Amerikan ana akım sineması son on yılda ciddi bir değişim geçirdi. Gişenin yegane hakimi fantastik unsurlar içeren çizgi roman uyarlamaları oldu. Bu durum aksiyon, komedi, korku gibi diğer film türlerinin oyunun dışına atılmasına ve stüdyolar açısından kıymetlerinin azalmasına sebep oldu.

Fakat aksiyon türünün bu durumu diğerlerine göre daha az hasarla karşıladığı söylenebilir. Doğası gereği esnek bir yapıya sahip olan tür zaten çizgi roman uyarlamalarının içinde de kendine yer bulabiliyor. Buna rağmen 1980’li ve 90’lı yıllarda altın çağını yaşayan türe asıl prestijini kazandıran safkan aksiyon yapımları nadiren de olsa ortaya çıkıyor.

Bu süreçte Mad Max: Fury Road, John Wick ve Mission Impossible gibi yapımlar, bilgisayar efektlerinin olabildiğince az kullanıldığı ve gerçeklik hissini seyirciye geçirebilen saf aksiyon bombaları olarak takdir topladılar. 2001 yılında, içinde araba yarışlarının ve güzel kadınların bulunduğu, başrollerinde dönemin öne çıkan genç oyuncuları Paul Walker ve Vin Diesel’in bulunduğu The Fast And the Furious serisi ise bu süreçte kendine farklı bir yol seçti.

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw ile ilgili görsel sonucu

Sektörün en güçlü stüdyolarından Universal’ın kontrolündeki seri, başarılı bir marka yönetimiyle değişen şartlara uyum sağlamayı başardı. Hatta pek az film serisine nasip olacak şekilde yedinci halkasıyla dünya çapında 1,5 milyar dolar hasılat toplamayı başardı. Bunda hiç şüphesiz yapımların başlangıçtaki çizgilerinden uzaklaşarak fantastik eserlerle yarışacak düzeyde aksiyon sahnelerine yer vermeleri de etkiliydi. Bu noktada serinin yukarıda saydığım daha gerçekçi aksiyon filmlerinden daha korkak ve garantici bir yol izlediği söylenebilir.

Bu yazıda, ülkemizde 2 Ağustos’ta vizyona giren serinin spin-off bölümü Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw’u inceleyeceğim. Yönetmenlik koltuğunda John Wick (2014), Atomic Blonde (2017) ve Deadpool 2 (2018) ile tanınan David Leitch oturuyor. Yapımın senaryosu Chris Morgan ve Drew Pearce’ın elinden çıkmış. Oyuncu kadrosunda ise Dwayne Johnson, Jason Statham, Idris Elba, Vanessa Kirby, Helen Mirren ve Eiza González gibi ünlü isimler yer alıyor.

Ajan Hattie, dünyadaki insanların büyük bölümünü yok edebilecek güçteki tehlikeli bir virüsü bulmak için girdiği operasyonda takım arkadaşlarını kaybetmiştir. Kötücül bir şirket tarafından yüksek teknolojiyle güçlendirilmiş süper asker Brixton’a yakalanır ve virüsü ona bırakmamak için kendisine enjekte etmek zorunda kalır. Cinayetle ve köstebeklikle suçlanan Hattie’yi bulmak için dünyanın en iyi ajanlarından ikisi, abisi Shaw ve Hobbs görevlendirilir. Birbirinden hoşlanmayan ikili, Hattie’yi bulmak ve kötü adamları yakalamak için çetin ve zoraki bir maceraya girişirler.

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw ile ilgili görsel sonucu

Hobbs & Shaw, aslına bakılırsa büyük oranda, Fast & Furious setinde Dwayne Johnson ve Vin Diesel arasında yaşanan şiddetli kavgalar ve tartışmalar yüzünden üretilmiş suni bir yan marka. Ne serinin ilk bölümünden beri projenin merkezinde olan Diesel’den ne de aksiyon filmlerinin aranan yıldızı Johnson’dan vazgeçmeyen stüdyo, orijinal serinin birbirleriyle hiç mi hiç geçinemeyen ikilisi Hobbs ve Shaw’a yeni bir yol açtı.

Bu filmde de serinin temel ögelerinin aynen korunduğu söylenebilir. Çeşitli kara ve hava araçları birbirleriyle dövüştürülüyor, ana karakterlerimiz birbirlerine güç gösterilerinde bulunuyorlar. İkili arasında tutan kimya sayesinde tatlı sert birbirleriyle sürtüşmeleri gülmekten yerlere düşürmese de tebessüm ettirmeyi başarıyor. İkilinin arasına katılan Hattie rolündeki Vanessa Kirby de filme farklı bir hava katmayı başarmış. Fakat hikâyenin ana karakterlerinden birinin kadın olmasıyla güncel tartışmalardan nemalanmaya çalışılan yapımda, Hobbs ve Shaw arasındaki esprilerin sıklıkla yoğun ve kaba bir cinsellikten beslenmesi, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirtiyor.

Serinin genel temasını oluşturan ve gittikçe senaryosuzlaşan filmlerin daimi hikâye tabanı olan “aile olmak” mesajı da unutulmamış. Aksiyon dolu filmde Hobbs ve Shaw bir yandan da kardeşleriyle olan bayat ve yüzeysel aile sorunlarını çözmeye çalışıyor.

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw ile ilgili görsel sonucu

137 dakikalık iddialı süresiyle epik bir aksiyon şöleni vadeden filmin bu vaadini büyük oranda yerine getirdiğini söylemek lazım. Yüksek bir sanatsal haz duygusu vermesi beklenmeyen filmde, tür sinemasının parlayan yıldızlarından David Leitch temiz bir iş çıkarmış. Film görkemi ve absürtlüğü buluşturan yüksek tempolu aksiyon sahnelerinde göz dolduruyor.

Bir trend haline gelen ve sahnedeki olayların anlaşılmamasına sebep olan sık kesmelerin kullanılmaması da iyi olmuş. Yer yer kullanılan bölünmüş ekran tekniği ve turuncu ve maviden beslenen görüntü çalışması da dinamik ve eğlenceli yapıya destek vermiş. Yalnız sürenin böyle bir film için biraz fazla uzun olduğunu da söylemek lazım.

Özetle Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw, seyircilere vaat ettiklerini verebilen başarılı bir gişe sineması örneği olmuş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here