Öncelikle herkese tekrardan, bu sefer maalesef karantinadan, merhabalar. Hepinizin bilinçli insanlar olduğunuzu varsayarak; artık kaç gündür evde bulunduğunuzu ve bugün günlerden ne olduğunu bilmediğinizi, belki de hala tüm dünyada olup biteni algılayamadığınız bir durumda olduğunuzu, biz de aynı şartlar altında olduğumuz için tahmin edebiliyoruz. Bu yüzden bugün sizlerden bu üzücü duruma biraz bardağın dolu tarafından bakmanızı istiyoruz; öyle ki haftalardır, aylardır ve hatta belki yıllardır ertelediğiniz ama aslında başlamayı da çok istediğiniz bir uğraş varsa –ve imkanlarınız dahilindeyse– başlamanız için tam zamanı diyebiliriz. Böylelikle hem etrafın negatif havasından kurtulmuş hem de ne yapacağınızı düşünmek zorunda kalmamış olursunuz.

Bu yazımız ise bu “ertelediği” şey müzik yapmak, müzikle uğraşmak olanlara hitap edecek. Günümüzde artık bedroom producer” diye bir kavram bile var ve şu anlama geliyor: “Bağımsız olarak kendi evinde, kendi oluşturduğu ev stüdyosuyla müzik icra eden kişi”. Bu olay bile artık kendine ait bir terime sahip olduğuna göre, eğer müzik kulağınıza da güveniyorsanız siz de potansiyel bir bedroom producer olabilirsiniz! Bu duruma belki de güncel olarak verebileceğimiz en iyi örnek Billie Eilish ve abisi Finneas olabilir; bu sitedeki “Finneas on Producing Billie Eilish’s Hit Album in His Bedroom” başlıklı yazıda okuyabileceğiniz veya Bad Guy” parçasının yapım aşamalarını anlatan bu videoda görebileceğiniz üzere, Grammy Ödülleri‘nde ortalığı yıkıp geçen o meşhur albüm de kelimenin tam anlamıyla bir yatak odasından çıkmış.

bedroom producer ile ilgili görsel sonucu

Biz de sizler için bu gibi örneklerden ilham alarak, ekipmanla henüz uğraşmak istemeyenler veya ekipman almadan önce kendilerini denemek isteyenler için online bir şekilde kendi müziğinizi icra edebileceğiniz 5 tane internet sitesi bulduk. Umarız ki bu yazı biriniz için bile olsa bir başlangıç, bir motivasyon olur; şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz!

  1. Patatap: Yaratıcılığınıza geniş bir alan sağlayacak bir dizayna sahip olan bu sitede ihtiyacınız olan tek şey klavyeniz olacak!
  2. Soundation: Bu sitede yapılmış diğer parçaları da dinleyip ilham alabileceğiniz bir site kendisi.
  3. MusicLab: Tarzı Patatap’a oldukça benzeyen bu site, nota bilgisi olmayanlara dahi geniş yaratma alanı sağlıyor.
  4. Looplabs: Bu sitenin, sayfayı açtığınızda göreceğiniz “İstediğiniz yerde, istediğiniz zaman müzik yapmaya hazır mısınız?” yazısıyla sizi motive edeceğini düşünüyoruz.
  5. Soundtrap: Diğer 4 siteden biraz daha profesyonel olduğuna inandığımız ve 1 aylık bedava deneme paketiyle bu siteye bir şans verebilirsiniz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here