Retro-Fütüristik ve kara mizahı ustaca harmanlayan Fallout serisi; esprili bir şekilde sunduğu olayları, güldürürken düşündürmeyi çok iyi başarıyor. Karakterlerde ve mekanlarda alttan alta verilen ciddi mesajlar düşünmemize ve empati kurmamıza olanak sağlıyor. Ancak biz bugün sadece mekanları ele alıp, birçok yerden sadece beş tane seçtik. İyi okumalar!

5- The Salem Museum of Witchraft  (Fallout 4)

Salem’in içerisinde yer alan Büyücülük Müzesi haritanın kuzey köşesinde yer alır. Müzeyi gördüğünüz andan itibaren sizi içine alan bir atmosferi olduğunu fark edebilirsiniz. Keza direnmeyip içeri dalarsanız sizi ürpertici bir yan hikayenin beklediğini söyleyebiliriz. Çevrede bulduğumuz cesetler ve üzerlerinden aldığımız ses kayıtları, içeride karşılaşacağımız ”şeyin’’ habercisi, dikkate almakta fayda var. Ve fazla tat kaçırmadan, donanımlı bir şekilde bu mekanı ziyaret etmedinizde de fayda var aksi taktirde saç baş yoldurabilir…

 

4- New Reno (Fallout 2)

New Reno; Batı Nevada’da bulunan, Reno kalıntıları üzerine kurulmuş bir şehirdir. Kumarhaneler, hayat kadınları, alkol ve uyuşturucuların bolluğuyla bilinen New Reno, ”Günahların Başkenti’’ olarak da bilinir. Eskinin yeniye karışımını New Reno sokaklarında hissederken, onca esprili ve gülünç olaydan sonra acımasızlığı ve gerçekliği suratımıza tokat gibi çarpar. Hükümet veya polis gücünün bulunmadığı bu yerde, iktidara geçmek için dört aile birbirleriyle çarpışır. Siz de bu yanlış yerde ”doğruyu’’ bulmak için arayış içine girersiniz. Fallout evrenindeki birçok yerde olduğu gibi New Reno’nun göz kamaştırıcı ve ihtişamlı yüzü, arka planda barındırdığı; aile dramı, hayatların kumar gibi oynanması gibi trajedik olaylar ile bizlere bir şeylerin yanlış olduğu hissini verir.

3- The Cathedral (Fallout 1)

The Cathedral; Fallout’a özgü hikaye anlatımı konusunda en iyi yerlerden biridir. İnsan doğasının iyi ve kötü yanlarını yansıtma tamamen şeffaf bir rol takınır. Yeryüzünde barış, huzur ve parlak bir gelecek yetiştirmek için Children of the Cathedral adında bir külte ev sahipliği yapar. Ancak gerçekler o kadar iç açıcı değildir maalesef. Buradaki insanlar Master (Üstat)’ın yaratacağı yeni dünyanın bir parçası olabilmek ve Master tarafından FEV virüsü verilerek ”Mutantlara’’ dönüşebilmek için dualar etmektedir. Tamamen beyinleri yıkanmış bir şekilde Master’ın buyruklarını yerine getirirler yani bir nevi düşünemezler. Katedralin çifte doğası ve oyuncu ile Master’ın yaşadığı gerilim dolu soğuk savaş, hikaye anlatımı konusunda harikalar yaratır.

2- Oasis (Fallout 3)

Beklentiler düşüp yavaş yavaş monotonluğa bağlanınca Fallout, bizi silkeleyip kendimize getirmesini çok iyi başarıyor. Oasis bu durumun en iyi örneklerinden biridir bize göre. Çorak ve kıyamet sonrası bir dünyanın renk platini oluşturan kahverengi ve gri renklerden sonra yeşil ve mavi bize adeta nefes aldırıyor. The Grove’a ilk adımınızı attığınızda Harold/Bob isimli insan ve ağaç karışımı, FEV virüsünden muzdarip bir yaratıkla karşılaşıyorsunuz ki bu da sizi saykodelik bir atmosfere sokuyor. Bu grotesk görüntü karşısında nutkunuz tutulurken altta yatan hikaye yine insani sorunlar ve dogmalar.

1-The Vegas Strip (Fallout New Vegas)

İsminden de anlaşıldığı üzere New Reno’nun devamı niteliğindedir bu yer. Dışarıdan bakıldığında neon ışıkların, görkemli gökdelenlerin, sürekli çalan müziklerin ve eğlencenin sizi sarhoş etme gibi bir olasılığı var. Ancak daha derine indiğimizde fark ediyoruz bu şaşaalı ışıklar sadece arka plandaki sanrıları örtmek için var. Bu durumda da bizlere, verdiğimiz kararlar sonucu hikayeyi tamamlamak düşüyor. Neyin kötü neyin iyi olduğunu biz karar verdiğimiz için spesifik konuşamasak da, bu yerin en izbe yerlerinde bile deneyimlemeniz gereken hikayeler var.


Listemize katılıyor musunuz? Peki sizin asla unutamadığınız yerler neler? Yorumlar köşesi size ait. İyi oyunlar!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here