StonyBrook ve Pennsylvania Üniversitesi‘ndeki bilgisayar bilimcileri, depresyonda olan insanların tespit edilebilmesi için Facebook dilini kullanan bir algoritma geliştirdiler.

Algoritmanın geliştirilmesi için bilim insanları depresyon teşhisi konulan bireylerin yapmış olduğu yaklaşık 520 bin Facebook paylaşımından yola çıktı. Araştırma süresince depresyonda olan kullanıcıların sıklıkla kullandığı kelimeler ve cümleler, yapmış olduğu Facebook paylaşımları üzerinden ayırt edildi. Buradan yola çıkan bilim insanları, sık kullanılan kelime ve cümleleri 200 farklı konuya ayırdılar. Sonrasında algoritmanın geliştirilmesi için depresyondaki bir insanla, olmayan bir insanın Facebook paylaşımları karşı karşıya getirildi.

Böylece 683 kişinin paylaşımlarının içeriğini analiz eden bu algoritma, bu kişiler arasında yer alan 114 kullanıcının depresyonda olduğunu tespit etti.

Daha önceden tıbbi olarak depresyon tanısı konulan kullanıcıların, sosyal medya üzerinden yapmış olduğu paylaşımlarda kullandığı kelimelerden yola çıkan algoritma depresyondaki kişileri rahatlıkla tespit ederek, testten başarı ile geçti.

Geliştirilen bu algoritma; duygusal, yalnızlık, düşmanlık gibi konulu paylaşımlarda kelimeleri ayırt ederek, kişinin resmi olarak depresyon teşhisi konulmadan önce üç aya kadar kişinin depresyonda olup olmadığı konusunda psikologlara yardımcı olabilecek.

Peki siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here