Her geçen gün evden çalışmayı tercih edenlerin sayısı artarken yaşam alanınızı iyi tasarlanmış bir çalışma alanına dönüştürmenin tam zamanı. Aşağıda, banka soymanıza gerek kalmadan hayallerinizdeki ev ofisini yaratmanın beş farklı yolunu sizler için derledik.

1. Kendinize Uygun Bir Çalışma Alanı Belirleyin

Herkesin evinde çalışma odası olarak ayırabileceği fazladan bir oda bulunmuyor; yine de sınırlı bir alanı en verimli şekilde kullanabilirsiniz. Yatağınızın hemen yanına konumlandıracağınız bir yazı masası, kullanışlı ve şık bir alan yaratmanızı sağlar. Yatak odanız gibi yemek odanızın veya mutfağınızın bir bölümünü de bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Sessiz ve organize olabileceğiniz bir köşe belirlemek en önemli adım. Tabii, dikkat dağınıklığı ve gereksiz atıştırmalardan uzak durmak için televizyon ve buzdolabına uzak olmakta da fayda var.

2. İş Kolunuzu Göz Önünde Bulundurun

Çoğu insan, çalışma alanını günlük sorumluluklarını hesaba katmadan tasarlamaya çalışıyor. Bunun sonucunda verimsiz bir iş akışı ve bir süre sonra fazlalık olarak gelmeye başlayan eşyalar ortaya çıkıyor. Belgelerinizi evinizde mi yoksa ofisinizde mi depolamanız gerektiğine karar vermelisiniz. Ayrıca, gün içinde işinizi yaparken ihtiyacınız olan alanı da doğru şekilde belirledikten sonra başarıya ulaşabilirsiniz.

3. Temel İhtiyaçlarla Başlayın

Her şey sırasıyla. Öncelikle başlıca şeylere yatırım yapın. Rahat bir çalışma koltuğu, masa ve aydınlatma elemanı ev ofisinin temelini oluşturur. Yapacağınız en iyi yatırım, kendinize rahat edeceğiniz bir ofis koltuğu almak olabilir. Belinizi ve sırtınızı destekleyen, yayılmanıza müsaade etmeyecek ama aynı zamanda sizi rahatlamış ve sıcacık hissettiren bir koltuk.

4. İyi Bir Işıklandırmayı Ön Planda Tutun

Çalışma alanınızda pencere ya da herhangi bir açıklık bulunmuyorsa, ortamı aydınlatmak için gözlerinizi yormayan ama yeterli ışık sağlayan bir ışıklandırma elemanı tercih etmelisiniz. Doğru aydınlatmanın verimlilik üzerinde önemli etkileri vardır; özellikle de sürekli bilgisayar ekranına bakmanızı gerektiren bir iş yapıyorsanız. Tabii ki doğal ışık en iyisidir ancak buna erişiminiz yoksa LED aydınlatma, temiz ve gözlerinizi rahatsız etmeyen bir ışık sunar. Aynı zamanda enerji verimliliği açısından da iyi bir tercihtir.

5. Kişilik Katın

Şık bir görünüm sağlamak ve bütçenizi aşmadan iyi tasarlanmış bir çalışma alanı elde etmek için duvarları doğru renkte boyamalı ve iç mekan bitkilerini stratejik bir şekilde yerleştirmelisiniz. Zevkinize uygun bir mekan yaratmak için eşsiz olan bu fırsatı iyi değerlendirin. Kurumsal gerekliliklerden veya toplu çalışma alanlarındaki ufacık hücrenizin kısıtlamalarından kurtulun. Renkli vazolar, kitaplar, mumlar ve aşırıya kaçmadan gözünüze güzel görünen objeler ekleyin. Mutlu bir zihne sahip olduğunuzda üretkenliğinizin de artması sır değil. Çalışma alanı düzeninizin size ilham verdiğinden ve verimli hissettirdiğinden emin olun.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here