F1 Red Bull Racing Esports takımının sürücüsü Cem Bölükbaşı ile motor sporları, kariyeri, simülasyon ve gerçek yarışlar hakkında ropörtaj yaptık. E-spor yarışlarında gösterdiği başarılı performansı (Tabi ki karting geçmişi ve geçmişte aldığı davetlerin-ilginin etkisi de var.) ile Formula Eurocup’ta da kendine bir koltuk bulan Cem Bölükbaşı’na bu yoğun takviminde bizlere vakit ayırıp sorularımızı içtenlikle cevapladığı için teşekkür ederiz ve başarılarının artarak devam etmesini dileriz. (Not: Ropörtajımızı Formula Eurocup yarışından çok kısa bir süre önce yaptığımız için ne yazık ki onunla alakalı sorular soramadık )

MILTON KEYNES, ENGLAND – APRIL 16: Cem Bolukbasi of Turkey poses for a photo on April 16, 2019 in Milton Keynes, England. (Photo by Bryn Lennon/Getty Images for Red Bull Racing)

Utku: E-spor ile nasıl tanıştın? Seni yönlendiren motivasyon ne oldu?

Cem Bölükbaşı: 2015-2016 yillarında F3 veya F4’te yarışmak için sponsor bütçesi bulamayınca kendimi yarış simülasyonu oyunlarına verdim. çok da iyi bir zamanlama oldu; çünkü 2017 yılının sonunda Formula 1 kendi resmi e-spor şampiyonasını tanıttı ve ona katılmaya hak kazandım. 60.000’den fazla kişi içinde Playstation platformu üzerinde 1. olarak seçmeleri kazandım. O zamandan beri de e-spor’un içindeyim.

U: Yarış simülasyonlarına dair bir araştırmada, simülasyon kullanımının sürücü yeteneklerini geliştirdiği, hatta odaklanma gibi konularda faydaları olduğu belirtiliyor. Bu çıkarımları destekliyor musunuz? Kendi günlük hayatınızda ne gibi faydalarını görüyorsunuz?

C: Kesinlikle katılıyorum. Sonuçta ben de her gün simülasyon antrenmanı yapıyorum saatlerce. İlk defa bir yarış arabasına oturduğumda ise bütün tecrübemi simülasyon üzerinde aldım daha önce tur atmadığım için. Tabi ki bazı farklılıkları var, tıpatıp aynı değiller ama çok benziyorlar. Ben de tam bu yönlerini kullanarak gerçek hayattaki yarışlarıma yardım etmesini amaçlıyorum.

MILTON KEYNES, ENGLAND – APRIL 16: Cem Bolukbasi of Turkey poses for a photo on April 16, 2019 in Milton Keynes, England. (Photo by Bryn Lennon/Getty Images for Red Bull Racing)

U: Simülasyon yarışlarında rekabetçi olmak için neler yapmak gerekiyor? Rekabetçi olmak isteyen insanlara verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?

C: Her dalda olduğu gibi burada da çok fazla vakit harcamanız gerekiyor. Binlerce saatinizi yatırıp sabırla ilerlemeniz gerekiyor. En önemlisi tur atmak, tur sayınız ne kadar artarsa o kadar hızlanıyorsunuz. Pes etmeden tur atmaya devam etmeniz lazım.

U: F1’e spor yarışlarının daha doğrusu F1 oyunlarının gerçeğe yakın olduğunu biliyoruz. Ancak senin yarışırken gerçek bir yarışta olmayıp simülasyonda veya oyunda olduğunu hissettiğin bölümler neler? Bunun yanında oyunda rahatsız olduğun herhangi bir özellik var mı?

C: Tabi ki her özellik gerçek yarışlardakiyle birebir aynı değil. Burada en göze çarpanı bence ERS modları, gerçek yarışlarda bu modları çok az değiştiriyorlar, öndekilere atak yapılacaksa bir tuşa basılıyor. Oyunda ise biz bir turda yaklaşık 100 kere değiştiriyoruz, her gaza bastığımızda ve her frenlemede 5 farklı mod aralığında geçiş yapıyoruz.

U: Sıkı bir izleyicin olarak senin taktik kısımlara da çok fazla kafa yorduğunu görüyoruz. Peki sence bu uyguladığın taktikler veya takım arkadaşın Joni Tormala ile beraber yürüttüğünüz taktik planlar gerçekçi oluyor mu?

C: Oluyor, biz de antrenmanlarda özellikle farklı stratejiler deneyip hepsinin sonucuna bakıyoruz ve hangi durumda hangi strateji uygulayacağımızı seçiyoruz.

