Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Orijinal adıyla La Planète Sauvage, Fransız animasyoncu René Laloux imzalı eşsiz bir başyapıt…
Animasyon tarihinde, Avrupa Çizgi Film sanatının, Walt Disney ile sembolize edilen Amerika Çizgi Filmi’nin ve Miyazaki’li Japon Çizgi Film sanatına başkaldırı niteliğindedir.1973 Cannes Film Festivali’nde Grand Prix ödüllü filmde, ezelden beri her alanda yaşanan iktidar mücadelesini bu kez “cahil” Omslar (Fransızca “homme”s dan gelmekte ve erkek anlamına gelen kelime aynı zamanda insanlığı temsil eder) ile “bilgiyi elinde tutan” Draaglar arasında görüyoruz.

 

René Laloux ve ekibi filmi çekmeye Prag’ da 1968 yılında başlamış ancak aynı yılın sonlarına doğru Rusya, Çekoslovakya’yı işgal ettiği için filmin tamamlanması 1972 yılını bulmuştur. Fransa’dan finansman desteği alan ekip, Rusya’nın işgalindeki Çekoslovakya ve işgal altında bulunan tüm doğu Avrupa halklarının da izlerini kattığı eserde aslında bir distopyanın yıkımını görüyoruz. 72 dakikalık serüven, din bilim çatışmasından, cinselliğe, insanlığa, eğitime, ritüellerden, siyasete değin bir çok konuda bizi sürreal bir şölene taşıyor.Rönesans resim sanatından etkiler barındıran sahneler adeta Salvador Dali’nin fırçasından çıkmış izlemini uyandırıyor.

 

 

Saykodelik teknikleri, bilinçaltına işleyen müzikleri,müthiş detaylar ve göndermeler içeren senaryosuyla bilim kurgu dünyasında farklı bir yere sahip olduğu aşikar.

Fragmanı da şöyle bırakıyoruz:

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here