ABD yapımı Coherence bir bilimkurgu-gerilim filmi niteliğiyle izleyicisi ile buluşmuştur. 2013 yılında gösterime giren filmin yönetmenliğini ve yazarlığını Karayip Korsanları ve Rango filmlerine katkısı ile tanıdığımız James Ward Byrkit yapmıştır. Emily Baldoni, Maury Sterling, Nicholas Brendon, Hugo Amstrong, Lorene Scafaria, Elizabeth Gracen, Alex Manugian ve Lauren Maher‘in başrollerinde olduğu film, 8 arkadaşın bir akşam yemeği için bir araya gelmesinin ardından yaşanan sıra dışı olayları anlatmaktadır.

Film, Emily‘nin telefon konuşması sırasında telefonun hiçbir sebep yokken kırılması ile ilginçliğini ilk andan izleyicisine gösteriyor. Ardından uzun ve sıradan konuşmalar ile filme adapte olmaya başlıyoruz. Bu konuşmalarının çoğunun doğaçlama olduğunu belirtmekte fayda vardır ki filmin akıcılık ve sıradanlığına oldukça katkı sağlamış. Masanın gündemi ise bir anda dünyanın yakınından geçecek olan kuyruklu yıldız oluyor. Bu konuya ilgili olan Emily’nin daha önce yaşanan benzer olayları anlatması ile doğaüstü olaylara her birinin gösterdiği tepkiyi aynı anda görmeye başlıyoruz.

Masanın çoğu üyesi bu kuyruklu yıldız öykülerini gerçekçi bulmuyor ancak yaşanan garipliklerin dozu arttıkça bu gerçekten kaçmak imkansız hale geliyor. Elektriklerin kesilmesi, internet hattının çökmesi ile gerilimin bir anda arttığı filmde kapıda bulunan not ile filmin bilimkurgu yönüyle de resmen tanışmış oluyoruz. Zifiri karanlığın bir anda bastırdığı gecede korku bir anda herkesi bir araya getiriyor. Paralel evren senaryoları gündeme gelmeye başlasa da karakterlerimizin çoğu hala daha gerçekçi cevapların peşinden gitmekte. Hugh ile başlayan başkalarıyla bir şekilde iletişime geçme çabası ise onları paralel evrenin girdabına sokan hatalı bir adım.

Filmi izlerken anlam bağlantısını kuramadığımız pek çok detay zamanla kendini göstermeye ve anlamlanmaya başlıyor. Kapıdaki not, ışıklar, fotoğraflar art arda gelip hikâyeyi ele geçirirken, yaşananların tek çıkış yolu ise paralel evrenin varlığını kabul etmekten geçer. Bu kabulleniş her birinin kendi kimliği ile yüzleşmesine neden oluyor. Birbirleriyle olan ilişkilerinde de çarpıklık gördüğümüz bu grubun asıl korkuları, kendilerine neler yapabilecekleri. Tek bir mekânda geçen tüm filmde, bir anda ufak kararların belirlemesiyle ortaya çıkan binlerce alternatif ev olduğunu fark ediyoruz. Başta iki gerçeklik arasında gelip giden bu grupta, durumun bu kadar basit olmadığının anlaşılması zekâ ve güç ikilisi arasında bir çözüm gelgiti yaşanmasını sağlıyor.

Bir bilimkurgu filminden beklenen görsel efektlere başvurmayan film, senaryosu ile iddiasını ortaya koymayı seçiyor. Düşük bütçe ile tek mekânda çekilen film, gerçeklikle bağını mümkün olduğunca sıkı tutuyor. Paralel evren ile birlikte her bir karakterin kendisine dışarıdan bakma fırsatı olurken izleyenlere de her ayrı versiyonu fark etmesi için ince detaylar bırakılıyor. Başlarda filmin kamera ve ışık kullanımı konusundaki başarısızlığı göze çarpıyor. Oyunculuklar açısından de vasat kalan filmin, tüm bunlara rağmen izlenirliğini ise sıra dışı senaryosu sağlıyor.

Coherence’i izlerken kafa karışıklığı her sahnede artarak sürüyor. Psişik olaylar önce korku duygusunu tetiklerken ardından karakterlerin yaşadıklarını ve yaptıklarını sorgulamalarına neden oluyor. Binlerce paralel evrenin varlığı ile fazlaca küçük detayın karakterin varoluşlarına yaptığı etkiyi izlemek ise filmin en keyifli kısmı oluyor. Nereye ait olduklarını bulmak için ellerinde sadece küçük ipuçları var ancak kendi dünyasına dönemeyeceğini anlayan Em, insanlığın en bencil yönünü ortaya koyarak en huzurlu olduğu evrenin peşinden gidiyor.

Düşük bütçeyle yapılabilecek en iyi işlerden olan Coherence, anlaşılmak için beynimizin sürekli çalışmasını istiyor. Ayrıca Schrödinger’in Kedisi, Tungusta Olayı, Eşevreli Olmama gibi konular hakkında merak uyandırmayı başarıyor. Karakterlerin bireyselliklerinden bağımsız olarak ilerlerken izleyenleri devamlı şaşırtarak kendine bağlıyor. Paralel evren tartışmalarına bir noktadan dahil olan film, farklı bir bilimkurgu izlemek isteyenler için tavsiye edilebilir bir yapıt.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here