U: Formula yarışlarında ers, lastikleri ısıtmak, hava koridoru gibi çok önemli yer tutan detaylar, e-sporda arabalarınızın da aynı olduğunu göz önüne alırsak, e-spor yarışlarındaki önemleri hakkında ne söylersin?

C: Bu detaylar bizim için de Formula 1’deki kadar önemli. 20 pilotun yaklaşık 0.3 saniye içerisinde olduğunu düşünürsek bu minik detaylar aslında bize bir avantaj sağlayabiliyor.

U: Redbull ile antrenman kampına girdiğini ve yarışların yakın zamanda başlayacağını biliyoruz. Peki bu antrenman kampını hazırlıklarınızı ve ekip içinde neler yaptığını ilişkilerinizi anlatır mısın?

C: Dünya şampiyonası yarışlarından 4-5 gün önce Excel Esports takımının ofisinde bize ayırdıkları bir odada 5 kişi antrenman yapıyoruz. Burada artık son rötuşlar hazırlanıyor yarış için. 09.00’da antrenman başlıyor. 09.00 -13.00 arası yarış simülasyonu yapıyoruz. 13.00 -15.00 arası spora gidip yemek yiyorum. 15.00 -19.00 arası bir daha antrenman yapılıyor. 19.00 -21.00 arası yine spor ve yemek arası ve sonra 2 saat daha antrenman yapılıyor 23.00’a kadar.

Her şey bugünlerde daha düzenli olduğu için de takım antrenmanları daha pozitif geçiyor ve takim arkadaşlarınız yanınızda olduğu için birbirinizin sürüşlerini analiz edebiliyorsunuz. Nerede kötü ve iyi olduğunuzu anlıyorsunuz.

U: Lando Norris ve Max Verstappen iRacing’de sıklıkla yarışan pilotlar. Onlarla arkadaşlığınız var mı, varsa neler yapıp neler konuştuğunuzdan bahsedebilir misiniz?

C: Lando Norris’le aslında çok uzun zamandır tanışıyoruz, kendisi daha Formula 3’te ilk yarışmaya başlayacağı zamanlarda simülatörde biraz yadımlaşıyorduk araba ayarları konusunda.

Max Verstappen’le biraz daha yeni tanıştım. Red Bull’a ilk seçildiğimde simülasyon üzerine muhabbet etmiştik. F1 arabalarının oyuna ne kadar benzediğini, nelerin ayni ve farklı olduğunu konuştuk. Pierre Gasly de aynı zamanda simülatörde çok vakit geçiriyor o yüzden hep bir muhabbet açılabıiliyor. Onlar da simülasyonun gerçek yarışlar için ne kadar önemli olduğunu biliyor.

U: F1 dışında oynadığın ve sevdiğin başka oyunlar var mı? Varsa, neden sevdiğini de kısaca anlatır mısın?

C: F1 dışında aslında neredeyse sadece yarış oyunları oynuyorum. Dirt Rally, Assetto Corsa, Iracing, Rfactor gibi bir sürü oyunlar var. Onun dışında nadir de olsa bazen uzun F1 antrenmanları sonrası stres atmak için CS:GO’ya girdiğimiz olabiliyor bütün Red Bull ekibi olarak, onun da zevki aslında ayrı oluyor.

U: GT4 yarışlarında yarışın ortasında şoför değişimi yapılıyor. Sence ilk yarışan olmak mı yoksa ikinci sürücü olmak mı avantajlı?

C: İkinci başlamak biraz daha güvenli bence, yarış başlangıcında yaklaşık 45 araba start alıyorsunuz, oradan pozisyon kazanıp sıyrılmak cidden kolay olmuyor. 4-5 tur geçtikten sonra biraz daha herkes hızına göre gitmeye başlıyor ve yarış az da olsa sakinleşiyor. İkinciyseniz bu karmaşadan kurtulabiliyorsunuz. Ama eğer ilk turlardaki becerinize güveniyorsanız çok fazla pozisyon kazanma şansınız oluyor, o yüzden ikisi de aslında bir o kadar zevkli ve zor.

U: GT4 yarışlarında önündeki ve arkandaki arabaların farklı olması yarış esnasında seni nasıl etkiliyor?

C: Ayni sınıf içerisinde 6-7 farklı marka otomobil yarışınca doğal olarak hepsinin daha güçlü ve zayıf olduğu noktalar var ve bu da yarışı çok zorlaştırıyor. Çünkü hiç beklemediğiniz yerlerde atak yapılabiliyor. Bu sebeple arkanızdaki ve önünüzdeki arabaların markasına bakıp, onların hızlı ve yavaş oldukları noktaları inceleyip ona göre sürmeniz gerekiyor.

