Hepimizin bildiği üzere Facebook, oldukça büyük bir veri kriziyle başa çıkmaya çalışıyor. Bu krizin, Facebook’un ve Mark Zuckerberg’in imajını kötü yönde etkilediği de şüphesiz bir gerçek. Facebook’un bozulan bu imajı toparlanmaya çalışıldığından olacak ki, yalan haberler için bir yenilik getirilmiş. Peki nedir bu yenilik? Sizler için açıklıyoruz. 

 

Güncel olarak 2,13 milyarı aşkın kullanıcısı bulunan Facebook, oldukça yoğun bir veri akışına sahip. Bunların yarısından fazlasını da haberler oluşturuyor. Yazılan haberler ister yanlış ister doğru olsun anında milyonlarca kişiye ulaşıyor. Durum böyle olunca milyonlarca kişiye ulaşan yalan haberler yanlış algılar oluşturabiliyor. Bu noktada Facebook, yalan haberler için geliştirdiği doğrulatma işlemini devreye sokuyor.

Birkaç gün önce gazeteciler için düzenledikleri toplantıda bu yeni uygulamayı anlatan Facebook yetkilileri, uluslararası haber ajansı AFP’nin de yardımıyla fotoğraf ve videoları doğrulatmaya başladıklarını belirtti. Yetkililer, bu yeniliğin seçimlerde ortaya çıkan yalan haberlerle savaşma çabalarından bir tanesi olduğunu da ayrıca ekledi. Şimdilik sadece Fransa’da uygulamaya koyulan işlem, ilerleyen günlerde çoğu ülkede aktif hale gelecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here