Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

Farklı coğrafyalara ve kültürlere ait -Türk, Kürt, İranlı ve Azerbaycan Türkü- müzisyenlerin bir araya gelerek oluşumuna imza attıkları “No Land” isimli müzik topluluğu doğu ve batı müziğini harmanlayarak, yeni tatlar arayan müzikseverlerin mutlaka uğraması gereken bir lezzet durağıdır. Grup üyelerinin kendilerine “yersiz, yurtsuz” anlamlarına gelen “No Land” ifadesini yakıştırmasının temelinde ise toplulukta yer alan müzisyenlerin çoğunluğunun gurbette yaşaması yer alıyor. Şarkılarda dil olarak Türkçeyi ve Azerbaycan Türkçesini tercih eden No Land, timsal olarak ise karşımızda dinozor ile beliriyor.

“Rüyama gir hasret giderelim
Sen orada ben burada
Aramızda Di-no-zor…”
Çizim: Çağatay Vural, Renklendirme: Onur Karagöz

2012 yılında Sahand LesaniKamil Hajiyev ve Mehmet Akif Ersoy isimli müzisyenler tarafından kurulan No Land’in kadrosuna yaklaşık bir yıllık bir zaman diliminin ardından Can Kalyoncu, Yağız Nevzat İpek, Hazal Akkerman, Oğuzcan Bilgin ve Çağatay Vural dahil olmuştur. Grup üyeleri her ne kadar icra etmiş oldukları müziği herhangi bir tür ile adlandırarak sınırlandırmak istemese de No Land’ı genel itibariyle caz, alternatif ve etnik müzik kavramları ile kategorileştirmek mümkün.

Fotoğraf: Minoo Maleki

2014 yılında “Sofar (Songs From a Room, Odadan Şarkılar) isimli evrensel müzik projesinin İstanbul ayağının konuğu olan No Land söz ve müziği tamamen grup üyelerine ait olan “Yüzerdik” isimli şarkının canlı performansını sergileyerek Sofar ile tanınmışlık seviyesini bir üst katmana taşımıştır.

Hâlihazırda “Pusulası Kaybolmuş” adlı yeni bir albüm üzerine çalışmalarını sürdüren No Land’ın bununla birlikte diskografisinde belirli aralıklarla -2013 ve 2014 yıllarında- “Üzümə Bax” ve “İstanbul” isimleriyle çıkarmış oldukları tekliler ve 2016 yılında “Aramızda” ismiyle yayınladıkları bir albüm bulunmaktadır.

“Üzüme bax, seni çağırır gözlerim
Görsem seni, eşitsem terk etdiyim o sözleri
Gelen gedir geden qalır, heyat yene qapanan perde
Baş rolda oynayan insan bu defe
lal-kor-kar, inkarlar, tekrarlar
Yollar artdıqca, yolsuzlaşıram mən
Sordum, sual etdim haqqında gəzmişlərdən
Başdan ayağa bədən kirə dönur
Qelbin saf qismin öyrendim bezmişlerden”

Fotoğraf: Bayaz Alakbarlı

No Land’in yayınlamış olduğu ilk ve tek albüm olma özelliğini taşıyan Aramızda, 10 şarkıdan oluşmaktadır ve 2016 yılında “Dinozor Plak” etiketiyle yayınlanmıştır. Grubun 2013 ve 2016 yılları arasında yapmış olduğu çalışmaları içeren albümde dil olarak Türkçe ve Azerbaycan Türkçesi kullanılmıştır. Ayrıca albüm içerisinde yer alan şarkıların sözlerinin büyük çoğunluğu senarist Vugar Hasani tarafından kaleme alınmıştır.

Çizim: Kübra Gümüşay

Bonus

No Land’in bas gitaristi Çağatay Vural‘ın Ceren Kaan ve İrem Kaan ile birlikte geçtiğimiz ay sonu yayınlamış oldukları “Çay ve Sigara” isimli dinlemekten keyif alacağınız bir şarkı.

Kaynaklar: 1, 2, 3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here