Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Müzik durmadan ileriye doğru giderken onu besleyen akımlara kökten bağlanmış ve değerli tınılar ekleyerek serüvenine devam etmiştir. Minimalizm akımının getirdiği teknoloji ile harmanlanırken sound art (ses sanatı) ürünleri ilerleyen yıllarda kendini göstermiştir. Sizler için bu yazımızda “sound art” kavramını en güzel örnekleriyle inceledik.

Bugün sound art adı altındaki gelişmeler değişik disiplinlerin iç içe girdiği, her çeşit oluşumun akustik, psikoakustik, elektronik, analog-dijital, işitsel teknolojilerle bezenip o anda yaşanan alan içinde sığdırıldığı bir sanat anlayışıdır.

Böylesine harman bir eylem yine doğadaki seslerin aslında hiç özünden kopmadığının resmidir. İnsan bedeninin, aklının, yaşamı sürdüren ruhunun müzikten hiç kopmadığının da mesajını vermektedir.

Middlesex Üniversitesinde yapılan sound art çalışmalarında kolaj, happening* ve akımları köprü vazifesi görmüştür. Çok katmanlı bir yapıyla çağdaş müziğin en can alıcı yönlerinden beslenen sound art, müziksel içeriğin zenginleşerek içinde birçok disiplinin ve katmanın ortak ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer evrenin sırlarını bulmak istiyorsanız enerji, frekans ve titreşim açısından düşünün.

– Nicola Tesla

Video bu sözle başlıyor. Aslında sosyal medyada dönüp durmuş olan bir video olarak daha önce karşınıza çıkmış olması son derece muhtemel. Videonun bu yazıda yer almasının sebebi ise sound art denilen alanın, tınılardaki değişimlerin diğer disiplinler ile aktarıldığı sanat anlayışının kapsamına girmiş olmasıdır. Tesla’nın, çalışmalarını yaparken elektrik akımının açığa çıkan cızırtısını dinlemekten zevk aldığı hakkında söylentiler var. Beynimizde var olan enerjinin küçük bir ampulü yakabilecek enerjiye sahip olması aslında bir şeyleri açıklamaya başlamak için iyi bir nokta.

Sound art denilen alanın tınılardaki değişimlerin diğer disiplinler ile aktarıldığı sanat anlayışı olduğundan bahsettik. Bu insanın bilişsel algılama ve anlamlandırma sürecine de eşlik eden bir sentez. Sesin insan beynindeki müthiş etkisi, onu destekleyen ve ses ile birlikte ilerleyen bir vagon olması trendeki yolculuğu büyülü ve keyifli bir hale sokuyor.

Synthesizer ürünlerinden esinlenerek seslerin somut arayüzünü, masaya konulan fiziksel nesnelerin döndürülerek cihaz üzerinde denetiminin sağlandığını bu videoda görebiliriz. Seslerin kontrolünü somut şekilde gözler önüne seren bu çalışmada, ışık hareketleri ile sesin ilişkisi incelenmektedir. Oluşturulan melodinin bazı açılardan rastgele olduğu bilgisi de izleyenlere sunuluyor, bir ses dalgası ile başlıyor tüm macera.

Renkler ile ses dalgalarının etkileşimi.

Ses ile doğrudan ya da dolaylı bir biçimde hayatın titreşimlerini anlamak son derece kolay. Beyninizin içinde duyduğunuz seslerden tutun da gece vakti arkadaşlarınızla izlediğiniz videolara kadar, yani dışarıda ve içeride sesin sanatını hissetmek için bir çaba sarf etmeye gerek yok. Bu videolar bana yetmedi derseniz bir üst seviye için sizi böyle alalım.

Uygulayıp keyfini çıkartmak istiyorum derseniz Matter adlı uygulamaya göz atabilirsiniz.

Dipnot: *Happening, teatral doğası olup senaryo dahilinde olmadan, doğaçlama yoluyla yapılan bir çeşit sanatsal etkinliktir. Terim olarak ilk defa Allan Kaprow’un “6 Bölümlük 18 Happening” (18 Happenings in 6 Parts) isimli eserinde kullanılmış ve yaygınlaşmıştır.

Kaynak: Nehir Kızılkaya-İnönü Üniversitesi Akademik Bilişim Konferansı Bildirileri

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here