımızda açıklamıştık, bu yazımızda da yine dünyanın farklı yerlerinden mit haline gelmiş kabuslara neden olduğu düşünülen farklı karakterlerden bahsedeceğiz.

Mare – Cermen Mitolojisi

Bu ruh gerçekmiş gibi algılanan, insanlar uyurken göğüslerine çöken ve nefes almalarını zorlaştırıp onları kabus görmeye zorlayan karabasanlardır. Hatta Alman kültüründe sırf bu ruhtan korunmak için dua bile yazılmıştır. Korku, ölüm, kötülük anlamlarına gelen mare, kabuslara neden olmaları sonucunda psikolojik bozukluklar ortaya çıkaran kötücül varlıklardır.

Sandman – İskandinav Mitolojisi

Geceleri çocukların gözlerine kum gibi sihirli bir toz atarak onların uyumalarını sağlayan bu karakter, eğer çocuklar uyumazsa gözlerini bile çalabiliyormuş, hatta çocukların bu düşen gözlerini kendi çocuklarını beslemek için yaşadığı yere yani aydaki yuvasına götürüyormuş. Ayrıca fantezi yazarı Neil Gaiman, Vertigo Comics için The Sandman adlı 75 bölümlük Rüyaların dünyasını yöneten Endless ailesinden Dream’in hikayesini anlatan bir çizgi roman serisi yazmıştır.

Caer Ibormeith – Kelt Mitolojisi

Şekil değiştirebilen ve genelde kuğuların şekline girebildiği söylenen bu mitolojik karakter bir rüya tanrıçasıdır. Caer Ibormeith Prens Ethal Anbuail’in kızıdır. Kelt mitolojisinde gençliğin, aşkın, şiirin tanrısı olan Aengus’un gördüğü bir yıldan uzun süren bir rüyasında, Caer’ı yatağının başında çok tatlı bir şarkı söylerken görür, onun güzelliğine hemen aşık olur ve ona uzanmaya çalıştığında kız ortadan kaybolur.  Ertesi gün rüyasında yine aynı güzel kadını gördü, bu defa ona bütün krallıkları uyutmayacak kadar tatlı bir şarkı söylüyordu. Aşkından hastalanıp bir yıl bir gün boyunca yataklara düştü, kimseyi görmeyi kabul etmedi. Bu nedenle tüm dünyada köşe bucak rüya kızını arama kararı aldı. Bir göle gittiğinde yüz elli kadar güzel kızın arasında rüyalarının kadınını gördü. Sonradan öğrendi ki adı Caer Ibormeith’ti. Aengus her şeyi göze almış bir şekilde bir sabah tekrar göle gitti. Bu defa gölde yıkanan yüz elli kız yerine yüz elli kuğu gördü. Hangisinin rüyalarının kızı olduğunu anlayamayacağını düşünüp paniğe kapıldı, hepsi birbirine benziyordu. Belirsizlikle titreyip gözlerini kapadığında bir şarkı duydu, rüyalarındaki şarkıydı bu. Caer Ibormeth rüya tanrıçası olarak bilindiği için kabuslara da neden olabildiği söylenir.

Ogun Oru – Nijerya Mitolojisi

Gece cadısı veya yaşlı cadı, Nijeryalılar tarafından uyku felci olgusunu açıklamak için kullanılan doğaüstü bir yaratığa verilen addır. Kişi, doğaüstü kötü bir yaratığı sanki göğsünde ya da yatağının dibinde oturuyormuş gibi hareketsiz duruyor şekilde görür ve bu varlığı hisseder. “Night-mare” veya “nightmare” kelimesi, bu mitolojik karakterin modern, daha genel anlamını edinmeden önce bu olayı tanımlamak için kullanılmıştır. Bu karakter, Afrika topluluklarında ‘peşindeki şeytan’ olarak bilinir.

The Old Hag – İngiliz Mitolojisi

İngilizlerdeki algıya göre de uyku felcine neden olan mitolojik bir karakter vardır o da the old hagdir yani yaşlı cadı. Bu da tıpkı karabasan gibi uyuyanların göğüslerine oturup, onların nefes almasında güçlük çektirir ve kabuslar görmelerine neden olur. Bu mitolojik karakterin uğradığı kurbanlar uyandıkları zaman hem nefes alamazlar hem de kısa bir süreliğine kıpırdayamazlar. Tıpta uyku felci olarak geçen bu olaya İngiliz kültüründe de the old hag sebep olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here