Facebook’un adı veri gizliliği ile yaşadığı sorunlardan kaynaklı olarak davalar ile anılmaya devam ediyor. Zuckerberg’in şirketi, yüz tanıma verilerinin kötüye kullanımıyla 35 milyar dolar ceza ödemeyle karşı karşıya geldi!

Facebook kullanıcıları için kolaylık sağlanması amacıyla üretilmiş yüz tanıma teknolojisi başlarına dert açtı. Facebook, Illinois’te yüz tanıma verilerinin kötüye kullanılması iddiasıyla ilgili olarak 35 milyar dolarlık bir davanın açılmaması için yaptığı mücadeleyi kaybetti. Webtekno’daki habere göre; Facebook, davanın açılmaması için başvuruda bulunmuştu fakat Facebook’un talebi hâkimler tarafından reddedildi. Karara göre dava görülmeye devam edecek.
Açılan davada, davacılar Facebook’un “etiketleme önerileri” teknolojisinde, kullanıcıların yüklediği fotoğraflarda verilerin ne kadar süre saklanacağını ve hangi amaçlarda kullanacağının da bilinmediğini öne sürüyorlar. Facebook, kullanıcı başına 1.000 dolar ile 5.000 dolar arasında bir ceza ile karşı karşıya kalabilir. 7 milyon insanın bu olaydan etkilendiği düşünüldüğünde ise şirket, yaklaşık 35 milyar dolara kadar tazminat ödemek durumunda kalabilir.

Dava hakkındaki görüşlerini belirten hakimlerinden birisi, “Haziran 2011’den beri mevcut yüz veritabanının yardımıyla kullanıcının yüklediği fotoğrafta olabilecek kişilerin etiketlenmesi öneriliyor. Biyometrik kilide sahip cep telefonlarının kilidini açmak için kullanılabileceğini mümkün görüyor.” dedi. Facebook sözcüsü ise konu hakkında sorulan sorulara “Facebook, insanlara her zaman yüz tanıma teknolojisinin kullanımından bahsetti ve kendileri için kullanılıp kullanılmayacağı konusunda seçme şansı verdi. Seçeneklerimizi gözden geçiriyoruz ve güçlü bir şekilde kendimizi savunmaya devam edeceğiz” diyerek cevap verdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here