U: Telsizden yaptığın konuşmalara birkaç örnek verir misin?

C: Gt4 ve Formula yarışlarında telsizden birçok konuşma oluyor. Bunlar genelde bilgilendirme amaçlı takımla konuşmalar. Arabanın su, yağ sıcaklıkları, tur zamanları, öndeki ve arkadaki sürücüler ile farklar gibi şeyler hakkında bilgi alışverişi yapıyoruz, hem takıma ben bilgi veriyorum onların analiz etmeleri için, hem de onlar bana benim göremediğim bazı bilgileri söylüyorlar.

U: Türk motorspor tarihinin efsanevi isimlerinden biri olan İbrahim Okyay ile birlikte yarışmak nasıl bir duygu? Pistteki ilk gününde sana ne gibi tavsiyelerde bulundu? Bunun yanında aranızda geçen seni etkileyen veya ilginç bir konuşma geçtiyse bizlerle paylaşır mısın?

C: İnanılmaz bir duygu, tecrübesiyle bana öğrettiği şeyler paha biçilemez. Arabayı nasıl sürmem gerektiğinden yarışta neler yapmam gerektiğine kadar her konuda bana yardımcı oluyor ve tabi ki araba ayarları konusunda da bana çok bilgi veriyor. Bu bilgileri ben hem gerçek yarışlarda hem de daha sonra simülasyonda kullanabiliyorum.

Hockenheim (GER), Oct 4-6 2019 – 9th round of the Formula Renault Eurocup Series 2019 at the Hockenheimring. Cem Bolukbasi #46, M2 Competition. © 2019 Sebastiaan Rozendaal / Dutch Photo Agency.

U: Cem Bölükbaşı, F1 ve GT serileri dışında yani profesyonel hayatının dışında ne yapmayı sever? Hayranların ve takipçilerin kendini birkaç cümleyle anlatmak, tarif etmek istersen neler söylersin?

C: Kendimi her zaman geliştirmeye çalışıyorum, o yüzden profesyonel hayatımın dışındaki her şeyi şu an bu hayatıma pozitif yönde etki edecek şekilde ayarlıyorum. Sporum, arkadaşlarım vs.

 

U: Yaptığınız spor en tehlikeli sporlardan bir tanesi. Geçtiğimiz haftalarda Formula 2’de korkunç bir kaza sonucu genç pilot Anthoine Hubert’i kaybettik. Kendisini bir kez daha anarken motor sporlarının tehlikeli yönü hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

C: Maalesef çok talihsiz bir kazaydı, teknoloji her ne kadar ilerlese ve riskler ne kadar azalsa da, maalesef sıfıra düşmüyor.

Hockenheim (GER), Oct 4-6 2019 – 9th round of the Formula Renault Eurocup Series 2019 at the Hockenheimring. Cem Bolukbasi #46, M2 Competition. © 2019 Sebastiaan Rozendaal / Dutch Photo Agency.

U: Kendini Formula 1 veya 2 serilerinden birinde yarışabilecek kapasitede görüyor musun? Evet ise, Hangi takımda ve kim ile takım arkadaşı olarak yarışmak istersin?

C: Kesinlikle düşünüyorum. Böyle düşünmesem daha farklı kariyer hedeflerim olurdu. Ama çok çalışmam gerekiyor, onu da yapacağımdan eminim.

İkinci soru ile ilgili olarak ise, takım ve takım arkadaşı seçmek gibi bir opsiyonum cidden yok, hiç o gözle bakmıyorum. Önemli olan orada yarışmam, hangi takımda olursa olsun o seviyede yarışmayı çok istiyorum.

HOCKENHEIM (GER) Okt 4-6 2019 – Round nine of the Formule Renault Eurocup at the Hockenheimring. Cem Bolukbasi #46, M2 Competition. © 2019 Diederik van der Laan / Dutch Photo Agency.

U: Gelecek yıllarda F1 simülasyonundan gerçek F1’e geçiş şansının ne olacağını düşünüyorsun?

C: Kendime bu konuda sonuna kadar inanıyorum, bunu başarabilmek için ise elimden geleni yapıyorum, daha fazlasını da yapmaya hazırım. Fakat bu yolda her şey maalesef bana bağlı değil, yüksek sponsor bütçeleri ve büyük destekler gerektiren bir yol bu, o yüzden heyecanla bir sonraki günü bekliyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here